EN

سامانه ردیابی در پسماند آبادان

معرفی

سازمان مدیریت پسماند شهرداری آبادان

بر اساس ماده ۸۴ قانون شهرداريها و بند ۱۵ ماده ۷۱ قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 01/03/1375 و ماده ۱۰ قانون مديريت پسماندها مصوب سال ۱۳۸۳ تاسيس گردیده و وابسته به شهرداري آبادان مي باشد، داراي شخصيت حقوقي مستقل و استقلال مالي و اداري است و مطابق با مفاد و مواد اساسنامه و آئين نامه هاي مصوب اداره مي شود.

اهم وظایف و ماموریت های سازمان مدیریت پسماند در چارچوب وظایف قانونی شهرداری به شرح ذیل است:

1- اجرای برنامه های مدیریت پسماندها در شهر بر اساس قانون مدیریت پسماندها از قبیل برنامه ریزی، ساماندهی و مراقبت و عملیات اجرایی مربوط به کاهش تولید، جمع آوری، ذخیره سازی، جداسازی، حمل و نقل، بازیافت، پردازش، دفع پسماندهای عادی از جمله پسماندهای شهری ، ساختمانی و عمرانی.

2- بهینه سازی ارتقا مدیریت پسماندهای عادی و ویژه شامل تولید، ذخیره سازی موقت، جمع آوری، حمل و نقل ، بازیافت، پردازش و دفع صحیح پسماندهای جامد. می باشد که در راستای رسیدن به این مهم و به جهت نظارت دقیق بر روی ناوگان و ماشین آلات خود در سال 98 تعداد 60 عدد دستگاه جی پی اس اورنگ خریداری نموده و بر روی ماشین آلات خود نصب نمودند.

پسماند آبادان قبل از جی پی اس چه مشکلاتی داشت؟

مهندس بهنام کاظمی ، مسئول بخش جی پی اس در ارتباط با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در را بطه با مشکلات موجود در سازمان قبل از نصب و تجهیز جی پی اس به موارد ذیل اشاره کردند :

 • عدم وجود مدیریت و نظارت بر روی خودروها ( عدم اطلاع از موقعیت آنلاین خودروها)
 • عدم امکان کنترل سوخت مصرفی خودروها ( افزایش هزینه های مازاد‌)
 • عدم امکان گزارش گیری از مسیرهای تخلیه پسماند ( قابلیت گزارش گیری وجود نداشت )
 • عدم نظارت بر روی مسیرهای تردد خودروها ( تاریخچه مسیرهای تردد و پیمایش شده ی خودروها ثبت و نگهداری نمی شد.)

مزایای راه اندازی جی پی اس در پسماند آبادان

که پس از استفاده از جی پی اس و سامانه کاربردی اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

 • مديريت بهينه ناوگان امور خدمات شهري
 • توسط نرم افزار ردیاب اين سيستم مي توان بصورت آنلاين از نحوه عملكرد خودروها اطلاع كسب كرد.
 • كنترل سرعت و بموجب آن کاهش تصادفات وحوادث، تعيين محدوده مجاز و غير مجاز تردد و تخليه پسماند،گزارش مسير،گزارش توقف،گزارش قطع ارتباط و گزارش آخرين موقعيت ماشين آلات.
 • امکان مشاهده خودروها بر روی نقشه بصورت لحظه ای بمنظور نظارت و کنترل فعالیت آنان.
 • مدیریت مسیرهای حرکت، پایش سرعت ناوگان و مدیریت مصرف سوخت.
 • روند مدیریت بر خدمات شهری و خدمات رسانی به شهروندان از وضعیت مطلوب تری برخوردار شد.
 • کنترل مسیر تردد خودرو، کنترل تردد بیش از حد خودروها در ساعات کاری و کنترل محل تخلیه خودروها.

نتیجه

سازمان مدیریت پسماند آبادان با تجهیز خودروهای خود به سخت افزار جی پی اس و نرم افزار ردیاب موفق شدند علاوه بر ایجاد سیستم نظارتی و کنترلی جهت پایش عملکرد خودروها ، هزینه های جانبی مازاد (سوخت مصرفی ، جریمه ها و …) را نیز کاهش دهند.


مدیریت ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست و چه دردی از مدیران دوا می‌کند؟ سامانه مدیریت ناوگان همان Fleet Management System است که به‌اختصار به آن FMS می‌گوییم. این سامانه به مدیران شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می‌دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ، کنترل و مدیریت ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیر و نگهداری خودرو کاریار تعمیر و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب