•  sales@opp.co.ir
  •   شیراز:2-32326881-071    تهران:77801788-021
ناحیه کاربری

جی پی اس در تولید نقشه


نقشه برداری کردن و جامعه نقشه برداری یکی از اولین مزایای استفاده از سیستم GPS یا به طور کلی مفید بودن جی پی اس در تولید نقشه بود چرا که این سیستم باعث افزایش چشمگیر بهره وری و در نتیجه اطلاعات دقیق تر و قابل اعتمادتر شد. امروزه GPS یک بخش حیاتی از نقشه برداری کردن و کلیه فعالیت ها در زمینه نقشه برداری، در سراسر جهان است.
GPS هنگامی که توسط متخصصان ماهر استفاده میشود، تولید نقشه و نقشه برداری داده ها را با بالاترین دقت ارائه می دهد.جمع آوری داده ها مبتنی بر GPS بسیار سریع تر ازروش های ممیزی کردن و نقشه برداری متعارف است و باعث کاهش مقدار تجهیزات و نیروی کار مورد نیازمی شود. یک نقشه بردار واحد درحال حاضرمی تواند دریک روز این کار را انجام دهد در صورتی که همین کار زمانی برابر یک هفته از کل تیم را به خود اختصاص می داد.
سیستم GPS نقشه برداری دقیق ومدل سازی دنیای فیزیکی- ازکوه ها و رودخانه ها تا خیابان ها وساختمان ها و حتی خطوط مفید و منابع دیگر را پشتیبانی می کند. ویژگی های اندازه گیری شده با GPS را می توان در نقشه های سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) ذخیره کرد، که در این نقشه ها می توان داده های مرجع جغرافیایی را ذخیره، تغییر و نمایش داد.
دولت ها، سازمان های علمی، و عملیات های تجاری در سراسر جهان ازGPS وفن آوری GIS به منظور تسهیل درتصمیم گیری به موقع و استفاده عاقلانه از منابع استفاده می کنند. هر سازمان یا موسسه که نیاز به اطلاعات محل دقیق در مورد دارایی های خود دارد می تواند از کارایی و بهره وری ارائه شده توسط موقعیت یاب GPS بهره مند شود.

جی پی اس در نقشه برداری

بر خلاف روش های معمول، نقشه برداری GPS با محدودیت هایی مانند خط دید مرئی بین ایستگاه های مطالعه محدود نیست. ایستگاه ها را می توان در فواصل بیشتر از یکدیگر مستقر کرد و میتوان در هر نقطه با دیدخوبی از آسمان عمل می کنند، به جای این که به تپه های از راه دور (همانطورکه قبلا لازم بود) محدود باشد.
GPS در نقشه برداری از سواحل و آبراه ها، به خصوص در آن هایی که نقاط مرجع محدود دارند، مفید است. کشتی های نقشه برداری موقیت های مکانی گرفته شده از GPS را با تکنولوژی صوتی سونار برای ترسیم نمودارهای دریایی که به دریانوردان برای تغییر عمق آب و خطرات موجود در زیر آب در مواقع لزوم هشدار می دهند ترکیب می کنند. سازندگان پل ها وسکو های نفتی دریایی نیز به GPS برای بررسی های دقیق هیدروگرافی نیاز دارند.
نقشه برداران می توانند سیستمهای GPS را درکوله پشتی های خود حمل کنند و یا با سوار کردن آن بر روی وسایل نقلیه خود، اجازه جمع آوری اطلاعات دقیق و سریع را داشته باشند. برخی از این سیستم ها به صورت بی سیم با گیرنده های مرجع به منظور ارائه مستمر ، زمان واقعی، دقت سانتی متری در سطح و بهره وری بی سابقه ارتباط برقرار می کنند.

جی پی اس در نقشه دریایی
برای رسیدن به بالاترین سطح از دقت اکثر survey-grade receivers از دو فرکانس رادیویی GPS استفاده می کنند : L1 و L2 . در حال حاضر، هیچ سیگنال کاملا” غیر نظامی درL2 وجود ندارد، بنابراین این گیرنده ها قدرت نفوذ در یک سیگنال نظامی L2 را با استفاده از تکنیک های”بدون کد”را دارا هستند.
جی پی اس در تولید نقشه
برنامه در حال انجام نوسازی GPS اضافه کردن یک سیگنال اختصاصی غیر نظامی درL2 را مد نظر دارد که موقعیت یابی با دقت بسیار بالاو بدون استفاده از سیگنال های نظامی را پشتیبانی می کند. برنامه GPS همچنین یک سیگنال غیر نظامی سوم در فرکانس L5 اضافه کرده است که حتی عملکرد آن را بیشتر افزایش می دهد. پس از سال 2020، دولت دیگر دسترسی”بدون کد”به سیگنال هایGPS نظامی راپشتیبانی نمی کند.


برچسب ها: /