EN

واحد نشت‌یابی شرکت گاز استان فارس

از شرکت اورنگ، می توان به عنوان قوی ترین تیم در زمینه GPS و ردیاب، نام برد.

رضا رضایی، ناظر ارشد واحد نشت یابی

حدود 55 سال پیش وقتی گازهای تولیدی همراه نفت به روسیه صادر می‌شد برای اولین بار در کشور مصرف این سوخت پاک، در کارخانه پتروشیمی شیراز بعنوان مصرف کننده صنعتی کشور و سپس در روستای گویم از توابع شهر شیراز بعنوان اولین مصرف کننده خانگی کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.

با مشاهده مزایای این سوخت پاک، شبکه مذکور در نقاطی از شهر شیراز گسترش پیدا کرده و بتدریج با توسعه شبکه های گازرسانی بخشهای دیگری از شهر شیراز از فروغ گرمابخش گاز طبیعی بهره مند شد.

نیاز روزافزون مردم به گاز و نیاز به ساماندهی امرگازرسانی ، درپرتو نگاه دولت به این سرمایه گرانبها سرانجام موجب شد در سال 1377 شرکت گاز استان فارس تاسیس، وبه طور مستقل درمسیر خدمت رسانی گام بردارد.

یکی از واحدهای این شرکت واحد بازرسی فنی می باشد که وظایف متعددی همچون بازرسی کالا و پروژه، انجام انواع آزمون های مخرب و غیر مخرب، بازرسی از ایستگاهها، خطوط تغذیه، شیرهای شبکه، تاسیسات حفاظت از زنگ، خرید مواد و کالاهای مصرفی، نشت یابی خطوط گاز در کل استان را بر عهده دارد که به جهت انجام نشت یابی خطوط گاز و مشخص کردن نقاط نشتی یا نشتی احتمالی ، این شرکت در سال 1396 اقدام به تجهیز دستگاه های نشت یاب (RFID) به جی پی اس اورنگ نمود همچنین تبلت و موبایل حدود 40 مامور نشت یاب نیز به نرم افزار یاور و اورنگ تگ مجهز شدند.

مهندس رضایی ، ناظر ارشد واحد نشت یابی در گفتگو با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در خصوص اهمیت عملیات نشت یابی فرمود :

سرلوحه ی کاری ما در واحد بازرسی این است که در صورت انجام بازرسی پیشگیرانه در حوزه گاز، قادر خواهیم بود ریسک حوادث را به حداقل ممکن برسانیم لذا جهت پیشگیری تخصصی تر، مدیریت واحد تصمیم به استفاده از جی پی اس و نرم افزارهای تخصیص و اعزام یاور و اورنگ تگ را گرفتند.

مهندس رضایی ، ناظر ارشد واحد نشت یابی

ایشان در ادامه به بیان مشکلاتی که قبل از استفاده از جی پی اس و نرم افزارهای یاور و اورنگ تگ داشتند به شرح زیر پرداختند :

مشکلات واحد نشت‌یابی گاز قبل از سیستم یاور

 • گزارش گیری از کارکرد هر مامور نشت یاب به صورت دستی و بر روی کاغذ انجام می شد و بایگانی می شد.(خطای زیاد به هنگام ثبت اطلاعات و حجم زیادی از کاغذ که کنترل و بررسی مجدد آنها کاری سخت و زمان بر بود.)
 • نیاز به مراجعه حضوری ناظر جهت تایید کارکرد حجمی نشت یابها.( امکان صدور تاییدیه از راه دور و بصورت سیستمی وجود نداشت.)
 • نبود تاریخچه ثبت شده از مسیر پیمایش نیروهای نشت یاب( امکان گزارش گیری بر اساس داده و اطلاعات واقعی وجود نداشت.)
 • امکان از قلم افتادن برخی از محدوده های کاری نشت یابان و عدم بازرسی از برخی نقاط به علت فراموشی مامورین.(نامشخص بودن محدوده های کاری مامورین.)
 • عدم امکان ثبت نقاط نشتی به صورت تصویری(تصاویر با گوشی های مامورین عکسبرداری می شد که اغلب اوقات از گوشی آنها پاک می شد و سیستمی جهت ذخیره دائمی عکسها وجود نداشت.)
 • عدم امکان گزارش گیری از تعداد نشتی های اعلام شده.(هیچگونه سیستم گزارش گیری و تحلیلی بر روی انواع نشتی ها موجود نبود.)

که پس از استفاده از جی پی اس و نرم افزارهای یاور و اورنگ تگ ، مشکلات یاد شده در قالب راه حل های رائه شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

مزایای استفاده از سامانه مدیریت خدمات یاور

 • نظارت و مدیریت آنلاین بر عملکرد نیروهای نشت یابی.
 • ثبت و بایگانی نقاط نشتی و ناایمن از طریق ارسال آنلاین عکس و موقعیت جغرافیایی.
 • ثبت دقیق میزان پیمایش و مسیر طی شده نشت یابها.
 • بررسی کارکرد نشت یابها توسط ناظر با لپ تاپ یا تبلت بدون نیاز به حضور در محل کار و صدور تاییدیه یا امضا بصورت الکترونیکی.
 • مشخص بودن محدوده های کاری و کارکرد صحیح هر نشت یاب بدون اشتباه.
 • ثبت و بایگانی اطلاعات کارکرد نشت یاب ها در دیتابیس و امکان بررسی و گزارش گیری مجدد در آینده.
 • دسترسی به انواع گزارش های تحلیلی و نموداری از تعداد نشتی های اعلام شده به تفکیک موقعیت نشت، نوع نشتی، شهر و …
 • حذف کاغذ و قابلیت ویرایش آسان مشخصات و محدوده ها.
 • امکان اخذ تمام گزارشات از جمله نشتی های هوایی، نشتی های زمینی ، نقاط نا ایمن ، گزارشات آنکال و نشت یابی ایستگاه ها به صورت سیستمی.
 • تسریع در اعزام نیروهای آنکال یا امدادی به نشتی های خاص و ایستگاه ها.
 • قابلیت چت و ارسال پیام درون سازمانی با ماموران نشت یاب.

حسن انجام کار

نتیجه

واحد بازرسی فنی شرکت گاز استان فارس با استفاده از نرم افزار یاور و سامانه کنترل نشت یابی اورنگ موفق شدند عملیات بازرسی و نشت یابی استان را از جمله نشتی های زمینی ، هوایی و … را از حالت کاغذی به سیستمی تغییر دهند و دیگر نگرانی به جهت از دست رفتن اطلاعات نشتی های اعلام شده در گذشته نداشته باشند چرا که با استفاده ازیاور، کل عملیات نشت یابی از شروع (اعلام درخواست) تا پایان (تخصیص و اجرا) به صورت سیستمی انجام می گردد و مستندات مربوط به هر درخواست نیز ذخیره می گردد و قابل استفاده در آینده می باشد.


مدیریت ناوگان حمل و نقل اورنگ مدیریت ناوگان چیست و چرا استفاده از آن ضروری‌ست؟ سامانه مدیریت ناوگان همان Fleet Management System است که به‌اختصار به آن FMS می‌گوییم. این سامانه به مدیران شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می‌دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از ادامه مطلب
سامانه مدیریت خدمات یاور مدیریت خدمات و سرویس مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه‌های مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها، کنترل و مدیریت ناوگان حمل‌ونقل است. کنترلی که فقط با ایجاد بستری مناسب برای ارتباط با سایر واحدها فراهم می‌شود. سیستم مدیریت خدمات که به اختصار به آن FSM گفته می‌شود مخفف field service management ادامه مطلب
تعمیر و نگهداری خودرو کاریار هدف اصلی از سامانه تعمیر و نگهداری خودرو کاریار چیست؟ خودرو و ماشین‌آلات در سازمان‌ها نقشی کلیدی دارند. به‌روز نگهداشتن این دارایی‌ها، نیازمند بررسی دقیق و پیوسته و نگهداری صحیح از آن‌هاست. عملیات کنترل و بازدیدهای دوره‌ای مناسب و طراحی شده در روال‌های سازمانی، باعث پیشگیری از آسیب به خودروها ادامه مطلب