EN
جانبی ردیاب خودرو

درباره لوازم جانبی ردیاب خودرو بیشتر بدانید

در این نوشته می‌خواهیم بدانیم که لوازم جانبی ردیاب خودرو کدام‌اند و چه کاربردهایی می‌توانند داشته باشند. تمرکز ما در این نوشته بر روی سنسورهایی است که به ردیاب خودرو متصل می‌شوند. در این موضوع، من هم مثل شما جوینده‌ای بودم که می‌خواستم درباره نقش لوازم جانبی در ردیابی خودرو بیشتر بدانم. این شما و این تحقیقات من:

ابتدا از سنسورها صحبت می‌کنیم که بخشی از لوازم جانبی ردیاب خودرو هاست. بیایید از اولِ اول شروع کنیم:

سنسور چیست؟

سنسور یک قطعه سخت‌افزاری است که محیط را پایش می‌کند که در نهایت با توجه به المان‌هایی که درون خود دارد، اطلاعات دریافتی از محیط را به پردازنده‌ها می‌فرستد.

سنسورها دو دسته کلی دارند:

سنسورهای آنالوگی، امواج سینوسی دارند و برای سنسورهایی به کار می‌رود که می‌خواهند اعداد مشخصی برای پردازنده بفرستند مانند سنسور دما که باید درجه خاصی را ارسال کند. اما سنسورهای دیجیتالی، خروجی صفر و یک تولید می‌کنند مانند سنسور تشخیص دهنده باز بودن درب خودرو

سنسورها در خودرو

سنسورها در صنایع گوناگونی کاربرد فراوان دارند. یکی از این صنایع بزرگ، صنعت خودروست. با توجه به خودرویی که با آن روبه‌رو هستیم،‌ سنسورهای متنوع‌تر می‌شوند. در اینجا از مهم‌ترین این سنسورها که در بسیاری از خودروها مشترک است، فقط نام می‌بریم: سنسور اکسیژن، سنسور سرعت خودرو، سنسور ضربه، سنسور سطح بنزین و…

۵ لوازم جانبی در ردیاب خودرو

سنسورهای را میتوان به ردیاب‌ها متصل کرد و از آن ها استفاده کرد.

رله خاموش کن

رله خاموش کن

این مورد، یک لوازم جانبی واجب برای ردیاب خودرو است. رله خاموش کن با قرار گرفتن در مسیر برق باتری، مثل یک کلید عمل می‌کند و در مواقع لزوم می‌تواند برق ماشین را قطع کند تا خودرو خاموش شود. فرض کنید که ماشین شما را سرقت کرده‌اند، یک راه آسان برای متوقف کردن سارق،‌ خاموش کردن خودرو از راه دور است. از طریق این رله و اپلیکیشن همراه، شما به راحتی از هر فاصله‌ای می‌توانید خودرو خود را خاموش کنید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه کار این لوازم جانبی خودرو، به مقاله خاموش کردن ماشین از راه دور با یک اشاره!، سری بزنید.

سنسور سطح
سنسور سطح

سنسور سطح

یک قطعه سخت افزاری است که اسم دیگر آن توباکی است. سنسورهای سطح مختلفی وجود دارد که معمولا برای استفاده از آن‌ها باید باک خودرو را سوراخ کرد. اغلب نمی‌توان باک خودروهای سواری مثل پراید، پژو ۴۰۵، دنا و… را سوراخ کرد. قیمت این سنسورها معمولا قیمت قابل توجهی دارند. کار این سنسور، پایش ارتقاع بنزین یا گازوییل درون باک است و این اعداد دریافتی را می‌تواند به دستگاه‌های جی‌پی‌اس یا به دستگاه‌های پردازنده دیگر بفرستد. اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که خب چرا باید فردی بخواهد از این سنسور سطح استفاده کند؟ جواب این سوال در تعداد خودروها است.

منظورم این است که بعضی از هزینه‌ها در حوزه شخصی و کوچک معنایی ندارند اما وقتی این اعداد در تعداد زیاد ضرب می‌شوند،‌اعداد قابل تاملی به وجود می‌اورند. این سنسور برای شرکت‌ها و سازمان‌ها که تعداد زیادی خودرو دارند، کاربرد پیدا می‌کند. یک شرکت مواد غذایی را در نظر بگیرید که ۲۰۰ خودرو سنگین برای پخش محصولاتش دارد. اینجا اعداد کوچک چون در تعداد زیادی ضرب می‌شوند، معنا پیدا می‌کنند. شرکت‌ها هم برای بقای خود در بازارها نیاز دارند که هزینه‌های خود را کاهش دهند تا قیمت تمام شده محصول رقابتی باشد وگرنه شانسی در این اقتصاد رقابتی نخواهند داشت.

سنسور سطح و اتصال آن به سامانه‌های مدیریت ناوگان می‌تواند مانع هزینه‌های اضافی سوخت ناوگان شود. همانطور که می‌دانید با قیمت‌های سوخت و حتی احتمال افزایش قیمت سوخت، این کار می‌تواند برای شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار حیاتی باشد.

راستی می‌توانید مقاله سیستم مدیریت ناوگان را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

سنسور دما
نمونه‌ای از سنسور دما

سنسور دما

این سنسور خودرو برای ماشین‌های یخچالی حیاتی است. ماشین‌های یخچالی معمولا مواد غذایی، دارویی و بهداشتی حمل می‌کنند. این مواد در گرما فاسد می‌شوند و در این میان داروهایی وجود دارند که دقیقا باید در دمای خاصی نگهداری شوند.

سنسور دما که می‌تواند هم آنالوگ و دیجیتالی باشد، کمک بزرگی به شرکت‌های پخش است که بتوانند در لحظه دمای خودروهای خود را مشاهده کنند و درصورت تغییر دما به راننده اطلاع دهند تا مشکل را به‌سرعت برطرف کند.

سنسور باز و بسته شدن درب خودرو

این سنسور کمک شایانی به افزایش امنیت خودرو می‌کند. بدین صورت که با هر باز و بسته شدن در برای شما هشداری ارسال می‌شود. این سنسور سرقت خودرو را برای سارقان دشوار می‌کند.

میکروفون ردیاب
میکروفون ردیاب

میکروفون

بعضی از ردیاب‌ها قابلیت شنود از راه دور را دارند. این میکروفون در کابین نصب می‌شود و هر وقت که تماس گرفته شود با سیم‌کارتی بر روی سخت‌افزار قرار دارد، شنود امکان‌پذیر می‌شود.

همچنین برای برای کسب اطلاعات بیشتر از این نوع ردیاب‌های خودرو، می‌توانید به مقاله ردیاب +geo6 را بخوانید.

در این نوشته تلاش کردیم که به معرفی لوازم جانبی ردیاب خودرو بپردازیم. هر کدام از این لوازم جابی در جای خود می‌توانند مفید و حتی ضروری باشند. اگر سوالی برایتان پیش آمد، می‌توانید از کارشناسان فروش ما بپرسید. ممنون که تا پایان این نوشته همراه ما بودید.


محصولات اورنگ