EN

مدیریت ناوگان جهاد کشاورزی استان قم

با سامانه کنترل ناوگان اورنگ، حتی یک استارت خودرو هم مدیریت می شود !!!

محمدعلی محمدی، مدیر رفاه و پشتیبانی سازمان

معرفی

جهاد کشاورزی استان قم

وزارت جهاد سازندگی از وزارتخانه‌های دولت جمهوری اسلامی ایران بود، که در سال ۱۳۶۲ تأسیس شد و امروزه همچنان فعالیت خود را در قالب وزارت جهاد کشاورزی ادامه می‌دهد.

این سازمان وظایف متعددی از جمله یکپارچه سازی اراضی، احداث راه های بین مزارع، تجهیز و نوسازی مزارع و باغ ها و … را بر عهده دارد که این وظایف در قالب ماموریت های سازمان توسط پرسنل انجام می گردد.

سازمان جهاد کشاورزی به کمک ناوگان حمل و نقل خود که متشکل از 52 عدد خودرو سنگین ، مینی بوس ، وانت تک کابین و دو کابین می باشد، انجام ماموریت های اداری را سازماندهی و عملیاتی می سازد.

این سازمان در سال 1397 جهت کنترل هوشمند خودروهای خود اقدام به نصب و تجهیز آنها به دستگاه های جی پی اس اورنگ نمود.

جناب مهندس محمدی، مدیر رفاه و پشتیبانی سازمان جهاد کشاورزی قم در گفتگو با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در خصوص کاربردی بودن جی پی اس در مقوله ی کنترل خودروها این چنین بیان کردند :

” پس از نصب جی پی اس ها، گشت های اراضی چندین برابر بهتر از قبل انجام می گردد و سوابق گشت ها به شکل کامل قابل بررسی است.”

” به کمک جی پی اس ها ؛ هزینه های خودرویی ما با شیب بسیار تند بصورت کاهشی بوده است و ما توانستیم با خودروهای موجود امورات و وظایف سازمانی را مدیریت کنیم. حتی در اوج نیاز سالانه (اردیبهشت و خرداد ماه) نه تنها خودرو اضافه نکرده ایم بلکه تعداد خودروها را کاهش هم دادیم !!”

جناب مهندس محمدی، مدیر رفاه و پشتیبانی

ایشان در ادامه به توضیح برخی از مشکلات موجود در سازمان تا قبل از نصب جی پی اس ها، پرداختند :

مشکلات موجود درناوگان سازمان قبل از نصب سامانه مدیریت

 • کارشناسان واحد تخصصی درخواست خودرو می کردند و ما فقط خودرو به آنها اختصاص می دادیم. (امکان رصد ادامه ی کار برای ما وجود نداشت.)
 • نظارتی بر فعالیت های رانندگان و کارشناسانِ همراه آنها وجود نداشت. ( هیچ گونه برآوردی از درصد میزان پیشرفت کار نداشتیم.)
 • اکثر مواقع ماموریت های بی مورد داشتیم که از قبل متوجه نمی شدیم و فقط تخصیص خودرو انجام می دادیم. ( استفاده بی مورد از خودروها که در اکثر مواقع موجب می شد انجامِ ماموریت های مهم به دلیل نبود خودروی آزاد به تاخیر بیفتد.)
 • ماموریت های انفرادی زیادی داشتیم که یک خودرو به صورت کامل فقط در اختیار یک فرد قرار میگرفت. (در صورتی که می توانستیم چندین ماموریت دیگر در همان مسیر را با همان خودرو انجام دهیم.)
 • هزینه های نگه داری و استهلاک خودروها به شدت بالا بود. (به دلیل اینکه دسترسی به خودروی در حال ماموریت موجود نبودم.)

که پس از استفاده از جی پی اس و سامانه مدیریت ناوگان اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

مزایای استفاده از سامانه مدیریت کنترل ناوگان اورنگ

 • امکان رصد و مشاهده خودروهای تخصیص داده شده به دیگر واحدها .
 • امکان رصد رانندگان و حتی کارشناسان در حین انجام فعالیت.
 • امکان گزارش گیری از اینکه هر کارشناس دقیقا چه مزرعه هایی را بازدید کرده است.
 • حذف ماموریت های بی مورد و ماموریت های انفرادی.
 • امکان ادغام چندین ماموریت در یک مسیر به یک ماموریت.
 • امکان کنترل و رصد وضعیت هر خودرو و برنامه ریزی جهت بازدید فنی و نگهداری خودروها.
 • قابلیت گزارش گیری از کلیه ماموریت های اداری و گشت های اراضی استان

نتیجه

سازمان جهاد کشاورزی استان قم پس از نصب جی پی اس خودرویی و با استفاده از سامانه نرم افزاری کنترل ناوگان اورنگ موفق شدند از استفاده های بی مورد از خودروها جلوگیری نمایند و همچنین هزینه های خودرویی آنها با شیب زیادی کاهش یافت. علاوه بر آن درصد بهره وری از منابع را افزایش دهند به گونه ای که با همان تعداد خودرو و حتی تعداد کمتر، ماموریت هایی بیشتر از قبل را انجام دهند و همچنین راحت تر آنها را مدیریت کنند.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب