EN

رانندگی سبز در مدیریت ناوگان

رانندگی سبز چیست و چه تاثیری بر مدیریت ناوگان دارد؟

در دنیای مدرن امروز، خودرو و ماشین‌آلات ناوگان‌ها شکل‌ها و اندازه‌های گوناگونی دارند. در واقع چه یک شرکت بزرگ حمل‌ونقل بین‌المللی و چه یک شرکت پخش کوچک، ناوگان محسوب می‌شوند. بنابراین، فارغ از اینکه در کدام دسته قرار می‌گیرید، شما ناوگانی دارید که باید به آن رسیدگی کنید. شاید حتی روش‌های عملیاتی خودروها و ماشین‌آلات شما متفاوت باشد ولی در نهایت شما به یک سیستم مدیریت ناوگان جامع نیاز پیدا می‌کنید تا ناوگان خود را کارآمد نگه دارید. اما خب این‌ها چه ارتباطی با رانندگی سبز پیدا می‌‌کنند؟ ارتباط آن‌ها این است که رانندگی سبز قابلیتی است که در سامانه و سیستم‌های مدیریت ناوگان یافت می‌شوند. پس برویم سراغ اصل موضوع:

رانندگی سبز (Green Driving) چیست؟

در مدیریت ناوگان، رانندگی سبز نسبتا از مفاهیم جدیدی است که در حوزه حمل و نقل وارد شده است. رانندگی سبز به این معنی است که راننده یا کامیون‌دار در هنگام رانندگی با وسیله نقلیه خود، راهکار بهینه و کارآمد خود را برای کمترین تأثیر بر محیط، انتخاب کند. حال؛ راهکار بهینه می‌تواند جاده‌هایی باشد که راننده انتخاب می‌کند یا راهکارهایی باشد که منجر به آلودگی کمتر محیط زیست می‌شود. به طور کلی،‌رانندگی سبز می‌تواند شامل طیف وسیعی از رفتارها باشد. مانند: کاهش آلودگی خودرو، بهبود نگهداری خودرو، بهبود رفتار رانندگی، کاهش مصرف سوخت، بهبود ایمنی ناوگان، کاهش هزینه حمل‌ونقل و غیره.

نحوه رانندگی سبز در مدیریت ناوگان چگونه است؟

Green Driving با نرم افزار مدیریت ناوگان برای مدیریت کارآمد ناوگان پیاده‌سازی شده است. رانندگی سبز نه تنها کربن (CO2) و آسیبی که در حال رانندگی به محیط زیست وارد می کند را کاهش می دهد، بلکه می‌تواند در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی کند. این کار حتی میزان تصادفات جاده‌ای را کاهش می‌دهد. رانندگان شما سوخت کمتری مصرف خواهند کرد و خودروهای شما به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز خواهند داشت. شروع رانندگی سبز با نصب یک دستگاه ردیاب کوچک در خودروها و ماشین‌آلات شروع می‌شود. این ردیاب فعالانه داده‌هایی مانند مصرف سوخت، رفتار راننده، مسافت طی شده و همچنین نوع جاده‌های مورد استفاده، همراه با زمان استفاده را ثبت می کند و با توجه به سیم‌کارتی در خود دارند، این اطلاعات را برای مرکز داده ارسال می‌کنند.

سامانه ردیابی همچنین ترمزهای ناگهانی، دریفت‌ها و پیچش ناگهانی را کنترل می‌کند. این کار کمک می‌کند تا شما تصویر واضحی از سبک رانندگی رانندگان داشته باشید. دستگاه ردیاب خودرو تمام این داده‌ها را به سرور ارسال می کند. نرم افزار مدیریت ناوگان این داده‌ها را در قسمت‌های مربوطه به شکل تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان می‌دهد. خلاصه آنکه به مدیر ناوگان کمک می‌کند تا تفاوت رفتار رانندگان را به کمک گزارشات جامع، تجزیه و تحلیل کنند. همه این موارد به مدیران راهی نشان می‌دهد تا تصویر یکپارچه‌ای از رفتار رانندگان خود به دست آورند و مطابق با آن بتوانند تصمیمات مناسبی برای بهتر کردن کسب‌وکار یا سازمان خود بگیرند.

