EN

سیستم ماهواره ای GALILEO

سیستم ماهواره ای GALILEO

GALILEO که در حال حاظر توسط اتحادیه اروپا و آژانس فضایی اروپا در دست ساخت است پروژه 5 میلیارد یورویی بوده که به افتخار ستاره شناس معروف ایتالیایی گالیله نام گرفته است. یکی از مهمترین اهداف Galileo فراهم آوردن سیستم موقعیت یابی بسیار دقیقی است که مورد اطمینان کشور های اروپایی باشد و قادر به رقابت با سیستم Glonass روسیه ، GPS آمریکا و COMPASS چین باشد و بتوان مستقل از سیستم های مذکور عمل کند. هنگام فعالیت این سیستم از 2 مرکز فعالیت زمینی که در مونیخ (Munich) آلمان و فوچینوی (Fucino) ایتالیا قرار دارد استفاده می کند. در دسامبر 2010 نمایندگان اتحادیه اروپا جمهوری چک را به عنوان مقر اصلی این پروژه انتخاب کردند.

در 21 اکتبر 2011 دو عدد از 4 ماهواره این سیستم راه اندازی شد. دو ماهواره بعدی نیز در 12 اکتبر 2012 شروع به کار کردند که با این امر امکان آزمایش این سیستم فراهم آمد. هنگامی که فرایند در مدار قرار گرفتن به طور کامل پایان یابد، ماهواره های دیگری نیز به منظور رسیدن سیستم به ظرفیت های راه اندازی در اواسط دهه اضافه خواهد شد. انتظار می رود که تا سال 2019 همه 30 ماهواره ی Galileo راه اندازی شود. (لازم به ذکر است که 27 ماهواره فعال و 3 ماهواره یدکی در این سیستم وجود دارد)

سرویس های پایه ای ناوبری در این سیستم رایگان است. هدف از این سیستم فراهم آوردن موقعیت یابی افقی و عمودی با دقت یک متر ، و ارائه سرویس های موقعیت یابی بهتر از سیستم های دیگر در عرض های جغرافیایی بالا می باشد. همچنین این سیستم معرفی کننده سرویس نجات وجستجوی منحصر به فرد بین دیگر سیستم ها است به طوری که ماهواره ها به یک دستگاه گیرنده خودکار مجهز بوده که در شرایط اضطراری سیگنال ها را از دستگاه انتقال دهنده کاربر به مرکز امداد و نجات مخابره می کند. در همین حال سیستم سیگنالی را به کاربری که در خطر قرار دارد نیز مبنی بر اینکه موقعیت کاربر تشخیص داده شده و کمک در راه است ارسال می کند. این مسئله جهش بزرگی در Galileo در مقایسه با GPS و Glonass می باشد. سرویس های با دقت بالای این سیستم مشمول پرداخت هزینه هایی است و برای کاربردهای تجاری و نظامی به کار می رود.

GALILEO سیستم ماهواره ای

اولین ماهواره های گالیله Thijs (به افتخار کودکی 11 ساله از بلژیک) و Natalia (به افتخار کودک 9 ساله بلغاری) که در مسابقه نقاشی بچه های گالیله در اتحاده اروپا قهرمان شده بودند نام گذاری شد.

GPS AND GALILEO

یکی از دلایلی که باعث شد Galileo به عنوان یک سیستم مستقل از بقیه سیستم های ناوبری و موقعیت یابی عمل کند این بود که اطلاعات موقعیتی GPS بوسیله یک مشخصه اختصاصی سیستم GPS با نام دسترسی گزینشی (که توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت) می توانست بسیار نا مشخص باشد. سیستم GPS دارای کاربردهای بسیاری در حوزه های غیر نظامی است. طرفداران سیستم GALILEO می گویند که کاربردهای زیرساختی غیر نظامی مانند سیستم ناوبری هواپیما نباید به چنین سیستم آسیب پذیری (GPS) اطمینان کنند.

در دوم ماه می سال 2000 مشخصه دسترسی گزینشی (SA) توسط رئیس جمهور وقت بیل کلینتون از سیستم GPS حذف شد. با این وجود این امکان در سیستم GPS کنونی نیز وجود دارد. در 19 سپتامبر 2007 وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ماهواره های جدید GPS قادر به ارائه سرویس دسترسی گزینشی نخواهند بود. هنگامی که ماهواره های قدیمی تحت برنامه ای با نام GPS Block IIIA با ماهواره های جدید تعویض شدند، سرویس دسترسی گزینشی از روی آن ها حذف شد. برنامه های مدرن سازی همچنین شامل امکانات استاندارد شده ای بود که به سیستم های GPS III و Galileo امکان فعالیت مشترک را داده و به دریافت کننده ها نیز این اجازه را می داد که از سیستم های GPS و GALILEO مشترکا” برای رسیدن به سیستم ناوبری جهانی با دقتی بسیار بالاتر استفاده کنند.

توصیف نهایی سیستم

ماهواره های Galileo

سرویس ها سیستم Galileo 5 سرویس اصلی را دارا می باشد


مقالات مشابه

محصولات اورنگ