•  sales@opp.co.ir
  •   شیراز:2-32326881-071    تهران:77801788-021
ناحیه کاربری

جی پی اس در کشاورزی


استفاده از جی پی اس در کشاورزی موجب پیشرفت و رونق این حرفه شده است. توسعه و پیاده سازی کشاورزی صحیح یا کشاورزی سایت خاص با تلفیق سیستم تعیین موقعیت جهانی ( GPS ) و سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) ممکن شده است. این فن آوری ها اتصال مجموعه ای از داده ها در زمان واقعی را با اطلاعات دقیق موقعیتی قادر ساخته و منجر به دستکاری کارآمد و تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده های جغرافیایی می شود. برنامه های کاربردی مبتنی بر GPS در یک کشاورزی صحیح ودقیق برای برنامه ریزی کشاورزی، نقشه برداری زمین ، نمونه برداری خاک، هدایت تراکتور، پایش محصول، نرخ متغیر برنامه ها و نقشه برداری کردن محصول مورد استفاده قرار می گیرند. GPS به کشاورزان امکان کار در شرایط دیدبانی( میدان دید) کمتر مانند باران، گرد و غبار، مه و تاریکی را می دهد.

در گذشته ارتباط بین تولید و برداشت محصول با توجه به متنوع بودن زمین مشکل بود. این امر توانایی کشاورزان برای توسعه موثرترین روش های درمان خاک/گیاه به منظور بالا بردن محصولات آن ها را محدود کرده بود. امروزه برنامه های جامع و دقیق تری از آفت کش ها، علف کش ها، کودهای شیمیایی و کنترل بهتر از پراکندگی این مواد شیمیایی از طریق کاهش هزینه ها، تولید یک عملکرد بالاتر، و ایجاد یک مزرعه سازگارتر با محیط زیست امکان پذیر است.

جی پی اس در کشاورزی

امروزه یک کشاورزی صحیح توانسته راه های بدست آوردن سود از چشم انداز زمین را برای کشاورزان تغییر دهد. کشاورزی صحیح عبارتست ازجمع آوری داده های جغرافیایی بر روی شرایط خاک- گیاه- حیوان وتجویز و فراهم آوردن یک وبگاه خاص درمانی برای افزایش محصولات کشاورزی و همچنین محافظت از محیط زیست. کشاورزی دقیق به دلیل آشنا سازی ابزارهای جدید دارای تکنولوژی بالا به جامعه کشاورزی که دقیق تر، مقرون به صرفه تر و کاربر پسندتر هستند در سطح وسیعی محبوبیت به دست آورده است. بسیاری از نوآوری های جدید بر سنسورهای جمع آوری اطلاعات و سیستم های GPS زمانی و مکانی تکیه دارند.
بسیاری بر این باورند که فواید و منافع یک کشاورزی دقیق را تنها در مزارع بزرگ با سرمایه گذاری های بزرگ و تجارب حاصله از فن آوری اطلاعات بدست می آید، که البته این امر صحیح نیست. روش ها و تکنیک های آسان و ارزانی می توان برای استفاده تمامی کشاورزان در دست استفاده قرار دارد.
اگر چه از طریق استفاده از سیستم های GPS، GIS و حسگر از راه دور می توان اطلاعات مورد نیاز برای بهبود زمین و استفاده از آب را جمع آوری کرد، کشاورزان میتوانند از طریق ترکیب بکارگیری هر چه بهتر کود های شیمیایی، سایر اصلاح کننده های خاک، تعیین حد آستانه اقتصادی برای هجوم علف های هرز و آفت ها و حفاظت از منابع طبیعی برای استفاده آیندگان، منافع و مزایای مضاعفی را بدست آورند.
تولیدکنندگان تجهیزات GPS چندین ابزار را برای کمک به کشاورزان در جهت کشت سازنده و کارآمدتر در فعالیت های کشاورزی دقیق خود، روانه بازار کرده اند. امروزه بسیاری از کشاورزان برای افزایش کارکرد در کسب و کار کشاورزی خود از محصولات برگرفته شده از GPS استفاده می کنند. اطلاعات محل توسط گیرنده های GPS برای جاده ها، سیستم های آبیاری، حوزه های مشکل در محصولات کشاورزی مانند علف های هرز یا بیماری جمع آوری می شوند. دقت GPS به کشاورزان اجازه می دهد تا نقشه های زمین با سطح زیر کشت دقیق از مناطق زمینه، محل جاده ها و فواصل بین نقاط مورد توجه ایجاد کنند.

جی پی اس در کشاورزی

مشاوران در زمینه غلات و دانه های گیاهی از دستگاه های قوی جمع آوری داده ها که بوسیله سیستم GPS کار می کنند برای مکان یابی دقیق محل آفات، حشرات، هجوم علف های هرز در زمین استفاده می کنند. برای تصمیمات مدیریتی در آینده و اجرای توصیه های پیشنهادی می توان نواحی آفت زده در محصولات کشاورزی را مشخص و نقشه گذاری کرد. این اطلاعات برای هواپیما های سم پاش نیز می تواند به کار رود، به این طریق که آن ها را قادر می سازد بدون نیاز به نیروی انسانی سم پاشی دقیق مزارع را انجام دهد. هواپیماهای تمیز کننده محصولات و پخش کننده مواد شیمیایی بر روی محصولات که مجهز به GPS هستند، قادر خواهند بود مواد شیمیایی را فقط بر روی محصولات در جاهایی که لازم است پخش کرده و اتلاف مواد شیمیایی را به حداقل رسانده و موجبات حفظ محیط زیست را به عمل آورد. سیستم GPS همچنین این امکان را برای خلبانان به ارمغان می آورد که نقشه های دقیق را در اختیار کشاورزان قرار دهند.
کشاورزان و ارائه دهندگان سرویس ها ی کشاورزی می توانند همچنان انتظارات بیشتری در بهبود سیستم های GPS برای مدرنیزه شدن داشته باشند، علاوه بر سیستم های غیر نظامی ارائه شده در حال حاظرتوسط GPS ، ایالات متحده آمریکا در حال پیاده سازی دومین و سومین سیگنال های غیر نظامی بر روی ماهواره های GPS است. اولین ماهواره با دومین سیگنال غیر نظامی در سال 2005 راه اندازی شد، سیگنال های جدید باعث افزایش دو عامل کیفیت و بهره وری عملیات کشاورزی در آینده خواهند بود.


برچسب ها: /