مزایای رانندگی سبز در مدیریت ناوگان

نظارت بر رفتار راننده

سیستم ردیابی به زبان عامیانه همان جی‌پی‌اس (GPS)، ابزاری قدرتمند برای مدیریت کارآمدتر، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری ناوگان است. خودروهای عملیاتی بازوهای اجرایی یک شرکت هستند و برای مدیران ناوگان بسیار مهم است که بتوانند رفتار راننده را آنلاین، مشاهده و ارزیابی کنند. اینجاست که ویژگی رانندگی سبز می‌تواند مزایای زیادی را برای شرکت شما و رانندگان‌تان فراهم کند. با ابزار رانندگی سبز، لحظه‌ای گزارش‌های دقیقی از خودروها و رفتار راننده خود دریافت خواهید کرد. مانند: مصرف سوخت، سرعت غیرمجاز، ترمز ناگهانی، پیچش ناگهانی، دریفت و… . شما می‌توانید سیاست‌هایی را برنامه‌ریزی کنید که در آن رانندگان شما با ایمنی رانندگی می‌کنند و جان خود و همراه خود را به خطر نمی‌اندازند.

مدیریت سوخت

مدیریت سوخت از دغدغه‌های مهم مدیران ناوگان‌هاست که هزینه‌های درخورتوجهی برای سازمان‌ها به وجود می‌آورد. رانندگی سبز یا تقریبا همان رانندگی ایمن می‌تواند به کاهش سوخت مصرفی بینجامد. در زیر به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

رانندگی سبز در مدیریت ناوگان

امتیاز به رانندگان

این امتیازبندی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. در حالت اول شما پارامترهایی را انتخاب می‌کنید و سپس مطابق با آن فاکتورها از سامانه ردیابی گزارش می‌گیرید. حالت دوم مربوط به زمانی است که شما از سامانه مدیریت خدمات استفاده می‌کنید. در اینجا بعد از هر عملیاتی که مجری انجام می‌دهد، درخواست‌دهنده به او امتیاز می‌دهد و در نهایت اپراتور یا مدیر می‌تواند از مجموع این امتیازها، عملکرد ناوگان خود را استخراج کند. در نهایت با استفاده از این گزارش‌ها می‌توان رانندگان با عملکرد ضعیف را شناسایی کرد و در صورت لزوم، مهارت‌های رانندگی او با ارائه آموزش‌های مناسب افزایش داد.

در تصویر زیر می‌توانید فاکتورهایی که برای رانندگی سبز وجود دارد را ببینید. این تصویر متعلق به سامانه ردیابی اورنگ است.

امتیازدهی به رانندگان

کمک به نگهداری ماشین‌آلات

رانندگی سبز کمک می‌کند که ماشین‌آلات شما که از مهم‌ترین دارایی‌های شرکت یا سازمان شما هستند، کمتر دچار فرسودگی شوند و عمر مفید بیشتری داشته باشند. به همین دلیل است که سلامت خودرو و ماشین‌آلات شما یک شاخص کلی خوب از کیفیت کسب‌وکار شماست.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صحفه سامانه تعمیر و نگهداری خودرو مراجعه کنید.

محیط سبز

همیشه در گوشه و کنار روزنامه‌ها و رسانه‌های دیجیتال، از آلودگی‌های محیط زیست، نابودی جنگل‌های شمال، آلودگی‌ هوای تهران، اهواز و … بسیار می‌خوانیم. این آمارها نگران‌کننده هستند و هر روز نگران‌کننده‌تر هم می‌‌شوند. خودروها و ماشین‌آلات منبع اصلی آلودگی گازهای گلخانه‌ای هستند. بنابراین؛ برای شرکت شما به عنوان یک مسئولیت اجتماعی، باید مهم باشد که برای کاهش آلودگی‌ها تلاش کنید.

با ویژگی رانندگی سبز، مدیر ناوگان می تواند وسایل نقلیه و رانندگان خود را در مورد سبک رانندگی تهاجمی و مصرف بیش از حد سوخت زیر نظر داشته باشد. با ایجاد تغییرات ساده مانند بهینه‌سازی مسیر، شتاب‌گیری ملایم و توقف آهسته، خودروها سوخت کمتری می‌سوزانند و مواد سمی زیادی به هوا منتقل می‌کنند.

رانندگی سبز با آلودگی کمتر

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

در این مقاله خواستیم که با مزیت‌های رانندگی سبز بیشتر آشنا شویم. و راهکارهایی ارائه دهیم که باعث شوند رانندگی ایمن بیشتری ببینیم و محیط زیست‌مان را نیز کمتر آلوده کنیم. اگر به اطلاعات بیشتر درباره سامانه مدیریت ناوگان و تعمیر و نگهداری خودرو نیاز داشتید، به صفحات این سامانه‌ها مراجعه کنید. حتی می‌توانید درخواست دمو کنید. اگر هم نیاز به صحبت مستقیم بود، کارشناسان ما می‌توانند به شما کمک کنند.

راستی منبع ما در این نوشته سایت ترکس‌روت بود. در واقع این نوشته ترجمه و برداشت آزادی بود از آنچه در این سایت عنوان شده است.


مقالات مشابه

محصولات اورنگ