EN

بررسی تخصصی رد یاب و نحوه ی عملکرد آن در خودرو و اشخاص

یک دستگاه ردیابی GPS یک دستگاه ناوبری است که به طور معمول توسط یک وسیله نقلیه در حال حرکت یا فردی که از سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) استفاده می کند برای ردیابی حرکات دستگاه و تعیین موقعیت آن استفاده می شود. داده های محل ثبت شده می توانند یا در درون دستگاه ذخیره می شوند یا به وسیله تلفن همراه GPRS یا SMS، امواج رادیویی یا مودم ماهواره ای که در محل نصب شده است و به اینترنت متصل است منتقل می شود.

دستگاه های ردیابی اجازه می دهند تا علاوه بر موقعیت دقیق مکان در نقشه های مختلف، تجزیه و تحلیل رفت و آمدها نیز نمایش داده شود در حال حاضر شرکت دانش بنیان اورنگ پژوهان پارسه ارائه دهنده دهنده سخت افزار و نرم افزارهای ردیابی داده ها برای انواع خودرو و ردیاب های اشخاص میباشد . برای مشاهده اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

یک ردیاب شخصی اساسا شامل یک ماژول GPS است که سیگنال GPS را دریافت می کند و محدوده را محاسبه می کند،و این اطلاعات را در خود ذخیره میکند . این ردیاب ها به یک مودم GSM / GPRS / CDMA / LTE برای انتقال این اطلاعات به کامپیوتر مرکزی(سرور) مجهز هستند و میتوانند از طریق ارسال SMS یا GPRS با ای پی های ثابت ارسال کنند.
دستگاه های ردیابی GPS دیگری نیز وجود دارد که از تکنولوژی های ماهواره ای مانند GlobalStar یا Iridium بهره مند هستند.

گیرنده های GPS

موقعیت دستگاه را با فواصل منظم در حافظه داخلی خود وارد میکند. گیرنده های GPS ممکن است یک اسلات کارت حافظه یا کارت حافظه داخلی و یا یک پورت USB داشته باشند. برخی بعنوان یک درایو فلش USB عمل می کنند که اجازه می دهد تا داده های ورودی مسیر را برای تجزیه و تحلیل کامپیوتری بیشتر دانلود کند. لیست مسیر و اطلاعات دیگر ممکن است در GPX، KML، NMEA یا دیگر فرمت ها باشد.

در حال حاضر اکثر دوربین های دیجیتال زمان عکسبرداری رابر روی خود ذخیره می کنند. با تنظیم ساعت دوربین به طور دقیق و با استفاده از GPS ، میتوانید عکس های گرفته شده خود را با موقعیت های جغرافیای دقیق گرفته و برای سرور نیز ارسال کنید . این داده ها می تواند به ابرداده Exif در فایل تصویر اضافه شود.در بعضی موارد تحقیق خصوصی، ثبت کننده داده ها برای پیگیری وسیله نقلیه هدف مورد استفاده قرار می گیرد. ردیاب های پنهانی GPS حاوی همان وسایل الکترونیکی به عنوان ردیاب های GPS معمولی هستند اما به گونه ای ساخته می شوند که به نظر می رسد یک شیء معمولی می باشند.

ردیابی خودرو با استفاده از OBD GPS

onboard diagnostic (OBD) نوعی ردیاب است که در داخل وسایل نقلیه سبک و سنگین جاسازی میشود . معمولا یک ردیاب GPS OBD قدرت توان خود را از پورت های محل نصب میگیرد و شامل یک آنتن داخلی همراه با یک ماژول GPS برای دریافت سیگنال GPS است. علاوه بر این، ردیاب های OBD با برقراری ازتباط با سیستم های دیگر خودرو قادر خواهند بود اطلاعات دیگری نظیر سرعت حرکت ، میزان مصرف سوخت و کنترل های دیگر خودرو نظیر خاموش کردن خودرو و … در دسترس قرار دهد

onboard diagnostic OBD به طور مستقیم با سرور ارتباط برقرار می کند تا مکان و سایر داده های عملکرد خودرو را بر روی یک شبکه بی سیم ارسال کند. کاربران می توانند این اطلاعات را با استفاده از نرم افزار مستقل یا مرورگر وب از یک کامپیوتر رومیزی / لپ تاپ و یا گوشی های هوشمند مشاهده کنند.

شما نیز میتوانید وسیله ی نقلیه خود و فرزندان و پدر و مادر های کهنسال خودتان را نیز به سیستم ردیابی شرکت اورنگ پژوهان پارسه مجهز کنید


مقالات مشابه

محصولات اورنگ