ناحیه کاربری

مودم GSM چیست ؟ (GSM Modem)


مودم GSM یک مودم بدون سیم (wireless) است که با شبکه مخابراتی GSM کار می کند. این نوع مودم همانند مودم های معمولی(dial up Modem) عمل می کند، مهترین تفاوت بین این دو در نحوه ارسال و دریافت اطلاعات است، در مودم dial-up ارسال و دریافت داده از طریق خط تلفن صورت می گیرد در صورتیکه در GSM مودم ارسال و دریافت از طریق امواج رادیویی صورت می گیرد.
مودم GSM می تواند به صورت یک مودم خارجی (External) یا با ارتباط PC Card/ PCMCIA باشد. به صورت معمول مودم خارجی با کابل Serial و یا USB به کامپیوتر متصل می گردد. در حالت دوم مودم برای کامپیوتر های دستی و لب تاپ تهیه شده است.
همانند گوشی موبایل، یک GSM مودم نیز به یک سیم کارت برای اتصال به شبکه بی سیم مخابراتی نیاز دارد.
کامپیوتر برای ارتباط با مودم از دستورات AT استفاده می کند، این دستورات در هر دو مودم dial-up و GSM یکسان است، در نتیجه شما می توانید از مودم GSM همانند مودم dial-up استفاده کنید.
علاوه بر دستورات استاندارد AT، مودم GSM از یکسری دستورات AT دیگر نیز پشتیبانی می کند. بوسیله این دستورات اضافه شما قادر خواهید بود عملیات زیر را انجام دهید:
خواندن ، نوشتن و حذف اس ام اس از سیم کارت.
ارسال اس ام اس.
مانیتورینگ سیگنال دستگاه.
مانیتور مقدار شارژ دستگاه.
خواندن، نوشتن دفترچه تلفن دستگاه.
تعداد اس ام اس های ارسالی توسط دستگاه GSM بسیار کم است، در حد 6~ 15 اس ام اس در دقیقه ، که این مقدار بستگی به شرایط بستر مخابراتی و پهنای باندی که کانال رادیویی مخابرات ارائه می دهد متغیر است و چونکه پهنای باند مخابراتی نیز در حالت GSM محدود است ارسال بیش از این تعداد اس ام اس در دقیقه عملاٌ غیر ممکن است.


برچسب ها: