EN

مدیریت ناوگان سالیذ مرغ

با استفاده از سامانه اورنگ، کنترل عملیات پخش مویرگی، هر لحظه در دست مدیر است و جای نگرانی وجود نداره… از راه دور حتی کوچکترین جزئیات را به سرعت آگاه می شویم.

مهندس ذبیح کشاورز، مدیر توزیع و ترابری

معرفی

شرکت راد مرغ صادراتی سالم و لذیذ با نام تجاری سالیذ در سال 1395 با مدیریت دکتر روحانی با هدف تولید و توزیع مرغ گرم و منجمد و فرآورده های گوشتی در شهر مرودشت واقع در استان فارس تاسیس گردید و هم اکنون دارای430 نفر پرسنل می باشد.

این شرکت به کمک ناوگان حمل و نقل خود که شامل 51 عدد خودرو نیمه سنگین می باشد عملیات توزیع به مناطق مختلف کشور همچون استان های فارس، گیلان، خوزستان، یزد، بوشهر، هرمزگان و کرمان را اجرایی می سازد.

این شرکت در سال 1396 با هدف هوشمندسازی کنترل عملیات توزیع و پخش محصولات اقدام به نصب جی پی اس اورنگ بر روی کلیه خودروهای خود نمودند.

مهندس محمدهادی عباسی، مدیر بخش بازرسی سالیذ؛ در گفتگو با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در خصوص کاربرد جی پی اس فرمودند:

ما قبل از نصب جی پی اس تنها در حدود 30 درصد روی ناوگان کنترل داشتیم،( آن هم فقط بصورت تماس تلفنی) در حالی که اکنون نظارت صد در صدی بر روی خودروها داریم. هم چنین در کنترل رفتار رانندگان و کاهش بروز تصادفات نقش به سزایی داشته است به گونه ای که ما خودمان با کمک سامانه اورنگ مشابه یک مامور پلیس برای رانندگان شده ایم

مشکلات نداشتن سامانه مناسب ناوگان حمل و نقل

ایشان همچنین در ادامه به بیان مشکلاتی که قبل از تجهیز ناوگان به جی پی اس داشتند پرداختند که برخی از این مشکلات به شرح زیر بودند :
 • محدوده های تحت پوشش هر خودرو مشخص نبود که بعضا باعث دوباره کاری می شد.(به علت مشخص نبودن نقاط تحت پوشش برای هر خودرو در اکثر مواقع برای یک مشتری چندین بار ارسال محصول انجام می شد.)
 • مشخص نبودن لوکیشن مشتریان بر روی نقشه( انتخاب مسیر اشتباه توسط رانندگان و تاخیر در ارسال سفارش.)
 • عدم امکان چک کردن دمای کابین خودرو( افت دما و خرابی محصولات ، کاهش رضایت مشتری و افزایش خسارات مالی را به دنبال داشت)
 • عدم امکان کنترل میزان سوخت مصرفی هر خودرو.(افزایش هزینه های سربار.)
 • عدم اطلاع از زمان رسیدن بار به مشتری(عدم توانایی در پاسخگویی به ساده ترین سوال مشتریان.)
 • عدم امکان تهیه گزارشات ماهانه عملکرد واحد توزیع( خروجی واحد توزیع به عنوان ورودی واحدهای مدیریت هزینه و بهای تمام شده در جلسات هیئت رئیسه بایستی ارائه می شد که متاسفانه گزارشاتی جهت ارائه موجود نبود.)
 • عدم امکان نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای خودروها(علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد جهت رفع خرابی و تعمیرات خودروها، یک تا چندین روز خودروها متوقف می شدند و عملیات توزیع با تاخیر انجام می شد.)
 • نبود نظارت بر نوع رانندگی و رفتار رانندگان که گاها عواقب ناگواری در پی داشت.(علاوه بر هزینه های مالی ناشی از جریمه های راهنمایی رانندگی چندین مورد حادثه های با ضرر جانی اتفاق افتاد.)

که پس از استفاده از جی پی اس و سامانه کاربردی اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

مزایای استفاده از مدیریت ناوگان اورنگ

 • قابلیت تعریف کلیه محدوده های تحت پوشش و مشخص کردن خودروهای مربوط به هر محدوده و تنظیم ارسال هشدارهای ورود و خروج به محدوده به مدیر سیستم
 • قابلیت تعریف مکان کلیه مشتریان بر روی نقشه بصورت نقاط مشخص و گزارش گیری از آن نقاط.
 • قابلیت نصب سنسور دما و بررسی لحظه ای دمای داخل خودرو به گونه ای که کیفیت محصولات در تمام طول مسیر حفظ می گردد.
 • آگاهی از زمان ارسال بار و اطلاع رسانی به مشتریان.
 • قابلیت کنترل مصرف سوخت هر خودرو و امکان وضعیت ارزیابی خودرو جهت تعمیرات احتمالی از طریق کنترل سوخت مصرفی و کیلومتر مصرفی هر خودرو.
 • امکان تخمین کرایه تن بر کیلومتر.
 • قابلیت کنترل رفتار پرخطر رانندگان مانند سرعت غیر مجاز ، انحراف از مسیر و …

نتیجه

شرکت سالیذ مرغ با هوشمند سازی فرآیند توزیع و پخش مویرگی خود علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری و مراقبتی خودروها و حفظ سرمایه و دارایی خود، موفق شدند با حفظ کیفیت محصولات خود ؛ درصد رضایتمندی مشتریان خود را نیز افزایش دهند.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب