EN
تفاوت دزدگیر و ردیاب چیست؟

تفاوت دزدگیر و ردیاب چیست؟

از گذشته دزدگیرهای متوعی در بازار بوده و برای امنیت ماشین از آنها استفاده می‌شد. بعدها، ردیاب خودرو کم‌کم جای خود را در دل این بازار پیدا کرد و رقیبی جدی و شاید گفت مکملی برای دزدگیر شد. به نوعی که به ردیاب خودرو، دزدگیرهای ماهواره ای نیز گفته می شود. در زیر به تفاوت های دزدگیرهای معمولی با ردیاب خودرو می پردازیم.

سیم کارت؛ اولین و مهم‌ترین تفاوت دزدگیر و ردیاب خودرو

دزدگیرهای خودرو معمولا جایی برای سیم کارت ندارند ولی ردیاب‌های خودرویی سیم کارت می‌خورند. این ویژگی باعث می‌شود که بلافاصله اطلاعات برای شما ارسال شود و بدون محدودیت مکانی شما بتوانید خودرو خودتان را ردیابی و از راه دور خاموش کنید. حتی شما می‌توانید از سیم‌کارت‌های APN بهره ببرید که امنیت خودرو شما را ارتقا می‌دهند.

بنابراین، ردیاب های خودرو دارای یک ماژول GSM هستند که از طریق سیم کارت به به شبکه مخابراتی اتصال پیدا می کنند. درحالیکه، دزدگیرها به شبکه مخابراتی متصل نمی شوند. و تنها در برخی از مدل های پیشرفته از دزدگیرها در یک شعاع مشخص ( مثلا یک کیلومتر) می توان از وضعیت خودرو مطلع شد.

اتصال به ماهواره های مختلف مثل GPS

در ردیاب های خودرو یک ماژول GPS گذاشته شده است که امکان اتصال به ماهواره ها را میسر می کند. این درحالی است که دزدگیرها فاقد این ماژول هستند و امکان اتصال به ماهواره را ندارند.

«دزدنگیر» یا «دزدگیر»؟!

دزدگیرهای خودرو به برق ماشین و به سنسورهای درب آن متصل می‌شوند و هنگامی که در خودرو باز شود، هشداری با صدای بلندی را از طریق بلندگو پخش می‌کنند. اما این صدا به قدری برای همه طنین انداز شده است که کمتر کسی به آن توجه می کند. و خود را به زحمت می اندازد تا بخواهد ببیند چه اتفاقی افتاده!

در حالی که ردیاب‌های خودرو بسته به مدلی که دارند، می‌توانند به سنسور درب خودرو متصل شوند اما معمولا ردیاب خودرو را به سنسورهای درب متصل نمی‌کنند. آن دسته از ردیاب‌هایی که به درب خودرو وصل می‌شوند، به محض باز شدن درب، برای شما نوتیفیکیشن ارسال می‌کنند. فارغ از اینکه در چه فاصله مکانی تا ماشین هستید. برای اطلاع از اینکه چه ردیاب هایی قابلیت اتصال به سنسور درب را دارند می توانید جدول مقایسه ردیاب خودرو را مطالعه نمایید.

در زیر برخی از تفاوت‌های ردیاب و دزدگیر را با زبانی طنز بیان شده است:

امکان اتصال به سنسورهای مختلف در ردیاب خودرو

ردیاب‌های خودرو بجز بحث ردیابی قابلیت اتصال به سنسورهای مختلفی را دارند. اتصال به این سنسورها امکان دریافت اطلاعات جانبی را برای صاحب خودرو یا شرکت فراهم می کند. از جمله این سنسورها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دریافت و پردازش اطلاعات ECU

ردیاب‌های خودرو می توانند اطلاعات ECU خودروتان را دریافت، پردازش و ارسال کنند. جالب است بدانید که این اطلاعات را نرم افزار کاریار می‌تواند پردازش کند. نرم افزار کاریار، نرم افزار نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ماشین‌آلات کاریار است. شما با این نرم افزار می‌توانید دستگاه ردیاب و خودروتان را بهتر از همیشه مدیریت کنید. و از فراموشی های مربوط به تعویض قطعات مصرفی و … خداحافظی کنید.

استراق سمع و شنود

برخی دستگاه‌های ردیاب به شما اجازه می‌دهند که آنلاین شنود کنید که دزدگیرهای معمولی این قابلیت را ندارند. این قابلیت دقیقاً بخاطر وجود سیم کارت ردیاب ها می باشد. تنها با شماره گیری سیم کارتی که روی ردیاب است می توانید به دستگاه متصل شوید و در لحظه از صدای اتاق ماشین باخبر شوید. بعضی از ردیاب خودرو هایی که این قابلیت را دارند:

خاموش کردن از راه دور با یک کلیک

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فردی که ردیاب خودرو از دزدگیر متمایز می‌کند، قابلیت خاموش کردن خودرو از هر فاصله مکانی است. مهم نیست شما در کدام نقطه ایران یا حتی در خارج از کشور باشید، به‌راحتی با سامانه ردیابی اورنگ این کار میسر است. ویدئو روبه‌رو هم به این موضوع با کمی شوخ‌طبعی می‌پردازد. حتما آن را ببینید!

تفاوت هزینه‌های دزدگیر و ردیاب

هر دو هزینه‌ای اولیه برای خرید و نصب دارند؛ اما برای ردیاب‌ها، هزینه‌های جاری نیز وجود دارند.

هشدارهای آنلاین از وضعیت خودرو

یکی از ویژگی‌های دیگر ردیاب خودرو هشدارهای متنوع آن است. هشدارهایی مانند:

  • سرعت غیرمجاز
  • خاموش و روشن شدن خودرو
  • هشدار باز و بسته شدن درب خودرو

نتیجه گیری

هدف از بررسی تفاوت های ردیاب خودرو و دزدگیر صرفاً آگاهی رسانی از ویژگی های مختلف هر یک از این سخت افزارها می باشد. معتقدیم برای بالا بردن امنیت خودرو حتماً راه‌های مختلف را باید استفاده کنیم که ضریب دزدی خودرو کاهش یابد. قطعاً روش های قدیمی مانند سوییچ مخفی، قفل پدال، دزدگیر و … در کنار استفاده از ردیاب خودرو می تواند باعث افزایش امنیت ماشین گردد. در جدول زیر، چکیده تفاوت‌های اصلی ردیاب خودرو و دزدگیر را مشاهده می نمایید. و برای بررسی بیشتر انواع ردیاب‌های اورنگ می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

تفاوت دزدگیر و ردیاب

محصولات اورنگ