EN

مدیریت ناوگان شرکت دایتی

به کمک جی پی اس های اورنگ توانستیم روال نظارت آفلاین را به کنترل آنلاین تغییر دهیم.

مهندس رضا ریحانی- رئیس فروش شیراز

معرفی

شرکت زرین غزال

تولید کننده بستنی با نام تجاری دایتی و لبنیات با نام تجاری آپادا می باشد. این شرکت تولید بستنی را از سال 1384 و تولید لبنیات را از سال 1387 آغاز نمود.

شرکت زرین غزال در سال1384تولید انواع بستنی را با تکنولوژی پیشرفته کشور دانمارک، با ظرفیت اسمی 300 تن در روز آغاز نمود و برای اولین بار در این صنعت، همزمان یک واحد پایلوت تولید بستنی و شکلات برای روکش بستنی را در واحد تحقیق و توسعه راه اندازی نمود. این شرکت برای نخستین بار در ایران تعداد زیادی فریزر از کشور ترکیه خریداری و جهت نگهداری و عرضه بهتر محصولات خود در فروشگاه ها قرارداد و همچنین برای اولین بار به جهت حمل و نقل صحیح محصولات خود ناوگانی مجهز به کامیونت، کامیون و تریلیهای یخچال دار زیر صفر خریداری نمود تا از این طریق مطمئن باشد محصولاتش با حفظ کیفیت در دسترس مشتریان در سراسر ایران قرار میگیرد.

اعضاء هیئت مدیره شرکت زرین غزال با هدف سهولت و اطمینان جهت رساندن به موقع محصولات با بالاترین کیفیت به نمایندگی ها و فروشگاه ها اقدام به خرید و تجهیز خودروهای توزیع این شرکت به جی پی اس نمودند و در سال 96 تعداد 110 عدد جی پی اس به همراه نرم افزار مدیریت ناوگان اورنگ را خریداری و نصب نمودند.

مهندس رضا ریحانی ، رئیس فروش بستنی در شیراز در ارتباط با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در را بطه با سیستم های جی پی اس و سامانه نرم افزاری اورنگ این چنین عنوان نمود :

سیستم هایی که قبلا به عنوان جی پی اس روی خودروها استفاده می کردیم بصورت آفلاین بودند به گونه ای که ماشین در طی روز مسیرهای مشخص شده را طی می کرد و ما هیچ گونه نظارتی روی مسیرها نداشتیم و بعد از ظهر که خودرو برمیگشت بایستی ردیاب را تخلیه اطلاعاتی می کردیم و فردای آن روز گزارشات به دست ما می رسیدکه کارایی واسه ما نداشت .

مهندس رضا ریحانی ، مدیر فروش

مشکلات سامانه های آفلاین مدیریت ناوگان

ایشان در ادامه در توضیح مشکلات موجود در سازمان قبل از نصب و تجهیز جی پی اس به موارد ذیل اشاره کردند :

 • آفلاین بودن جی پی اس ها ( عدم اطلاع از موقعیت آنلاین خودروها)
 • زمان بر بودن تخلیه اطلاعات هر جی پی اس ( ناکارآمد بودن گزارشات)
 • افزایش خرابی جی پی اس ها به دلیل خرابی سوکت تخلیه اطلاعات ( افزایش هزینه های مازاد )
 • عدم امکان اخذ گزارش آنلاین از وضعیت مسیرهای پیموده شده توسط هر خودرو ( سامانه نرم افزاری یکپارچه وجود نداشت.)
 • در صورت فراموش کردن تخلیه اطلاعات و یا بک آپ گیری و در صورت پر شدن حافظه داخلی دستگاه ، ذخیره اطلاعات جدید امکانپذیر نبود.
 • یکپارچه نبودن اطلاعات روی سرور

مزایای استفاده از سامانه مدیریت ناوگان و ردیابی

پس از استفاده از جی پی اس آنلاین و نصب و راه اندازی سامانه مدیریت ناوگان اورنگ روی سرورهای دایتی ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد:

 • مجتمع شدن اطلاعات کلیه خودروها روی سرور دایتی و عدم وجود نگرانی از بابت از دست رفتن اطلاعات
 • قابلیت کنترل و مشاهده لحظه ای موقعیت خودروها بر روی نقشه.
 • قابلیت اخذ گزارشات لحظه ای و کارا همچون گزارش مسیرهای طی شده ، میزان مصرف سوخت هر خودرو، میزان توقفات هر خودرو و ….
 • امکان نصب سنسور دما بر روی هر خودرو جهت اطلاع از وضعیت دمای یخچالها و جلوگیری از افزایش ضایعات محصولات غذایی.
 • امکان تعریف هشدارهای سیستمی همچون سرعت غیر مجاز، توقف غیر مجاز، و … .

نتیجه

شرکت زرین غزال دایتی با تجهیز خودروهای خود به سخت افزار جی پی اس و نصب و راه اندازی نرم افزار ردیابی مدیریت ناوگان اورنگ بر روی سرورهای دایتی بصورت اختصاصی موفق شدند علاوه بر ایجاد سیستم نظارتی و کنترلی آنلاین ، اطلاعات مربوط به خودروها و رانندگان را بصورت یکپارچه و مجتمع بر روی سرورهای خود ثبت و نگهداری کند همچنین از طریق سایر امکانات سامانه هزینه های جانبی سازمان را کاهش دهند.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب