EN

مدیریت ناوگان در پالایشگاه بیدبلند

شرکت اورنگ، پیشگام با تکنولوژی روز و خدماتی بهینه در حوزه ردیابی خودروها

فرزاد نظری، مسئول امور اداری واحد حمل و نقل و کنترل جی پی اس

معرفی پالایشگاه بیدبلند

شرکت پالایش گاز بیدبلند به عنوان اولین پالایشگاه گاز در خاورمیانه در 18کیلومتری شمال آغاجاری ،32کیلومتری غرب بهبهان و35کیلومتری شرق میانکوه در استان خوزستان واقع شده است که در سال1347 تاسیس و در آذر 1350مورد بهره برداری قرارگرفت

این شرکت، گازهای دریافتی از منابع تولید را تصفیه می‌کنند و تحویل خطوط انتقال می‌دهند تا به دست مصرف‌کنندگان برسد. به عبارت دیگر این شرکت وظیفه فرآورش و پالایش گاز در گستره جنوبی کشور را به‌عهده دارند.

این سازمان وظایف متعدد بخش ها و واحدهای مختلف سازمان را توسط تعداد 62 عدد خودروی تحت اختیار واحد حمل و نقل و به شکل ماموریت های درون و برون شهری به انجام می رسانند.

پالایش گاز بید بلند اهواز اوایل سال جاری به جهت هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل خود اقدام به خرید و راه اندازی دستگاه های جی پی اس اورنگ بر روی خودروهای خود نمود.

جناب مهندس نظری، مسئول کنترل جی پی اس پالایش گاز بید بلند در گفتگو با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در خصوص وضعیت موجود در بخش حمل و نقل پیش از نصب جی پی اس بر روی خودروها این چنین بیان کردند :

ما تا قبل از نصب جی پی اس ها فقط میدانستیم که تعدادی خودرو داریم ولی اینکه هر خودرو کجا قرار دارد و در حال انجام چه کاری است را با خبر نمی شدیم و این موضوع یک نقطه ضعف برای ما محسوب می شد.

وی همچنین افزود :

در مواقع آمار گرفتن از تعداد و وضعیت سلامت هر خودرو کنترل دقیقی بر روی خودروها نداشتیم و همین موضوع باعث می شد تا اطلاعات قابل اطمینانی نیز نتوانیم ارائه دهیم.

ایشان در ادامه به توضیح برخی از مشکلات موجود در سازمان تا قبل از نصب جی پی اس ها، پرداختند :

مشکلات نداشتن سامانه مناسب ناوگان حمل و نقل

 • عدم اطلاع از وضعیت لحظه ای خودروها با توجه به عدم متمرکز بودن خودروها در یک منطقه.(به منظور انجام ماموریت های ضروری زمان زیادی سپری می شد تا یک خودرو آزاد پیدا می کردیم و حتی گاها آن ماموریت از دست می رفت.)
 • عدم امکان نمایش و محاسبه مسافت طی شده خودروها( هیچ گونه برآوردی از میزان سوخت مصرفی خودروها نداشتیم.)
 • عدم وجود گزارشات جامع از کارکرد خودروها( هیچ سیستمی جهت ثبت اینگونه اطلاعات ضروری وجود نداشت.)
 • ( هیچ سیستمی جهت ثبت اینگونه اطلاعات ضروری وجود نداشت.)
 • عدم توانایی در محاسبه میزان ساعت اضافه کار و حقوق هر راننده(تفکیک ساعت کار عادی از ساعت کار اضافه کار وجود نداشت.)
 • افزایش تخلفات رانندگان در ماموریت های درون و برون شهری.(سیستم کنترلی و بازدارنده ای در اختیار نداشتیم.)

که پس از استفاده از جی پی اس و سامانه کاربردی اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

راه حل مدیریت ناوگان اورنگ

 • مشخص بودن وضعیت لحظه ای تمام خودروها بر روی نقشه و اینکه کدام خودروها در حال حرکت یا متوقف هستند .
 • نمایش دقیق مسیر طی شده توسط هر خودرو با جزئیات کامل و همچنین امکان محاسبه سوخت مصرفی هر خودرو.
 • امکان گزارش گیری از کارکرد کلیه خودروها در فواصل زمانی مختلف مثلا ماهیانه و ….
 • امکان تعریف شیفت های کاری مختلف و تقویم کاری و ساعت کاری برای هر شیفت بگونه ای که قابلیت تعریف ساعت کار عادی و ساعت اضافه کار وجود دارد.
 • امکان محاسبه حقوق و دستمزد هر راننده بر اساس کارکرد واقعی هر خودرو
 • قابلیت تعریف هشدارهای مختلف در حین رانندگی پرخطر همچون سرعت غر مجاز

نتیجه

شرکت پالایش گاز بید بلند پس از نصب جی پی اس و با استفاده از سامانه نرم افزاری کنترل ناوگان اورنگ علاوه بر آن که موفق شدند کنترل خودروهای تحت اختیار خود را به دست بگیرند و از وضعیت لحظه ای آنها جهت پاسخگویی بهتر به ماموریت های ضروری آگاه شوند ، و نقطه ضعف موجود در سیستم شان را بصورت کامل برطرف نمایند، توانستند با استفاده از گزارشات جامع و هدفمند تعبیه شده در سامانه اورنگ از صحت اطلاعات و آمار ارائه شده از خودروها مطمئن گردند.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب