EN

مدیریت ناوگان شرکت شیراز رام آب

به کمک جی پی اس ها عملیات مسیربندی با توجه به مسیر طی شده هر راننده، و محاسبه کارکرد ماشین پخش به راحتی انجام می شود و از همه مهمتر امنیت ماشین ها تضمین می شود.

فروغ خواجه، مسئول ارتباط با مشتریان

معرفی

شرکت شیراز رام آب

شركت شیراز رام آب با نام تجاری آب معدنی مینرال 360 در سال 1383 تاسیس گردید.

زمینه فعالیت این شرکت تولید انواع آب معدنی 500 سی سی – 5/1 لیتری- آب معدنی 450 سی سی ( کتابی ) و 5 لیتری می باشدکه توانسته است با رعایت استانداردهای کیفی در حوزه کاری خود در چند سال اخیر به یکی از برندهای محبوب در سطح کشور تبدیل شود.

در کنار تولید ، اساسی ترین فعالیت این شرکت؛ توزیع و پخش محصولات در سطح شهر شیراز و استان فارس می باشد که این مهم توسط ناوگان حمل و نقلِ مینرال، میسر می گردد.

Shiraz-Ram-Ab on Aparat

مینرال به کمک ناوگان حمل و نقل خود که متشکل از خودروهایی متعدد اعم از ایسوزو – اسکانیا – وانت و … می باشد، فرایند توزیع و پخش محصولات از درب کارخانه به محل سفارش مشتری را عملیاتی می سازد.

واضح و مبرهن است که رضایت مشتریان این شرکت ارتباط مستقیمی با عملکرد صحیح ناوگان توزیع و پخش آن دارد و این امر میسر نمی گردد مگر در صورت وجود سیستمی جهت کنترل و نظارت دقیق بر ناوگان و نیروهای عملیاتی.

سرکار خانم خواجه، رابط پخش مجموعه و مدیریت در گفتگو با ما عنوان کردند :

خیلی خوشایند است که دیگر راننده ها نمی توانند از زیر کار در بروند

سرکار خانم خواجه، رابط پخش مجموعه

مهندس هادی کشتکاران، مدیریت ارشد این شرکت در گفتگو با واحد صدای مشتری ِ اورنگ ،عنوان نمود :

مراقبت و نگه داری از سرمایه و دارایی های شرکت چه ماشین آلات و چه نیروهای انسانی امری مهم و ضروری است و به قطع می توان گفت ، جی پی اس اورنگ بهترین کنترل کننده است.

دوبار خودروهای ما سرقت شدند که به وسیله ردیاب اورنگ موفق شدیم هم خودرو هم جنس مسروقه را پیدا کنیم حتی یکبار به کمک دستگاه ردیاب ما یک باند بزرگ دزدی و کلی اجناس مسروقه توسط نیروی انتظامی کشف شدند

مهندس هادی کشتکاران، مدیریت ارشد

ایشان در ادامه به توضیح برخی از مشکلاتی که در گذشته (قبل از تجهیز ناوگان به GPS) داشتند پرداختند. مشکلاتی از قبیل :

مشکلات شرکت قبل از تجهیز ناوگان به ردیاب

 • عدم اطلاع از ساعت شروع به کار و ساعت پایان کار رانندگان (جهت اطلاع اپراتور ناچار به تماس تلفنی با رانندگان بود که علاوه بر اتلاف زمان مفید کاری و افزایش هزینه ها، صحت گفته های رانندگان قابل اثبات نبود. )
 • چک شدن مسیرها توسط مدیر فروش ها (خطای زیاد و سخت و دشوار بودن کار)
 • مشخص نبودن نزدیکترین خودرو به محل سفارش مشتری (طولانی شدن زمان تحویل سفارش به مشتری)
 • عدم اطلاع از مدت زمانی که ارسال یک سفارش به طول انجامیده است.(از زمان بارگیری تا زمان تخلیه بار) (عملا امکان ارزیابی کارکرد در زمان پیش بینی شده موجود نبود)
 • عدم اطلاع از ساعات کارکرد (کیلومتراژ) خودرو (بروز مشکل در سیستم پرداخت حقوق و گاها تحمیل هزینه های اضافی به شرکت)
 • تاخیر در تحویل بار به دلیل خروج احتمالی راننده از مسیر مشخص شده و نبود سیستم هشدار دهنده یا کنترلی (گاها رانندگان در حین کار، به علت ضرورت و نیاز کارهای شخصی خود را نیز انجام می دادند که این موضوع علاوه بر از دست رفتن زمان مفید کاری، موجب نارضایتی مشتری به دلیل تاخیر در ارسال سفارش می شد. )
 • سرقت خودروها (از دست رفتن سرمایه و دارایی شرکت)
 • مشخص نبودن نقاط توزیع بر روی نقشه (به دلیل مشخص نبودن نقاط بر روی نقشه، رانندگان قادر به مشخص کردن کوتاهترین و بهینه ترین مسیر برای رسیدن به مقصد، نبودند.)

که پس از تجهیز ماشین آلات شرکت به جی پی اس و استفاده از سامانه ردیابی اورنگ ، مشکلات فوق در قالب راه حل های زیر بصورت کامل برطرف گردید:

قابلیتهایی که سامانه ردیابی اورنگ فراهم کرد

 • نمایش زمان دقیق روشن شدن و خاموش شدن ماشین آلات در سامانه
 • ثبت و نمایش دقیق تاریخچه مسیر طی شده تا تحویل بار بر روی نقشه
 • ثبت و نمایش میزان کیلومتر کارکرد واقعی هر خودرو که مبنای پرداخت حقوق به میزان کارکرد می باشد.
 • امکان تعریف محدوده کاری و جغرافیایی برای هر راننده بر روی نقشه به گونه ای که با ورود به آن محدوده یا خروج از محدوده، به اپراتور سیستم اطلاع رسانی شود.(توسط نمایش هشدار بر روی سامانه – ارسال پیامک – ارسال ایمیل)
 • قابلیت خاموش کردن خودرو از راه دور در زمان سرقت خودرو
 • قابلیت تعریف نقاطی که بایستی تخلیه بار انجام گردد به صورت نقاط مشخص بر روی نقشه( انجام مسیربندی روی نقشه)
 • امکان تشخیص و اعزامِ نزدیک ترین خودرو به محل سفارش مشتری (در نتیجه سفارش مشتری در کوتاه ترین زمان ممکن و اولین فرصت به دست مشتری می رسد.)

نتیجه

با تجهیز ناوگان حمل و نقل و پخش به دستگاه ردیاب و استفاده از سامانه ردیابی اورنگ ، شرکت شیراز رام آب توانست علاوه بر پیاده سازی سیستم نظارتی بر عملکرد تیم توزیع و ناوگان حمل و نقل خود، از سرمایه و دارایی خود در برابر سرقت محافظت نماید و حداکثر بهره وری از منابع خود را داشته باشد همچنین با قابلیت مشخص کردن مسیرها بر روی نقشه(مسیربندی سیستمی) فرآیند ارائه خدمات به مشتریان خود را بهبود بخشد.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب