EN

شرکت سهامی آب منطقه ای فارس

با استفاده از جی پی اس و سامانه اورنگ حقوق رانندگان ضایع نمی شود.

مهندس محمود جهانمیری، مسئول دفتر خدمات و کنترل خودروها

معرفی

شرکت سهامی آب منطقه ای فارس

اولین سازمان یا تشکیلات اداری که برای اداره امور مربوط به آب در کشور ایجاد شد، بنگاه مستقل آبیاری نام گرفت. ضوابط و مقررات و اختیارات این تشکیلات در اردیبهشت 1322 به تصویب رسید. در اسفندماه 1342 لایحه قانونی راجع به تاسیس وزارت آب و برق مورد تصویب قرار گرفت و بر مبنای آن، بنگاه مستقل آبیاری نیز جزئی از تشکیلات این وزارت گردید. در مورخ 24 دی ماه 1348، تشکیل شرکت سهامی سازمان آب منطقه ای فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد بعنوان متولی بخش آب به مرکزیت شیراز به تصویب کمسیونهای مجلس وقت رسید. این شرکت مسوول تامین و توزیع آب شرب، صنعت و کشاورزی برای سه استان فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد گردید. از سال 1385 با انتزاع ادارات کل امور آب استانهای بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد، عنوان شرکت به شرکت سهامی آب منطقه ای فارس و محدوده عمل شرکت به استان فارس تغییر یافت.

از جمله وظایف این سازمان

 • تهیه و اجرای طرح¬های تامین آب و انتقال آن برای بخش¬های مختلف مصرف (کشاورزی، شرب و صنعت)
 • واگذاری اشتراک به متقاضیان براساس تعرفه¬های مربوط و تحویل آب مورد نیاز به مشترکان
 • می باشد که جهت انجام این وظایف از تعداد 80 خودرو در سطح استان استفاده میکنند که در سال 1395 جهت کنترل هوشمند خودروها اقدام به خرید و نصب جی پی اس اورنگ نمودند.

ما بصورت عملی و سیستمی نظارت و کنترلی بر روی خودروها نداشتیم که این امر موجب میشد تعداد رانندگانی که ناراضی بودند ومدعی بودند که حق آنها ضایع شده است افزایش یابد. در نتیجه به جهت برقراری نظم در کنترل تردد خودروها تصمیم و اقدام به خرید جی پی اس نمودیم.

مهندس نوروزی ، مدیر بخش خدمات و پشتیبانی

مهندس محمود جهانمیری، مسئول کنترل خودروها در خصوص مشکلات موجود در سیستم تا قبل از نصب و راه اندازی جی پی اس اورنگ به موارد زیر اشاره نمودند :

مشکلات قبل از تجهیز ناوگان کنترل و مدیریت حمل و نقل

 • عدم وجود سیستم کنترل از راه دور بر روی خودروها.
 • عدم امکان بررسی چگونگی کارکرد رانندگان.
 • دستی بودن روال ثبت و گزارش عملکرد رانندگان در هر روز که بسیار زمانبر بود و همچنین خطای بالایی داشت.
 • اختلاف زیاد بین کارکرد واقعی رانندگان و کارکردی که خودشان ثبت می کردند.
 • افزایش نارضایتی رانندگان در مواردی که سرپرستان میزان کیلومتر کمتری را تایید میکردند

مزایای استفاده از سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل اورنگ

پس از استفاده از سخت افزار و نرم افزار(سامانه کاربردی) اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند:

 • قابلیت مشاهده وضعیت مکانی هر خودرو بصورت آنلاین بر روی نقشه.
 • مشاهده و نگهداری کارکرد کلیه خودروها در طول ماه .
 • قابلیت خروجی گرفتن از گزارش عملکرد خودروها به صورت سیستمی و عدم نیاز به ثبت دستی.
 • ثبت کیلومتر دقیق پیموده شده توسط جی پی اس برای هر خودرو.

نتیجه

شرکت آب منطقه ای استان فارس با تجهیز خودروهای خود به سخت افزار جی پی اس اورنگ موفق شدند روال صورت وضعیت رانندگان را از حالت دستی به سیستمی تبدیل کنند و همچنین با محاسبه دقیق میزان کیلومتر طی شده هر راننده ، سیستم پرداخت حقوق عادلانه داشته باشند به گونه ای که در حق رانندگان اجهاف نشود.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب