•  sales@opp.co.ir
  •   شیراز:2-32326881-071    تهران:77801788-021
ناحیه کاربری

جی پی اس در محیط زیست


برای حفاظت از محیط زیست و برآورده کردن نیازهای بشر اطلاعات به روز شده و تصمیم گیری های صحیح نیاز است. جمع آوری اطلاعات دقیق یکی از بزرگترین چالش های پیش روی دولت ها و سازمان های خصوصی مسئول در این تصمیم گیری ها هستند. استفاده از سیستم GPS جی پی اس در محیط زیست به برآورده کردن این نیاز کمک می کند.

جی پی اس در محیط زیست
در سال 2010 به کمک جی پی اس نفت های نشت شده در خلیج مکزیک در سطح زیاد پاکسازی گردید

سیستم های جمع آوری داده اطلاعات و داده های موقعیت یابی دقیق از آیتم هایی که در سراسر پهنه ی طبیعت گسترده شده اند را برای سازمان های تصمیم گیرنده فراهم می کنند. اتصال داده های مکان یابی به اطلاعات موجود در بقیه زمینه ها امکان تحلیل بسیاری از مشکلات محیط زیستی را از جنبه هایی دیگر میسر می سازد. اطلاعات جمع آوری شده توسط GPSمی توانند وارد نرم افزارهای سیستم اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) شده و امکان تحلیل فضایی آن ها را با بقیه اطلاعات به طریق گسترده تری به منظور درک موقعیت مکانی خاص فراهم آورد.
مطالعات هوایی برخی از غیرقابل نفوذ ترین مناطق طبیعی و وحشی به کمک سیستم GPS، راه را برای بررسی حیات وحش منطقه و همچنین زیرساخت های ساخت بشر هموار می کند. با در کنار هم قرار دادن تصاویر هوایی همراه با مختصات منطقه ای حاصل از GPS قادر به ارزیابی تلاش های صورت گرفته برای حفاظت از محیط زیست و اتخاذ برنامه ریزی کلان خواهیم بود.
فن آوری GPS به ما در پیش بینی تغییرات محیط زیستی کمک شایانی می کند. بوسیله تلفیق اندازه گیریهای GPS با روش های عملیاتی مورد استفاده توسط هواشناسان می توان میزان آب موجود در کره زمین را مشخص کرد که این مسئله دقت پیش بینی وضع هوا را افزایش می دهد. به علاوه ازدیاد پایگاه های ردیابی جزر و مدی امکان مشاهده مستقیم تاثیرات امواج جزر و مدی اقیانوس ها را فراهم می آورد.
دریافت کننده های نصب شده بر شناور های دریایی حرکت و گسترش نشت نفت در دریاها را ردیابی می کنند. همچنین هلیکوپترها با استفاده از GPS محیط پیرامون آتش در جنگل ها را رسم کرده و امکان استفاده بهینه از منابع خاموش کننده آتش را فراهم می سازد.

جی پی اس در محیط زیست
شیر آبی در حال خطر که با استفاده از جی پی اس در حال ردیابی است

الگوهای مهاجرتی گونه های جانوری در خطر انقراض مانند گوریل های روآندا توسط GPS ردیابی و رسم می شوند و به ازدیاد جمعیت آن ها کمک می کند.
در مناطق مستعد زلزله مانند لبه های اقیانوس آرام، سیستم GPS نقش بسیار مهم و حیاتی را در پیش بینی زلزله های احتمالی بازی می کند. با استفاده از اطلاعات موقعیت یابی دقیق GPS دانشمندان قادر به مطالعه تنش های موجود در لایه های زمین با گذشت زمان هستند که این امر به شناسایی خصوصیات و در آینده به پیش بینی زلزله های احتمالی می انجامد.
یکی دیگر از مزیت های GPS زمان بندی تولید محصولات حیاتی است. داده های GPS بواسطه اینکه دیجیتالی هستند و در تمامی نقاط دنیا نیز قابل دسترسند، می توانند به سرعت تجزیه و تحلیل شوند. این بدین معنی است که تحلیل ها برای کامل شدن فقط به چندین ساعت یا روز نیاز دارند نه چندین هفته یا ماه. بنابراین این اطمینان که محصول نهایی سروقت آماده شود حاصل می شود. با توجه به سرعت زیاد تغییرات در دنیای کنونی این صرفه جویی در زمان می تواند بسیار حیاتی باشد.
مدرن سازی GPS مطالعه و مدیریت محیط زیست جهانی را افزایش می دهد. ایالات متحده در حال افزودن دو سیگنال غیرنظامی اضافی است که کاربردهای محیط زیستی را با دقت ، در دسترس بودن و اطمینان بیشتری فراهم می کنند. به عنوان مثال امکان مطالعه اکولوژی جنگل های بارانی استوایی با افزایش دسترسی به سیستم GPS در مناطق با پوشش گیاهی انبوه افزایش می یابد.


برچسب ها: /