EN
بهترین ردیاب خودرو

بهترین ردیاب خودرو را چطور انتخاب کنیم؟

ما ردیاب‌های مختلفی را در بازار می‌بینیم که هر کدام اندازه و اشکال مختلفی دارند. بعضی‌ها از شرکت‌های اروپایی و بعضی‌ها تولید داخل هستند. تازه هر کدام از این ردیاب‌ها ممکن است از برندهای گوناگونی نیز باشند. در هر صورت همیشه داشتن گزینه بیشتر، بهتر نیست! گزینه‌های بیشتر امکان دارد که خریدار را گیج کند. بدلیل این که خریدار را به شک می اندازد که واقعا کدام یک از این ردیاب های خودرو بهتر هستند و نیازهای مرا برطرف می‌کنند؟ ما در این نوشته تلاش می‌کنیم تا بهترین ردیاب خودرو بازار رو معرفی کنیم. و بگوییم که چنین ردیاب خودرویی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که بشود اسمش را بهترین ردیاب خودرو گذاشت. پس با ما همراه باشید.

گران نخرید!

اولین عامل تعیین کننده بنظر ما قیمت است. قیمتی که با ویژگی‌هایی که ردیاب در اختیار شما قرار می‌دهد، منطبق باشد. بسیاری از ردیاب‌هایی که در بازار وجود دارند، شاید امکانات زیادی را در اختیار شما بگذارند. اما این امکانات در دایره نیازهای شما نباشد. پس قیمت‌ها را با توجه ویژگی‌هایی که ردیاب‌ها دارند، مقایسه کنید و بعد ببیند که نیاز شما چیست. آیا یک ردیاب با امکانات زیاد مشکل‌تان را حل می‌کند یا یک ردیاب ساده و بادوام راهگشاست.

ویژگی بهترین ردیاب خودرو

سامانه ردیابی را جدی بگیرید!

خیلی از افراد هنگام خرید ردیاب خودرو یک نکته خیلی مهم را نادیده می‌گیرند. این نکته آنقدر مهم است که ما به عنوان دومین ویژگی بهترین ردیاب خودرو آورده‌ایم. شاید هم باید اول می‌آوردیم! خلاصه آنکه تنها، سخت افزار ردیابی مهم نیست. نرم افزار و سامانه ردیابی شما نیز مهم است. خیلی از سامانه‌های ردیابی از همه ردیاب خودروها پشتیبانی نمی‌کنند. یا خیلی از این سامانه‌ها محیط کاربر پسندی ندارند و شاید کار با آن‌ها سخت باشد. یا حتی شاید سامانه باگ‌هایی داشته باشد. حالا بیایید باهم نتیجه بگیریم. ما باید در هنگام انتخاب بهترین ردیاب خودرو به سامانه ردیابی هم توجه کنیم که می‌خواهیم از کدام سامانه ردیابی استفاده کنیم. حتی بهتر است که قبل از خرید ردیاب، سامانه‌ای که می‌خواهید از آن استفاده کنید را مشخص کنید و ببینید آیا کار با آن را دوست دارید یا نه.

برسی این نکته حائز اهمیت است که ردیاب خودرو‌یی که قصد خرید آنرا دارید بروی سامانه‌های مختلف قابلیت پیاده‌سازی داشته باشد. ممکن است که فقط یک یا دو شرکت ارائه دهنده سامانه ردیابی پروتوکل‌های سخت افزار را برنامه‌نویسی کرده باشند. پس پرسیدن این سوال از تامین‌کننده سخت افزار مهم است. طبق تجربه کاربری برخی خریداران ردیاب خودرو که قصد ورود سخت افزار مربوطه به سامانه ردیابی اورنگ را داشتند، پیوستگی زیاد بین ردیاب خودرو و سامانه ردیابی را نشان می‌دهد. و دلایلی مختلفی برای این موضوع شناخته شده است که در مقاله ای دیگر به تفصیل به این موضوع پرداخته شده است.

در دسترس قرار دادن پروتوکل‌های ردیاب خودرو از طرف تامین کننده از نکات مهم دیگر است. به هر دلیل ممکن است قصد تعویض سامانه ردیابی را داشته باشید. و سامانه ردیابی دیگری در کشور نیز پروتوکل‌های آن ردیاب خودرویی که خریداری کرده‌اید را پشتیبانی نکند. در این حالت بهترین پیشنهاد گرفتن پروتوکل‌های مربوطه از تامین کننده است. البته متاسفانه برخی شرکت ها، پروتوکل‌ها را در اختیار کسی قرار نمی‌دهند. و متاسفانه خریدار را مجبور می‌کنند که خوب یا بد فقط با آن شرکت بتوانند کار کنند.

استانداردها

یکی از ملاک‌های مهم دیگر برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو، استانداردهای IP یا ضد آب و گرد غبار است که هرچقدر این استانداردها عدد بالاتری داشته باشند. یعنی ردیاب ما مقابل گردوغبار، آب و… مقاوم‌تر است. یعنی ردیاب ما بادوام‌تر است و مدت زمان بیشتری عمر می‌کند.

البته بجز این استاندارد موارد دیگری نیز مانند؛ استاندارد CE اروپا، تضمین کیفیت ایزو 9001 و همچنین دریافت مدارک لازم در آزمون های مختلف از جمله سازگاری الکترومغاطیسی، ایمنی و عملکرد از آزمایشگاه های تخصصی مانند صنایع انفورماتیک ایران یا اپیل از موارد ضروری برای یک ردیاب خودرو می‌باشد. خوشبختانه کلیه ردیاب‌های خودرو اورنگ این آزمون‌ها را سپری کرده اند و مجوزات لازم ایران کد کالا و تنظیم مقررات رادیویی کشور را اخد نموده است.

خاموش کردن از راه دور

این یکی از ویژگی‌های جذاب ردیاب‌های خودرو است. اما چطور عمل می‌کند؟ در واقع در راه برق باتری و استارت، یک رله قطع‌کُن متصل می‌شود. همان طور که از اسم این قطعه پیداست، این رله، کارش قطع و وصل برق ماشین است. پس اول نیاز است که یک قطعه جانبی روی ماشین شما نصب شود. سپس شما می‌توانید با اپلیکیشن‌های ردیابی خود، از هر جایی که بخواهید، خودرو خود را خاموش کنید. البته این قابلیت نکات ظریف‌تری نیز دارد که برای فهمیدن این اطلاعات می‌توانید مقاله خاموش کردن ماشین از راه دور با یک اشاره! را بخوانید.

در نهایت ردیاب خودرویی که بتواند از این قابلیت استفاده کند، به لیست ما برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو اضافه می‌شود.

کوچک بودن

ردیاب‌های خودرو اندازه و ابعاد مختلفی دارند. اگر ردیاب‌های قدیمی را در گوگل جستجو کنید، با ردیاب‌های بزرگی مواجه خواهید شد. البته این داستان‌ها، مال دهه‌های گذشته است. الان تقریبا بسیاری از ردیاب‌ها سایز کوچکی پیدا کرده‌اند اما هنوز کوچک بودن ردیاب، یکی از ملاک‌هاست به چند دلیل:

وجود آنتن های خارجی GPS و GSM در ردیاب های خودرو قدیمی سبب میشد که جای بیشتری در خودرو گرفته شود و دزد بتواند سریع‌تر ردیاب‌ها را پیدا کند. یا راننده بتواند آنها را دستکاری کرده و باعث ایجاد نویز و خطا در عملکرد ردیاب گردد.

هشدارهای متنوع

ردیاب‌ها با توجه به اینکه چه ویژگی‌هایی درون خود دارند، می‌توان هشدارهای متنوع را برای آن‌ها تعریف کرد. بعضی از این هشدارها شامل موارد زیر است:

انواع هشدار بهترین ردیاب خودرو

دارای باطری پشتیبان

مگر ردیاب ما به باتری ماشین متصل نمی‌شود؛ پس باطری پشتیبان به چه کار می‌آيد؟ در جواب این سوال باید گفت که زمان‌هایی که خودرو ما خاموش است، ردیاب خودرو نمی‌تواند از برق ماشین تغذیه کند. بنابراین در این صورت ردیاب خودرو ما با کمک باطری پشتیبان خود می‌تواند کار خود را ادامه دهد و همچنان اطلاعات را برای مرکز داده بفرستد. همچنین احتمال دارد که به هر دلیلی ردیاب خودرو ما از باتری جدا شود، در این صورت باتری پشتیبان فعال می‌شود تا همچنان ردیاب خودرو ما کار کند.

مثال خوبی برای این ماجرا این است که دزد بخواهد با جرثقیل، ماشین شما را ببرد. در این حالت که خودرو شما خاموش است، باز ردیاب خودرو می‌تواند با کمک باطری پشتیبان، اطلاعات موقعیتی را برای شما بفرستد.

حافظه داخلی

مگر ردیاب‌ها اطلاعات را لحظه‌ای و آنلاین از طریق اینترنت برای ما نمی‌فرستند؟ پس چه نیاز به حافظه داخلی است؟ باید گفت حافظه داخلی برای این است که زمان‌هایی که آنتن‌دهی سیم‌کارت ردیاب ما دچار مشکل می‌شود، اطلاعاتی از دست نرود. یا فرض کنید که با خودرو به مناطقی سفر می‌کنید که دسترسی به اینترنت امکان ندارد. در این حالت این حافظه داخلی، اطلاعات موقعیتی که خودرو شما طی کرده است را در خود ذخیره می‌کند و در اولین فرصتی که به اینترنت متصل شود، اطلاعات را بر روی نرم افزار ردیابی می‌فرستد که روی موبایل شما نصب است.

گارانتی؛ شوخی یا مسئله‌ای جدی؟!

گارانتی در کشور ما معنای درست خود را از دست داده است و شرکت‌ها و خدمات‌دهنده‌ها چندان خدمات مناسبی برای محصولات خود نمی‌دهند. همه این حرف‌ها درست است اما ما باید همچنان این موضوع را جدی بگیریم و ردیاب خودرویی را انتخاب کنیم که گارانتی داشته باشد. راستی یادتان نرود شرایط گارانتی را بخوانید تا بعدا دچار مشکل نشوید!

ردیاب GEO9 ؛ بهترین ردیاب خودرو

ردیاب خودرو GEO9 ؛ ردیابی با قیمت مناسب است که بسیار جان‌سخت است! این ردیاب که از برند اتریکس است، نیازهای عمده استفاده‌کنندگان خود را برطرف کرده است. آنباکس این ردیاب را در ویدئو زیر ببینید.

از کجا باید بهترین ردیاب خودرو را خرید؟

ما شرکت اورنگ هستیم که ۱۵ سال است در زمینه ردیاب و سامانه ردیابی فعالیت می‌کنیم. در طی این سال‌ها تلاش ما این بوده است که بهترین باشیم و این را نه در فقط در کلمات بلکه در عمل نشان دهیم.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناس فروش ما تماس بگیرند تا راهنمایی‌های لازم در اختیار شما قرار دهند.

جمع بندی

انتخاب بهترین ردیاب خودرو برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. همانطور که سلایق آدم ها با یکدیگر متفاوت است. پیدا کردن مزایا و ویژگی‌های مد نظر که از یک ردیاب خودرو انتظار دارید در اولویت است. همانطور که خریدار یک لپ تاپ یا گوشی موبایل اول نیاز خود را بررسی می کند و بعد به دنبال خرید آن محصول می‌رود. پس توصیه اول اورنگ این است که در مقایسه سخت‌افزار‌های ردیاب خودرو ابتدا ویژگی‌ها را بررسی نمایید و بعد با توجه به خواسته ای که دارید اقدام به خرید کنید.

سوالات متداول

یک ردیاب خودرو خوب معمولاً باید چه قیمتی داشته باشد؟

بطور کلی، قیمت یک ردیاب خودرو خوب معمولاً از 40 دلار بالاتر است. اما متاسفانه بدلیل اینکه قیمت ردیاب ها رابطه مستقیمی با دلار دارد بنابراین قیمت ثابت ریالی و مشخصی نمی‌توان اعلام کرد. از طرف دیگر، همانطور که گفته شد، ملاک اول یک ردیاب خودرو خوب، ویژگی‌هایی است که خریدار از آن انتظار دارد. پس قطعاً با تغییر این ویژگی‌ها از انتظارات پایه به پیشرفته، رنج قیمت ردیاب ها نیز تغییر می‌کند. پیشنهاد می‌شود ابتدا مقایسه دستگاه‌ها را در ردیاب خودرو اورنگ مشاهده کنید و پس از انتخاب مدل مدنظر با همکاران اورنگ تماس بگیرید.

