EN
حصارجغرافیایی و کاربرد آن در مدیریت ناوگان

کاربرد ژئوفنس یا حصار جغرافیایی در سامانه ردیابی

ژئوفنس یا حصار جغرافیایی چیست؟

اول با اسم آن شروع کنیم. اسم دیگر محدوده جغرافیایی، ژئوفنس ، جئوفنس یا حصار جغرافیایی (geofence)است. و عملگر (فعل) آنرا را ژئوفنسینگ ، جئوفنسینگ یا حصاربندی جغرافیایی (Geofencing) می‌گویند. سری به دیکشنری لاگمن زدیم تا معنای آن را بهتر درک کنیم:

ناحیه‌بندی جغرافیایی: یک محدوده که با استفاده از نرم‌افزار تنظیم می‌کنید. تا هر وقت چیزی یا کسی وارد یا خارج از آن شد، به شما هشدار دهد. این نرم‌افزار می‌تواند نرم افزارهای اطلاعات جغرافیایی یا GIS باشد. یا یک ویژگی از نرم‌افزارهای دیگر که مدیریت نقشه را دارند. مثل سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل، سامانه ردیابی .

ناحیه‌بندی جغرافیایی در نرم افزار مدیریت ناوگان (FMS) یک قابلیت مهم است که به کاربران اجازه می‌دهد تا محدوده جغرافیایی خاصی را برای نظارت و مدیریت ناوگان تعریف کنند. این محدوده معمولاً به صورت یک چارچوب یا یک چندضلعی انتخاب می‌شود. که محدوده‌ی نظارت و مدیریت ناوگان را مشخص می‌کند.

معنای geo-fence یا حصاربندی جغرافیایی یا ناحیه‌بندی جغرافیایی

این ناحیه‌بندی جغرافیایی بسیار مفید است. زیرا به کاربران این امکان را می‌دهد که در نظارت بر ناوگان خود دقت بیشتری داشته باشند. برای مثال، با تعیین یک محدوده جغرافیایی خاص، می‌توان به راحتی متوجه شوید که ناوگان شما در این محدوده چند ساعت کارکرد داشته و در چه زمانی تردد کرده‌اند.

ناحیه‌بندی جغرافیایی همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که محدوده‌های خود را برای مدیریت ناوگان تنظیم کنند. و در صورت لزوم به راحتی آن‌ها را تغییر دهند. برای مثال، می‌توان محدوده‌ی جغرافیایی خود را در حالت زمانی خاصی (مثلاً در ساعات کاری) فعال کنید یا در صورت نیاز، آن را تغییر دهید.

در کل، حصار جغرافیایی یک ابزار قدرتمند برای مدیریت ناوگان است. این Geofenceبه کاربران کمک می‌کند تا بهترین استفاده را از ناوگان خود بکنند و هزینه‌ را کاهش دهند.

تاریخچه استفاده از جئوفنس یا حصار جغرافیایی

جئوفنس در اوایل سال 1990 اختراع و در سال 1995 توسط Michael Dimino آمریکایی ثبت اختراع شد. و اولین استفاده از این Geofence در جی پی اس و ردیاب ها بر می گردد. زمانی که از راه دور قصد موقعیت یابی دستگاه ردیاب را داشتند. در آمریکا از همان آغاز استفاده از این تکنولوژی بیش از 240 بار توسط شرکت‌ های بزرگ مثل IBM و مایکروسافت استفاده شده است. اداره FBI از این حصار جغرافیایی برای آشوب‌ گرانی که در حمله به ساختمان مرکزی اقدام کرده بودند استفاده کرده است.

کاربرد ژئوفنس – حصار جغرافیایی

همانطور که ویکی پدیا می‌گوید؛ ژئوفنس یک پارامتر مجازی است در دنیای واقعی. حصاربندی جغرافیایی را هم برای سازمان و شرکت ها و هم برای اشخاص می‌توان استفاده کرد.

حصارجغرافیایی و کاربرد آن در مدیریت ناوگان

کاربرد حصار جغرافیایی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

شرکت ها و سازمان ها از ژئوفنس برای مدیریت بهتر ناوگان و کارمندان می‌توانند استفاده کنند. مسلماً مزایای استفاده از این حصار زیاد است، اما برخی از آنها عبارتند از؛

کاربرد حصار جغرافیایی برای موارد شخصی

Geofence می‌تواند برای خانواده هم استفاده شود. به این صورت که وقتی فرد مورد نظر وارد منطقه رسم‌شده شود، به شما هشدار ارسال شود. و یا از آن خارج شد به شما اخطار دهد. این فرد می تواند فرزندی باشد که از حصار جغرافیایی مدرسه خارج می‌شود. یا همسر خانواده باشد زمانی که به اداره و محل کار می‌رسد.

نحوه حصاربندی جغرافیایی در نرم‌افزار مدیریت ناوگان اورنگ

کاربرانی که از نرم‌افزار مدیریت ناوگان اورنگ استفاده می‌کنند، می‌توانند در پنل کاربری خود از طریق سامانه تحت وب یا اپلیکیشن‌های اندروید و IOS حصاربندی جغرافیایی را انجام دهند. از اینرو، در محدوده جغرافیایی محدوده‌ای که مد نظر دارند را جستجو کرده و سپس آنرا ترسیم می‌کنند. محدوده جغرافیایی می‌تواند به صورت خطی، چند ضلعی، دایره یا مستطیلی باشد. این محدود می‌تواند برای زمانی که شخص یا خودرو وارد محدوده شود تعریف گردد یا زمانی که از محدوده خارج می‌گردد. با تعریف محدوده، هشدار ورود یا خروج شخص نیز می‌تواند در سیستم ثبت گردد.

جمع‌بندی

در نهایت، می‌توان گفت که ژئوفنس یا حصار جغرافیایی ( Geofence ) یکی از ابزارهای مهم در سامانه ردیابی اورنگ است. که امکان ایجاد و مدیریت ناحیه‌های محدوده‌ای با دقت بالا را به کاربران فراهم می‌کند. با استفاده از این ابزار، مدیران قادر خواهند بود تا ناوگان خود را در مسیرهای مشخص و در نواحی محدوده‌ای تحت کنترل قرار دهند. و مصرف سوخت و هزینه‌های مربوط به نگهداری ناوگان را کاهش دهند. علاوه بر این، استفاده از ناحیه‌بندی جغرافیایی در نرم‌افزار مدیریت ناوگان، به مدیران این امکان را می‌دهد تا به طور دقیق بتوانند محل واقعی ناوگان را ردیابی کنند، مانیتورینگ کنند و همچنین از آن به عنوان یک ابزار برای مدیریت خدمات پس از فروش و رضایت مشتریان نیز استفاده کنند. در نتیجه، ناحیه‌بندی جغرافیایی یکی از ابزارهای حیاتی در نرم‌افزار مدیریت ناوگان است که می‌تواند به بهبود کارایی و بهره‌وری در مدیریت ناوگان و کاهش هزینه‌ها کمک کند.


محصولات اورنگ