EN
دقت ردیاب خودرو

عوامل موثر بر دقت دستگاه های ردیاب خودرو (GPS)

در دنیای امروز ما تقریبا هر روز از جی پی اس بر روی دستگاه های مختلف استفاده می کنیم. از مسیریابی و پیدا کردن کافه یا رستوران مناسب با تلفن همراه تا پیدا کردن خودرو دزدیده شده با کمک سیستم های ردیاب خودرو یا حتی فرستادن موقعیت خود یا آدرس مورد نظر برای دیگران. در اکثر این موارد دقیق بودن اطلاعات مکانی اهمیت ویژه ای دارد؛ هرچند همیشه نتیجه دلخواه را از جی پی اس نمی گیریم و گاه دستگاه قادر به دریافت سیگنال نیست یا خطای اطلاعات دریافتی به چندین متر میرسد. برای اطمینان از دقت ردیاب خودرو ، اطلاعات و سیگنال دریافتی باید به موارد زیر را مورد بررسی قرارداد.

اتصال ردیاب خودرو به ماهواره های موقعیت یاب

این عوامل به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند. عوامل بیرونی یا محیطی و عوامل درونی دستگاه که به برد ردیاب خودرو بیشتر مربوط می باشد. عوامل محیطی معمولاً از حیطه کاربر و ارائه دهندگان سیستم های ردیاب خودرو و GPS خارج می باشد. اما عوامل درونی موضوعی است که کاربر باید هنگام خرید در نظر داشته باشد.

1. انرژی کافی

شاید فکر کنید نیاز به گفتن نیست اما به وفور مشاهده شده که برق دستگاه با ولتاژ درست و مورد نیاز دستگاه وصل نشده که این امر علاوه بر ایجاد اختلال در دقت ردیاب خودرو و عملکرد دستگاه در دراز مدت باعث آسیب رسیدن و از کار افتادن دستگاه خواهد شد. اگر قصد استفاده از ردیاب بر روی خودرو خود دارید حتما این کار را به متخصصین بسپارید که به برق خودرو آشنا هستند. از طرف دیگر، ولتاژ کم و یا زیاد باطری می توان باعث آسیب به ردیاب و دقت آن داشته باشد.

برق ردیاب خودرو

2. عدم وجود مانع برای سیگنال

می‌دانیم که فلزات و سازه های بتنی سد راه سیگنال های جی‌پی‌اس می‌شوند. برای اطمینان از عملکرد هرچه بهتر دستگاه خود از فلزات و تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی که باعث اختلال در سیگنال می‌شوند دوری کنید. همچنین هنگام نصب دستگاه های ردیاب بر روی خودرو برای جلوگیری از سرقت آن را در محلی مخفی قرار می‌دهند؛ اطمینان حاصل کنید که محل نصب دستگاه مناسب بوده و مشکلی برای سیگنال‌های لازم برای کارکرد دستگاه و نتیجتاً دقت ردیاب خودرو ایجاد نمی‌شود. در برخی مکان ها خصوصاً کنار مراکز نظامی مشاهده شده است که از جمر و مسدود کننده های جی پی اس استفاده می شود که می تواند در دقت ردیاب اثر منفی داشته باشد.

مانع ردیاب

3. نصب صحیح ردیاب خودرو

برخی دستگاه های جی‌پی‌اس علائم و نشانه‌هایی روی خود دارند که جهت نصب یا محل قرارگیری آنتن دستگاه را مشخص می‌کند. دقت کردن به این نشانه‌ها و نصب درست دستگاه باعث بهبود عملکرد آن می‌شود. و همانگونه که پیشتر توضیح داده شد بهتر است از مشاوران فنی نصب راهنمایی گرفته شود که بسته به نوع خودرو نیز متفاوت می باشد.

نصب ردیاب خودرو

4. شرایط آب و هوایی و محیطی

دستگاه‌های جی‌پی‌اس مانند تمام دستگاه‌های الکترونیکی دیگر٫ یک دمای عملکرد بهینه دارد که در آن بازه بهترین بازده را برای شما خواهد داد. موقع خرید و نصب به مشخصات دستگاه دقت کنید. دمای بسیار بالا یا بسیار پایین می‌تواند آسیب جدی به دستگاه وارد کند.

علاوه بر موارد فوق٫ شرایط آب و هوایی نیز روی سیگنال دریافتی دستگاه تاثیر دارد. شرایطی مانند هوای ابری یا برف و باران شدید می‌تواند باعث اختلال در دقت ردیاب خودرو شود

شرایط مناسب آب و هوا برای ردیاب

5. کیفیت برد و قطعات دستگاه

همه می دانیم که هر دستگاه الکترونیکی دارای یک عمر مفید است. این عدد برای دستگاه هایی که روزمره استفاده می شوند مانند گوشی های هوشمند حدود 2 تا 3 سال تخمین زده می شود. دستگاه های جی‌پی‌اس و ردیاب نیز از این قاعده مستثنا نیستند. عمر مفید این دستگاه ها علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد مانند نصب صحیح، ولتاژ مناسب و دمای مناسب: به فاکتورهای سخت افزاری خود دستگاه نیز وابسته می باشد. عواملی مانند کیفیت مواد استفاده شده در بدنه و میزان محافظت برد دستگاه در برابر شرایط فیزیکی( ضربه، رطوبت و…)، قطعات استفاده شده درون دستگاه، سیم ها و اتصالات و…

از طرف دیگر، ردیاب های خودرو مانند گوشی یا کامپیوتر دارای یک واسط نرم افزاری هستند که به آنها فریم ویر گفته می شوند. این فریم ویر نرم افزاری بسته به ردیاب خودرو در زمان های مختلف باید آپدیت شوند. عدم بروزرسانی آنها می تواند در دقت ردیاب خودرو اثر داشته باشد.

کیفیت ردیاب خودرو

6. سازگاری ردیاب با اپراتورهای سیم کارت کشور

با توجه به اینکه دستگاه های ردیاب دارای ماژول جی اس ام می باشند و از سیم کارت برای ارسال و دریافت اطلاعات لازم استفاده می کنند. و با توجه به اینکه، تمام دستگاه های سیم کارت خور داخل کشور مشمول طرح رجیستری می شوند. پس حتماً دقت فرمایید که شرکت طرف قرارداد شما از دستگاه های رجیستر شده و سازگار با خطوط ارتباطی داخلی استفاده کند. از طرف دیگر، بعضی از اپراتورهای سیم کارت ممکن است از ردیاب های 2G پشتیبانی نکنند یا برعکس. بنابراین، این موضوع نیز بسیار مهم در دقت ردیاب است.

سیم کارت ردیاب

نتیجه گیری

همانطور که مطالعه گردید، عوامل بسیاری در دقت ردیاب خودرو اثرگذار هستند. ردیاب ها با توجه به کیفیت آنها دارای دقت متفاوت هستند. قبل از خرید ردیاب خودرو حتما پیشنهاد می شود که مشخصات آنها را مطالعه و 5 نکته قبل از خرید ردیاب خودرو را بررسی نمایید. خارج از بحث قطعات، سامانه ردیابی خودرو درست است که در کیفیت دستگاه اثر ندارد اما نقش مهمی در دقت نقاط ارسالی از ردیاب دارد. بروز بودن سامانه ردیابی که در لحظه اطلاعات را دریافت، پردازش و به کاربر نمایش دهد بسیار مهم است.


برچسب ها: /

محصولات اورنگ