EN

مدیریت ناوگان شهرداری مرودشت

نصب جی پی اس بر روی خودرو یعنی در دست گرفتن فرمان خودروی که در هر نقطه در حال تردد میباشد،توسط مالک. به روایتی دیگر خودرو توسط راننده هدایت می شود ولی فرمان آن به صورت لحظه ای در اختیار مالک آن است.

مهندس معراج میرزایی، مسئول واحد موتوری شهرداری مرودشت

معرفی

شهرداری مرودشت

مرودشت از شهرهاي شمالي استان فارس، با ارتفاع 1620 كيلومتر از سطح دريا و مساحت 4649 كيلومتر مربع، جمعيتي حدود 400 هزار نفر را داراست.

شهرداری خودگردان مرودشت در سال 1332 توسط انجمن شهر تأسیس و با رشد سریع چند خیابان کوچک اطراف، شهرداری رسمی در سال 1352 با هدف رسیدگی به وضعیت تخت جمشید تا پل خان جهت برگزاری جشن های 2500 ساله شاهی استقرار و بخشدار زرقان به عنوان اولین شهردار رسمی مرودشت شروع به کار نمود.

واحد موتوری شهرداری مرودشت به کمک ناوگان حمل و نقل خود که متشکل از تعداد 70 عدد خودرو سنگین و نیمه سنگین (کامیون، وانت و …) می باشد وظیفه ی انجام کارهای عمرانی واجراییات شهرداری را به عهده دارند. که در سال 97 جهت پایش و ردیابی ناوگان اقدام به نصب جی پی اس اورنگ بر روی کلیه خودروهای خود نمودند.

مهندس میرزایی، مدیر مسئول واحد موتوری شهرداری مرودشت در گفتگو با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در خصوص کاربرد جی پی اس فرمودند:

نصب جی پی اس از لحاظ روانی تاثیر بسیار مثبتی بر روی پرسنل داشته است و کلیه همکاران واحد نسبت به انجام وظیفه خود، دقت بیشتری می نمایند.

مهندس میرزایی، مدیر مسئول واحد موتوری

ایشان همچنین در ادامه به بیان مشکلاتی که قبل از تجهیز ناوگان به جی پی اس داشتند پرداختند که برخی از این مشکلات به شرح زیر بودند :

مشکلات ناوگان حمل ونقل شهرداری قبل از تجهیز به سامانه

 • هیچگونه کنترلی بر نحوه ی تردد و مکان جانمایی خودروها نداشتیم. (در زمان وقوع عملیات بحرانی و ابلاغ از سمت دیگر واحدها قادر به تشخیص لحظه ای خودروهای در دسترس و آماده باش نبودیم که این موضوع باعث اختلال در سیستم خدمت رسانی سریع می شد)
 • کامیون ها و خودروهای سبک و سنگین در مسیر تردد بعضا توسط رانندگان به کارهای غیر از ماموریت ابلاغی به کار گیری می شدند. ( تاخیر در انجام ماموریت های محوله و سواستفاده از زمان و اموال سازمان به نفع شخصی.)
 • در روزهایی که کار به صورت دو شیفت می بود نظارتی بر خروج و ورود دستگاه ها و ماشین آلات در 2 ساعت استراحت ظهر وجود نداشت. ( بی نظمی و هرج و مرج در ورود و خروج رانندگان که موجب میشد واحد موتوری واحدی بی مقررات جلوه داده شود)
 • نظارتی بر مسیر پیمایش و میزان مسیر پیموده شده توسط خودروها نبود. (امکان کنترل و گزارش گیری از تاریخچه ی کاری رانندگان که یکی از ابتدایی ترین و البته اساسی ترین نیازهای واحد موتوری می باشد، وجود نداشت.)

که پس از استفاده از جی پی اس و سامانه کاربردی اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

فواید استفاده از سامانه کنترل ناوگان و ردیابی اورنگ

 • کلیه تردد خودروها قابل بررسی و نظارت توسط مدیر سیستم می باشد.
 • بصورت آنلاین جانمایی هر خودرو در هر نقطه از شهر قابل بررسی و روئت می باشد.
 • در صورت خارج شدن خودرو از محدوده کاری مشخص یا از شهر به مدیر سیستم توسط پیامک اطلاع رسانی انجام می شود.
 • حداکثر سرعت مجاز برای هر خودرو مشخص و تعریف شده است که درصورت تجاوز از این سرعت سیستم هشدار به مدیر سیستم اطلاع رسانی می نماید.
 • کلیه مسیرهای طی شده توسط خودرو با ذکر دقیق مکان و ساعت و توقف قابل روئت و بررسی می باشد.
 • قابلیت تعریف شیفت های کاری مشخص وجود دارد به گونه ای که زمان ورود و خروج هر خودرو در هر شیفت ثبت می شود.
 • میزان ساعت کارکرد هر خودرو و تعداد سرویس های انجام شده مشخص است

نتیجه

واحد موتوری شهرداری مرودشت با تجهیز خودروهای خود به سخت افزار جی پی اس خودرو ، توانست علاوه بر ساماندهی و مدیریت اختلال و بی نظمی موجود در واحد، کارایی و اثربخشی نیروها و ماشین آلات خود را نیز دو چندان کند و با توجه به فضای به وجود آمده آنها را ترغیب به همکاری بیش از پیش نماید.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب