EN

مدیریت ناوگان شرکت لینی

شرکت پانل

مصاحبه‌ای را می‌بینید که با جناب آقای ترکی‌زاده، مدیر ترابری شرکت لبنی پانل انجام شده است. آقای ترکی‌زاده توضیح می‌دهند که چگونه اورنگ باعث بهبود مدیریت و کنترل ناوگان شرکت لبنی پانل شده است:

مصاحبه اول با مدیر ترابری

چرا از اورنگ استفاده می‌کنید؟

شرکت پخش دو کار انجام می‌دهد:

  • فروش
  • پخش

من معتقدم که پخش از فروش نیز مهم‌تر است چون شما اگر پخش ناقصی داشته باشید، فروش را هم متاثر می‌کند و نمی‌گذارد شما فروش خوبی داشته باشید. برای کنترل پخش به فکر استفاده از اورنگ افتادیم. به علت تعداد زیاد ناوگان در سطح شهر مثلا در سطح شهر شیراز حدود ۲۰ تا ۲۵ خودرو پخش داریم. همچنین به‌خاطر کم و کاستی‌هایی که اتفاق می‌افتد و راننده‌ها شیطنت‌هایی انجام می‌دهند. این واقعیت است و همکاران ما این موضوع را مشاهده کرده‌اند. این کنترل می‌تواند اهرم بسیار خوبی باشد بر روی نفرات و کل ناوگان پخش که به نحو احسن کارش را انجام دهد.

اورنگ آن ابزار مدیریتی را در اختیارمان قرار می‌دهد تا بتوانیم سیستم پخش‌مان را مدیریت کنیم. من فکر می‌کنم تمام کسانی که با خودرو و مسئله پخش و حمل‌ونقل سروکار دارند، اولین نیازشان برای کنترل همین است. یعنی شما نمی‌توانید از این سر شهر تا آن سر شهر بروید دنبال ماشینت که دارد کجا می‌رود یا فلان کار را به‌موقع انجام می‌دهد یا خیر. این موضوعات باعث می‌شوند هزینه‌ها کاهش یابند و همچنین مدیریت شما را بر روی پخش استوارتر شود.

اثربخشی ردیاب اورنگ چقدر است و چگونه؟

ما از اورنگ در سه زمینه استفاده می‌کنیم:

  • پرداخت حقوق به ناوگان حمل‌ونقل‌مان
  • کنترل دمای مناسب یخچال‌ها
  • زمان‌بندی رسیدن به سوپرمارکت‌ها

از زمانی که ما این جی‌پی‌اس‌ها بر روی خودروهایمان نصب کردیم این امکان را به ما می‌دهد، مسافت طی شده را در سطح شهر مشاهده کنیم و یکی از آیتم‌های پرداخت حقوق به نیروی حمل‌ونقل ما، همین آیتم مسافت است.

درباره موضوع دما هم باید بگویم که مخصوصا الان که فصل گرم است، برای چک کردن اینکه خودروها آیا یخچال‌شان را روشن می‌کنند، از سامانه اورنگ استفاده می‌کنیم.

درباره زمان‌بندی هم باید گفت که ما اولیت‌بندی برای مشتریان خود را بر حسب نیازشان داریم که باید برای بعضی از آن‌ها سر زمان خاصی محصول بدست‌شان برسانیم و ما می‌توانیم کنترل کنیم که آیا رانندگان ما سر آن زمان‌بندی توانسته‌اند محصولات را به آن مغازه‌ها برسانند یا نه.

مهم‌ترین مزیت نرم‌‌افزار اورنگ؟

در دسترس بودن؛ چون ما پخش را در سرتاسر استان داریم و هر زمان که ما اراده کنیم، در هر جایی، می‌توانیم بدانیم که ماشین ما الان کجاست و چه مسافتی دارد که برسد؛ به نحوی که با یک گوشی هوشمند به‌سهولت و در هرجایی و هر زمانی می‌توانید نظارت کنید.

از خدمات اورنگ تا الان راضی بوده‌اید؟

ما هر موقع تماس گرفتیم، دوستان پاسخگو بودند و این را هم بخاطر اینکه جلوی دوربین هستم، نمی‌گویم. ما هر مشکلی داشتیم مثلا فردی را بفرستند یا تلفنی قرار بوده کاری انجام شود، انجام شده است. در نهایت ما هر خواسته‌ای از شرکت داشته‌ایم، همه‌جوره انجام دادند و از خدمات اورنگ رضایت داریم.

توصیه‌های جناب آقای ترکی‌زاده به مدیران شرکت‌های تولیدی و پخش؟

کسی که کار پخش را انجام می‌دهد؛ مسلما نیاز به اهرم‌های مدیریتی دارد. شما ببینید مثلا اگر بخواهید از طریق نرم‌افزار اقدام نکنید، باید برای هر وسیله نقلیه‌ای، نیرو استخدام کنید.

پس به طور کلی دو دلیل اینجا وجود دارد:

  • کاهش هزینه
  • داشتن ابزار مدیریتی از ردیاب اورنگ

من بخاطر این دلایل به دوستان توصیه می‌کنم از سامانه‌های اورنگ استفاده کنند گرچه فردی که در سمت مدیریت ناوگان قرار دارد، حتما احساس نیاز می‌کند که بیاید و ببیند که سامانه چگونه کارها را راحت‌تر می‌کند و این همان چیزی است که در مدیریت ناوگان پانل اتفاق افتاده است.

خاطره‌ای از استفاده کردن از ردیاب اورنگ؟

سال ۹۶ بود. صبح یکی از راننده‌های ما که روی ماشینش جی‌پی‌اس‌های اورنگ نصب بود، سر کار حاضر نشد. من تماس گرفتم و متوجه شدم که ماشینش را دزدیده‌اند. این اتفاق در محدوده قصردشت شیراز رخ داده بود. ما از طریق سیستم رفتیم و لوکیشن ماشین را پیدا کردیم. ماشین را برده بودند و در باغی پنهان کرده بودند. اینگونه هم پنهان کرده بودند که حتی با هلی‌کوپتر هم پیدا کردنش سخت بود چون کاملا استتار کرده بودند و ما توانستیم این ماشین را پیدا کنیم. این خاطره‌ای است که هیچوقت فراموش نمی‌کنم. هروقت هم که فرد جدیدی به شرکت اضافه می‌شود، این خاطره را بازگو می‌کنم تا راننده‌ها به استفاده از ردیاب ترغیب شوند. همانطور هم که می‌دانید، الان خودروها بسیار گران شده‌اند و این موضوع بر اهمیت نصب کردن ردیاب می‌افزاید.

مصاحبه دوم با جانشین مدیرعامل

مصاحبه‌ای می‌بینید که بعد از مدتی از مصاحبه اول با جانشین مدیرعامل شرکت پانل انجام شد. آقای مطهریان از نقش سیستم مدیریت ناوگان بر سازوکار شرکت می‌گویند:

از چه سالی با اورنگ همکاری می‌کنید؟

از سال ۹۳ روی خودروهای ترابری‌مان ردیاب نصب کردیم. هم برای خودروهای مویرگی و هم ماشین‌های راه دور.

مزایای نرم‌‌افزار اورنگ؟

قبل از نصب ردیاب‌های اورنگ، از ابزارهای که در بازار وجود داشت، استفاده می‌کردیم. مثلا سنسورهای دمایی بودن که روی خودروهای یخچالی نصب می‌کردیم. این کار مشکلات زیادی به بار می‌آورد.

  • نیاز به یک فرد اپراتور بود.
  • ما اطلاعات را آفلاین در اختیار داشتیم (یعنی بعد از اینکه کار انجام می‌شد، ما می‌توانستیم مشکلات را شناسایی کنیم)

بعد نصب ردیاب اورنگ به صورت لحظه‌ای و آنلاین تمام خطوط خود را نظارت می‌کنیم. مزیت دیگر حضور به‌موقع خودرو در محل بارگیری است. در مسیر عوامل مختلفی مانع از رسیدن به‌موقع خودرو می‌شد. مثل سرعت غیرمجاز خودرو، توقف‌های بی‌جا و عاملی که برای ما خیلی مهم است، کنترل دمای سردخانه خودرو. مشکل در چرخه سرد محصول بر روی کیفیت محصول تاثیر بسیاری می‌گذارد. بنابراین با سامانه‌های اورنگ و تکنولوژی ردیاب‌ها توانستیم مشکل را حل کنیم.

چه توصیه‌ای به شرکت‌های پخش دارید؟

من فکر می کنم دیگر هیچ شرکت بزرگی نباشد که این نرم‌افزار را نداشته باشد و این ابزار مهمی برای شرکت‌های توزیع و پخش است و اگر شرکتی هم این کار را تا الان انجام نداده است، من پیشنهاد می‌کنم که این کار در اولین فرصت انجام دهد و ببینند که این موضوع چقدر به شبکه ناوگان‌شان کمک می‌کند و چطور شبکه به صورت خودکار اداره می‌شود و نیازی نیست که خیلی از چالش‌ها و تنش‌ها بین رانندگان و توزیع‌کنندگان پیش بیاید.

در خصوص عملکرد سیستم مدیریت ناوگان هم کافیست که سامانه را باز کنید و کل شبکه را یکجا مشاهده کنید. ما به صورت کلی مشکلی نداشتیم و اگر هم مشکلی بوده، با تماس با پشتیبانی در اولین فرصت مشکل حل شده است.

نتیجه

شرکت لبنی پانل با استفاده از خدمات اورنگ توانست ناوگان خود را بهتر مدیریت کند. این کار شروعی شد برای بهره‌وری بیشتر و کاهش هزینه‌های شرکت. در نهایت اینکه اورنگ با تلاش‌های روزافزون، خوشحال است که توانسته است به شرکت‌های مهمی خدمت‌رسانی کند.


مدیریت ناوگان حمل و نقل اورنگ مدیریت ناوگان چیست و چرا استفاده از آن ضروری‌ست؟ سامانه مدیریت ناوگان همان Fleet Management System است که به‌اختصار به آن FMS می‌گوییم. این سامانه به مدیران شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تعداد زیادی خودرو و وسیله نقلیه دارند این امکان را می‌دهد که در هر لحظه اطلاعات کاملی از ادامه مطلب
سامانه مدیریت خدمات یاور مدیریت خدمات و سرویس مبتنی بر موقعیت چیست؟ امروزه یکی از دغدغه‌های مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها، کنترل و مدیریت ناوگان حمل‌ونقل است. کنترلی که فقط با ایجاد بستری مناسب برای ارتباط با سایر واحدها فراهم می‌شود. سیستم مدیریت خدمات که به اختصار به آن FSM گفته می‌شود مخفف field service management ادامه مطلب
تعمیر و نگهداری خودرو کاریار هدف اصلی از سامانه تعمیر و نگهداری خودرو کاریار چیست؟ خودرو و ماشین‌آلات در سازمان‌ها نقشی کلیدی دارند. به‌روز نگهداشتن این دارایی‌ها، نیازمند بررسی دقیق و پیوسته و نگهداری صحیح از آن‌هاست. عملیات کنترل و بازدیدهای دوره‌ای مناسب و طراحی شده در روال‌های سازمانی، باعث پیشگیری از آسیب به خودروها ادامه مطلب