سامانه ردیابی که یک ردیاب خودرو دارد، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

داشتن سرور داخلی و در دسترس، مشاهده آنلاین موقعیت خودرو، بررسی تاریخچه مسیر حرکت خودرو و خاموش کردن خودرو از پایه‌ترین ویژگی‌های یک سامانه ردیابی است. اما مسلماً ویژگی‌های یک سامانه ردیابی برای یک ردیاب خودرو بیشتر از این حرف‌هاست. پس پیشنهاد اورنگ این است که سامانه ردیابی اورنگ را با سامانه های دیگر مقایسه کنید.

آیا مجوز تنظیم مقررات رادیویی کشور برای یک ردیاب خودرو خوب لازم است؟

داشتن مجوز تنظیم مقررات رادیویی کشور برای کلیه ردیاب ها لازم و ضروری است. دولت برای برای ردیاب‌های خودرو نیز قصد اجرای طرح رجیستری دارد همان طور که برای گوشی‌های همراه داخلی و وارداتی فعال کرده است. این طرح رجیستری از اواخر سال 1401 برای کلیه ردیاب ها کلید خورده است. بنابراین، هر سخت‌افزار ردیابی که این مجوز را نداشته باشد، پس از مدتی بلااستفاده خواهد بود. مانند کسی که گوشی آیفون 14 را خریده است ولی نمی‌تواند از آن استفاده کند!

آیا استاندارد ضدآب و گردوغبار برای یک ردیاب خودرو خوب لازم است؟

داشتن استاندارد ضدآب و گردوغبار برای یک ردیاب خودرو ویژگی بسیار مفید و مناسبی است ولی ضروری نیست. چون ردیاب‌ها معمولاً در اتاق خودرو نصب می‌شوند و کمتر با محیط گردوغبار و رطوبت در تماس هستند. بد نیست بدانید که هرچه این استاندارد بالاتر باشد، به معنای این است که نفوذ آب و گردوغبار به بُرد دستگاه دشوارتر است. و این یعنی دوام و ماندگاری بالاتر ردیاب خودرو در درازمدت.

بهترین ردیاب های خودرو معمولاً چه اندازه باطری پشتیبان دارند؟

باطری‌های پشتیبان در ردیاب های خودرو معمولاً برای ارسال هشدار به راننده استفاده می‌شود. البته هر چه ظرفیت باطری بالاتر باشد بجز ارسال هشدار تا مدت زمانی را همچنان اطلاعات را ارسال خواهد کرد. بنابراین حداقل میزان باطری برای یک ردیاب خودرو خوب معمولاً نباید کمتر از 100 میلی‌آمپر باشد. مگر اینکه جریانی که مدارهای ردیاب استفاده می‌کند، کمتر باشد.

بهترین ردیاب های خودرو معمولاً چقدر حافظه داخلی دارند؟

اطلاعاتی که ردیاب خودرو به سامانه ردیابی ارسال می‌کند، در بستر تکست است و حجم اطلاعات کمی را در بر می­گیرد. به همین علت حافظه داخلی یا جانبی بالا چندان اهمیت ندارد. اما حداقل میزان ذخیره اطلاعات در کارت حافظه ردیاب خودرو بهتر است کمتر از 64 مگابایت نباشد. این حجم حدود 1 ماه اطلاعات یک خودرو در حال حرکت را شامل می‌شود. البته میزان حرکت و تنظیمات کانفیگ ردیاب نیز در این موضوع اهمیت دارد.

معمولاً بهترین ردیاب های خودرو چقدر گارانتی یا وارانتی دارند؟

گارانتی، وارانتی (تعویض ردیاب معیوب با دستگاه جدید) و خدمات پس از فروش به شرکت تامین‌کننده ردیاب بر می‌گردد. بنابراین، هرچقدر که شرکت به ردیاب خود مطمئن‌تر باشد، معمولاً این میزان نیز بیشتر است. البته بگذریم از شرکت‌هایی که برای تبلیغات نیز اسم گارانتی را روی ردیاب یدک می‌کشند. و در واقعیت، زمانی که به گارانتی نیاز پیدا شد، از آنها خبری نیست! به طور کلی، حداقل میزان گارانتی مورد قبول برای اجناس الکترونیک از جمله ردیاب خودرو 1 سال تحت شرایط مشخص است.


محصولات اورنگ