EN

شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق

با استفاده از سیستم مدیرتی و نظارتی اورنگ قابلیت رصد و پایش لحظه ای خودروها برای این سازمان به راحتی میسر گشته است.

مهران شریفی راد، سرپرست ترابری

معرفی

شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق

در راستای هدف مدیریت غیر متمرکز و بمنظور نیل به بهره وری بیشتر از طریق نزدیک کردن مدیریت اجرائی به محل کار و همچنين انجام وظیفه اصلی و امکان بهره گیری از حداکثر توانمندی های موجود ، شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق ( سهامی خاص ) در تاریخ 1377/09/11 با شماره ثبت 145921 براساس بند ( الف ) ماده 5 اساسنامه شرکت ملی نفت ایران و بعنوان یکی از شرکتهای فرعی شرکت ملی نفت ایران تأسیس گردید.

این شرکت پس از تعیین اعضاء اولین هیئت مدیره اجرائی ، کار خود را از فروردین 1379 عملاٌ در ستاد مستقر در شهر مشهد آغاز نمود .

برخی از مهم ترین اهداف این شرکت عبارتند از:

-ارتقاء تكنولوژي موجود شركت و بكار گيري فن آوري پيشرفته -ارتقاء بهره وري و كاهش هزينه ها از طريق استفاده حداكثر از ظرفيتهاي موجود، بهينه سازي مصرف انرژي و كاهش ضايعات و مديريت مصرف منابع -توجه ويژه به مسائل كيفيت ، ايمني و زيست محيطي ، با استقرار ، حفظ و ارتقاء سيستمهاي مديريت نوين از قبيل استانداردهاي(IMS و HSE-MS)

در راستای دستیابی به این مهم یکی از اقداماتی که در پاییز سال گذشته انجام دادند، اقدام به خرید نرم افزار تخصصی اورنگ و نصب بر روی سرورهای اختصاصی و همچنین تعداد 150 عدد سخت افزار ردیابی اورنگ می باشد.

جناب مهندس شریفی راد ، سرپرست ترابری شرکت بهره برداری نفت وگازشرق این شرکت در مصاحبه با واحد ارتباط با مشتریان اورنگ در رابطه با ضرورت تجهیز خودروها به جی پی اس فرمودند :

رصد و پایش لحظه ای خودروها امری ضروری و مهم است که در صورت عدم سیستمی نظارتی این سازمان در ماموریت های محوله دچار مشکلات عدیده ای می شد.

جناب مهندس شریفی راد ، سرپرست ترابری شرکت بهره برداری نفت وگازشرق

وی در ادامه به بیان برخی از مشکلات موجود در سازمان تا قبل از نصب و تجهیز خودروها به دستگاه جی پی اس پرداختند :

موانع سازمانی قبل از تجهیز به سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل

 • عدم امکان کنترل و روئت لحظه ای.
 • عدم بهره برداری از سیستم مانیتورینگ وضعیت لحظه ای خودروها(روشن ، خاموش یا در حرکت بودن خودروها).
 • زمان بر بودن روال های درخواست ماموریت ( تکمیل فرم های کاغذی متعدد ).
 • زمان بر بودن پروسه تخصیص خودرو به هر ماموریت ( استعلام جهت مشخص شدن خودروی آزاد زمان بر بود).
 • تکمیل گزارشات ماموریت ها طبق اظهارات رانندگان و عدم وجود سیستمی جهت استناد به آن.
 • عدم اطلاع از چگونگی تردد و مکان های تردد و میزان توقف هر خودرو.

پس از استفاده از جی پی اس و نرم افزار تخصصی اورنگ ، مشکلات یاد شده به شکل زیر برطرف شدند و حتی امکاناتی افزون بر حل مشکلات نیز در اختیار ما قرار داده شد

مزایای استفاده از سامانه مدیریت ناوگان خودرویی

 • قابلیت مانیتورینگ و پایش لحظه ای ناوگان حمل ونقل (سبک و سنگین).
 • امکان تخصیص سیستمی خودرو به هر درخواست.
 • ثبت کلیه ماموریت ها بصورت سیستمی و قابلیت مشاهده تاریخچه کلیه ماموریت های انجام شده توسط هر خودرو
 • کاهش مدت زمان روال درخواست و تخصیص خودرو و حذف امور کاغذی.
 • اخذ گزارشات جامع از میزان ماموریت ها و درخواست های انجام شده هر راننده از سیستم و قابلیت استناد به دستگاه ردیاب و میزان کیلومتر ثبت شده در سیستم.
 • نمایش وضعیت ماموریت ها و زمان شروع و پایان هر ماموریت در سیستم.

نتیجه

شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق با بکاگیری از تکنولوژی روز دنیا (سخت افزارهای جی پی اس) و نصب و راه اندازی نرم افزار مدیریت ناوگان اورنگ و سامانه توزیع و اعزام و مدیریت سرویس و درخواست یاور ، موفق شدند روال درخواست و تصیص خودروی سازمانی را از حالت سنتی قبل به حالت کاملا سیستمی تغییر دهند و بخش زیادی از دوباره کاری های موجود در سیستم را حذف نمایند و به اهداف خود که ارتقا تکنولوژی و بکارگیری فن آوری پیشرفته همچنین استفاده بیشتر از ظرفیت های موجود و کاهش هزینه های جاری بود، دست یابند.


کنترل ناوگان حمل و نقل اورنگ کنترل ناوگان چیست؟ سامانه مدیریت ناوگان یا Fleet Management System که به اختصار به آن FMS می گوییم؛ به مدیران شرکت ها و سازمان هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از تمام خودروهای خود داشته ادامه مطلب
سامانه مدیریت سرویس و درخواست یاور مدیریت سرویس و خدمت مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه های مدیران شرکت ها و سازمان ها ،کنترل و مدیریت سیستم ناوگان حمل و نقل و ایجاد بستری مناسب جهت ارتباط با سایر واحد ها برای انجام هر چه بهتر و سریعتر ماموریت ها،عملیات ها و توزیع ادامه مطلب
سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو کاریار تعمیرات و نگهداری خودرو خودرو و ماشین آلات در سازمان ها نقش کلیدی در روند اجرای عملکرد بازی می کنند، به روز نگهداشتن این دارایی ها نیازمند بررسی دقیق و همیشگی دارایی و نگهداری صحیح از آنها ست، عملیات کنترل و بازدید های دوره ای مناسب طراحی شده ادامه مطلب