EN

جی پی اس در راه ها

جی پی اس در راه ها ، بزرگراه ها و کاربردهای جاده ای

تخمین زده می شود که تاخیر های حاصله از ترافیک خیابان ها و بزرگراه ها سالیانه میلیاردها دلار هزینه زیان را در پی دارد. از دیگر نتایج منفی ترافیک می توان به خسارت به خودروها و اموال مردم، صدمات فردی، افزایش آلودگی هوا و مصرف سوخت زیاد اشاره کرد. در دسترس بودن و دقت سیستم GPS کارایی و امنیت را برای خودروهایی که در خیابان ها و بزرگراه ها در تردد هستند و همچنین سیستم حمل و نقل عمومی به ارمغان می آورد. بسیاری از مشکلات ناشی از رفت و آمد خودروهای تجاری در سطح شهر با کمک این سیستم کاهش چشمگیری داشته است. این مسئله در مورد مدیریت سیستم های حمل و نقل عمومی ، خودروهای امدادرسان نیز صادق است. GPS امکان ردیابی خودکار خودرو و ناوبری درون خودرو که به طور گسترده ای در تمام جهان به کار می رود را فراهم می آورد. با ترکیب فن آوری تعیین مکان GPS با سیستم هایی که قادر به نمایش اطلاعات جغرافیایی هستند، بعد جدیدی در حمل و نقل سطحی بوجود می آید.

جی پی اس در راه ها

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) اطلاعات جغرافیایی که توسط سیستم GPS تولید شده را ذخیره، تحلیل و نمایش می دهد. امروزه سیستم GIS به منظور نمایش مکان خودرو و همچنین ایجاد راهکارهایی برای نظم بخشیدن به خودروهای انتقال دهنده و مطلع ساختن مسافران این خودروها از زمان دقیق رسیدن به مقصد به کار می رود. سیستم های حمل و نقل عمومی نیز جهت ردیابی اتوبوس ها و قطارها برای رفت و آمد دقیق و سروقت از این قابلیت استفاده می کنند. بسیاری از قابلیت های جدید نیز به کمک سیستم GPS ممکن شده است. به کار گیری GPS به منظور ردیابی و پیش بینی حرکت بارها و کالا ها انقلابی را در صنعت حمل و نقل ( که شامل کاربردی به نام TIME-DEFINITE DELIVERY است) منجر شده است. در کاربرد تحویل در زمان معین (TIME-DEFINITE) ، شرکت های باربری از GPS برای ردیابی به منظور تحویل و ارسال محموله ها سر وقت تعیین شده استفاده می کنند. زمانی که فرمانی صادر می شود، مامور ارسال دستوری را به کامپیوتر می دهد سپس لیستی از کامیون ها شامل تمام اطلاعات جزئی آن ها روی صفحه نمایش ظاهر می شود. هنگامی که کامیونی از مسیر خارج شده و یا با تاخیر حرکت کند پیغام هشداری به مامور ارسال کننده مخابره می شود.

بسیاری از کشورها از سیستم GPS برای راهبری در جاده ها و بزرگراه ها به وسیله شناسایی مکان آن ها استفاده می کنند. این خصیصه ها شامل اطلاع رسانی در رابطه با ایستگاه های سرویس رسانی، تعمیرات ، نگهداری و سرویس های امداد رسانی، خروجی و ورودی های بزرگراه، مشکلاتی که در جاده به وجود آمده و… است. داده های GPS به عنوان داده های ورودی سیستم GIS می باشند، این گونه پایگاه داده ها به سازمان های مسئول در امور حمل و نقل جهت کاهش هزینه های نگه داری و سرویس و همچنین افرایش امنیت رانندگانی که در جاده ها رفت و آمد می کنند یاری می رساند.

جی پی اس در راه ها

تحقیقات بیشتری به منظور فراهم آوردن هشدار های خطر برای رانندگان در مواقع بحرانی مانند ترافیک های سنگین و یا تصادفات در حال انجام است. همچنین تحقیقات گسترده ای نیز به منظور کنترل خودرو در زمانی که نیاز مبرمی به عملکرد خودرو است (مانند عملکرد کیسه های هوا) در دست اقدام است.سیستم GPS یک عنصر اساسی سیستم های حمل و نقل هوشمند(ITS) آینده است. ITS شامل طیف وسیعی از فن آوری های الکترونیکی و اطلاعات مخابره ای است. تحقیقات گسترده ای در زمینه سیستم های پیشرفته کمک رسانی به راننده (که شامل سیستم های خارج شدن از جاده و جلوگیری از برخورد خودرو ها در هنگام تغییر خط حرکت) در حال انجام است.این سیستم ها به تخمین موقعیت مکانی خودرو نسبت به خط حرکت و لبه های جاده با دقت 10 سانتی متر نیاز دارد.با مدرن سازی پیوسته سیستم GPS می توانیم به ابداع سیستم های موثرتری برای جلوگیری از تصادف، ترسیم نقشه های الکترونیکی و سیستم های ناوبری درون خودرو با دستور العمل های صوتی امیدوار باشیم.


مقالات مشابه

محصولات اورنگ