EN

مدیریت ناوگان شرکت نورافشان پارسیان

از شرکت اورنگ پژوهان بدلیل همکاری و خدمات رسانی متعهدانه و متخصصانه جهت توسعه و پیشرفت نظارت و کنترل ناوگان حمل و نقل در طی سال‌ها همکاری با این شرکت نهایت تشکر و تقدیر به عمل می‌آید. از خداوند متعال خواهانیم که گام‌های بعدی‌تان را نیز قرین پویایی و پایایی بدارد.

مهندس مهدی قانعی – ناظر بهره برداری و ایمنی

معرفی

شرکت نورافشان پارسیان

در سال 1380 تاسیس و دارای رتبه 1 از شرکت توزیع نیروی برق شیراز، رتبه 3برق 5 ساختمان از سازمان برنامه و بودجه، پیمانکار نمونه درسال 90 ، 93 و 94 می باشد.

این شرکت پیمانکار و مجری

– اتفاقات برق و واحد رکوردگیری کلیه امورهای هفت گانه شهر های شیراز، صدرا، مرودشت، گویم، داریون و زرقان

– سرویس و نگهداری روشنایی امورهای هفت گانه شهر های شیراز ، صدرا، مرودشت و گویم.

– عیب یابی تخصصی کابل و شبکه های توزیع

– احداث شبکه فشار متوسط زمینی از ایستگاه فوق توزیع فلسطین تا پست های بیمارستان نمازی، هتل پارس، مخابرات…..

– کاهش تلفات و عملیات تبدیل سیم به کابل حدود 1000 کیلومتر در محدوده امورهای 1، 2 و 6 شیراز و گویم

می باشد که به جهت انجام این امر مهم و حیاتی، ناوگان حمل و نقل این شرکت متشکل از 42 دستگاه خودرو عملیاتی می باشد که در سال 1394 همگی به ردیاب خودرو اورنگ تجهیز شدند.

مهندس مهدی قانعی، ناظر بهره برداری و ایمنی این شرکت در مصاحبه با واحد صدای مشتری اورنگ، عنوان نمود:

ایجاد روشنایی به وسعت ایران، ارمغان بزرگ صنعت برق برای مردم است. و امروزه تلاش برای رسیدن به شبکه ای مطمئن با حداقل قطع، و توسعه تجهیزات گامی حیاتی در این زمینه است. لذا یکی از مهم ترین پارامترها در راستای رسیدن به این هدف خدمت رسانی در کوتاهترین زمان ممکن می باشد که به جهت تحقق این مهم تصمیم به خرید و استفاده از جی پی اس نمودیم.

مهندس مهدی قانعی، ناظر بهره برداری و ایمنی

ایشان در ادامه به بیان برخی از مشکلات موجود در سیستم تا قبل از نصب و راه اندازی جی پی اس اشاره نمودند :

برخی از مشکلات نورافشان قبل از تجهیز به سامانه ردیاب

 • عدم امکان نظارت و اطلاع از موقعیت آنلاین خودروها (به دلیل اهمیت فعالیت اتفاقات برق توزیع شیراز ، این موضوع معظل مهمی به شمار می رفت)
 • عدم اطلاع از نزدیک ترین خودروی عملیاتی به محل اعلام شده توسط اتفاقات. ( طولانی شدن مدت زمان خدمت رسانی.)
 • لزوم نظارت و بازدید حضوری از اکیپ های عملیاتی ( زمان بر بودن پروسه بازدید حضوری و نیاز به حضور ناظر در محل های اعزام.)
 • عدم امکان اخذ گزارش و بررسی زمان های رسیدگی به درخواست های اعلام شده به سامانه 121. (عدم ثبت تاریخچه اطلاعات هر خودرو و امکان بازبینی آنها.)

که پس از استفاده از جی پی اس و سامانه کاربردی اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

مزایای استفاده از سامانه ردیاب و دستگاه سخت افزار جی پی اس

 • با توجه به اهمیت فعالیت اتفاقات برق توزیع نیروی برق شیراز و در راستای بهبود عملکرد با بهره گیری از سیستم انلاین ردیاب خودرو اورنگ پژوهان این امر پیشرفت هایی حاصل گردیده
 • سیستم انلاین ردیاب خودرو اورنگ پژوهان بدلیل مشخص بودن لحظه ای نزدیک ترین خودرو عملیاتی به آدرس های مد نظر باعث تسریع در فعالیت های محوله می باشد
 • سهل شدن امر نظارت و بازدید بدون هماهنگی قبلی از گروه های اجرایی
 • امکان بررسی زمانبندیِ اعزام نیرو پس از تماس مشترکین با سامانه 121 توسط شرکت توزیع نیروی برق شیراز از طریق اخذ گزارشات جامع سامانه اورنگ
 • کنترل بهتر ناوگان حمل نقل این شرکت از طریق گزارش گیری از سامانه ردیاب خودرو اورنگ پژوهان از قبیل
  • مسیر های رفت امد
  • مسافت های طی شده
  • لحظه حرکت و توقف
  • مدت زمان توقف و حرکت خودرو مورد نظر
 • بهره گیری از سیستم اعلام هشدار از قبیل ارسال پیامک هشدار در زمینه تجاوز از سرعت مجاز
 • حصول اطمینان از عبور و مرور ناوگان حمل و نقل این شرکت در محدوده های تعیین شده
 • کنترل زمان روشن و خاموش شدن خودرو مورد نظر
جناب مهندس قانعی در پایان عنوان کردند :

به نظر بنده تنها عیب دستگاه ها، غیرقابل تعمیر بودن برخی از برندها در صورت خرابی و الزام به تهیه دستگاه جدید می باشد.

نتیجه

شرکت نورافشان پارسیان با تجهیز خودروهای خود به سخت افزار جی پی اس و سامانه ردیابی اورنگ موفق شدند علاوه بر ایجاد سهولت در ساماندهی و مدیریت خودروهای خود، هزینه های مازاد را کاهش دهند و همچنین میزان رضایت کارفرماهای خود را نسبت به قبل افزایش دهند.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب