EN
constellation

جی پی اس تا چه اندازه قابل اعتماد است؟

اکثر ما به طور مستقیم یا غیر مستقیم از جی پی اس (سامانه های موقعیت یابی) استفاده می کنیم. از هواپیماها تا سامانه های درخواست خودرو، از مسیریابی روی تلفن همراه تا ردیابی خودروی سرقتی، از تجهیزات ورزشی تا کشاورزی و دامداری؛ زمینه های استفاده از سیستم های موقعیت یابی بسیار گسترده تر از حد تصور ماست. ارگان های خصوصی و دولتی و افراد هر یک بر حسب نیاز خود به نوعی از این سامانه ها استفاده می کنند. سوالی که شاید که برای افراد زیادی پیش بیاید این است که تا چه حد می توانیم به این سامانه ها اعتماد کنیم؟

GPS24goldenSML
ارتباط با ماهواره ها و دریافت اطلاعات

جی پی اس

قدیمی ترین و پر استفاده ترین سیستم موقعیت یابی جغرافیایی ” جی پی اس” است. این سیستم توسط ایالات متحده آمریکا طراحی شده و کنترل می شود. در ابتدا این سامانه ماهواره ای صرفا جهت مصارف نظامی طراحی شد اما بعد از چند سال در سال 1994 جهت استفاده در اختیار عموم مردم قرار گرفت. در ابتدا محدودیت های جغرافیایی و سیاسی برای استفاده از جی پی اس وجود داشت؛ اما از سال 2000 تمام این محدودیت ها توسط دولت آمریکا برداشته شد و استفاده از جی پی اس بدون هیچ محدودیت جغرافیایی و خارج مسائل سیاسی بین کشورها برای هر کسی که گیرنده مناسب در اختیار داشته باشد در تمام نقاط زمین، آزاد و رایگان شد. اما با توجه به اینکه این سیستم توسط وزارت دفاع آمریکا طراحی شده و نیروی هوایی آمریکا کنترل آن را در دست دارد؛ آیا در آینده می توان انتظار بازگشت این محدودیت ها را داشت؟

سیستم های جایگزین جی پی اس

پاسخ سوال مطرح شده مثبت است! ایالات متحده می تواند هر موقع و به هر دلیلی دسترسی منطقه ای یا حتی دسترسی عمومی کل جهان را قطع کند. ماهواره های جی پی اس دو بخش عمومی و نظامی دارند. بخش عمومی آن به صورت رایگان و آزاد در اختیار همه قرار دارد و افراد و صنایع زیادی به آن وابسته هستند. بخش نظامی این سیستم دارای سیگنال های بسیار دقیق تر و دقت بالاتری هست و از سیگنال های کدگذاری شده مخصوص استفاده می کند. فقط نیروهای نظامی آمریکا توانایی استفاده از سیگنال های نظامی جی پی اس را دارند.

وابستگی جهانی به این سیستم این قدرت را به ایالات متحده خواهد داد که در درگیری های نظامی یا مشکلات سیاسی دسترسی منطقه ای یا کلی به این سیستم را قطع کند و خود همچنان بخش نظامی را در اختیار داشته باشد که برتری فوق العاده مهمی حساب می شود. همین امر باعث شد تا قدرت های دیگر نیز به دنبال طراحی و توسعه سیستم های موقعیت یابی خود باشند. در زیر به صورت خلاصه به معرفی این سیستم ها می پردازیم.

(برای اطلاعات کامل تر بر روی عناوین کلیک کنید)

GALILEO

Galileo logo.svg
سامانه موقعیت یابی اتحادیه اروپا

این سیستم توسط اتحادیه اروپا راه اندازی شده و اسم خود را از ستاره شناس و منجم مشهور ایتالیایی، گالیله، گرفته است. اولین ماهواره گالیله در سال 2011 به فضا پرتاب شد و تا به امروز بیش از 30 ماهواره در مدار دارد. این سیستم جهانی بوده و دقت بخش عمومی آن 1 متر و بخش رمزگذاری شده و نظامی آن 1 سانتی متر است.

BEIDOU

Beidou logo
سامانه موقعیت یابی جمهوری خلق چین

جمهوری خلق چین با پرتاب اولین ماهواره موقعیت یابی در سال 2000 این پروژه را کلید زد. این سیستم هم اکنون 33 ماهواره در مدار دارد و در حال حاضر محدود به آسیا و استرالیا می باشد. قرار است تا سال 2023 این محدوده جهانی شود. دقت این سامانه برای مصارف شخصی 10 متر و بخش نظامی آن 10 سانتی متر است.

GLONASS

Glonass logo
سامانه موقعیت یابی روسیه

گلوناس دومین سامانه موقعیت یابی جهانی است که در سال 1982 توسط اتحاد جماهیر شوروی برای رقابت با جی پی اس آمریکا اولین پرتاب خود را داشت. بعد از فروپاشی شوروی این سیستم مدتی معلق بود تا اینکه روسیه مجددا کنترل و توسعه آن را بدست گرفت. گلوناس اکنون بیش از 24 ماهواره دارد و دقت آن حدود 2 متر است.

به غیر از سامانه های فوق دو کشور ژاپن و هند نیز در حال توسعه سامانه موقعیت یابی خاص خود هستند. این دو سیستم منطقه ای هستند و فقط کشور مبدا را پوشش می دهند و در نقاط دیگر قابل استفاده نیستند.

تمام قدرت های جهانی در حال توسعه سامانه موقعیت یابی خاص خود هستند تا در شرایط خاص (جنگ، اختلافات سیاسی یا حتی مشکلات فنی) به آمریکا وابسته نباشند. این اتفاق برای ما به عنوان یک مصرف کننده غیر نظامی می تواند بسیار مفید واقع شود. سیگنال های ماهواره ها بسیار ضعیف هستند (سیگنال آنتن یک تلفن همراه 10000 بار قوی تر است!) و به راحتی دچار اختلال شده یا قطع می شوند. وجود گزینه های بیشتر به معنای سیگنال بهتر و قوی تر است. دستگاه های امروزی مانند تلفن های هوشمند جدید این قابلیت را دارند که از چند سامانه به طور همزمان استفاده کنند که دقت بسیار بالاتری خواهد داشت.


برچسب ها: /

محصولات اورنگ