EN
دکمه SOS چیست

SOS چیست؟ و چگونه با ردیاب‌ها درخواست کمک کنیم؟

ما عادت‌های بد بسیاری داریم که یکی از این عادت‌های بد این است که فکر روزهای مبادا رو نمی‌کنیم. این حرف شاید با زبان بسیار تکرار کنیم اما اکثر مواقع بین حرف و عمل ما شکاف وجود دارد. راحت بگویم: «آدم خوشی‌های الآن هستیم». جالب است که اتفاقا در اطراف‌مان از این دست رویدادهای ناگوار زیاد رخ می‌دهد اما در ذهن‌مان مرضی وجود دارد که همیشه به ما می‌گوید: «باشد ولی این‌ها که برای من اتفاق نمی‌افتد».

کلید SOS چیست و چرا باید مهم باشد؟

باید بدانیم که اتفاقات و حوادث امکان دارد برای حتی ما هم رخ دهد و نباید خودمان را استثنا کنیم. بهتر است نگاه‌مان را کمی تغییر دهیم و آینده‌نگری کنیم و خود را برای چنین روزهایی آماده کنیم. حال درباره چه چیزی می‌خواهیم صحبت کنیم که این همه مقدمه‌چینی می‌کنیم؟! همان طور که از تیتر اول مشخص است، درباره دکمه sos.

به طور خلاصه دکمه‌ای وجود دارد به نام کلید درخواست کمک sos. حالا این کلید sos چیست و چه کاری می‌کند؟ این دکمه به سرنشینان خودرو این امکان رو می‌دهد که در مواقع ضروری کمک درخواست کنند. با ما همراه باشید تا درباره این موضوع با جزئیات بیشتری گفتگو کنیم.

در دیکشنری لایگمن SOS چیست؟

دکمه SOS چیست

همانطور که می‌بینید دو معنا برای دکمه اس‌اواس تعریف شده است:

  1. سیگنال یا پیامی که کشتی یا هواپیما در هنگام خطر و نیاز به کمک ارسال می‌کند. (مِدِی)
  2. یک پیام فوری مبنی بر اینکه شخصی در مشکل است و به کمک نیاز دارد.

آن چیزی که ما از کلید اس او اس در ردیاب خودرو می‌فهمیم، با هر دو این تعریف، سازگار است. پس اجازه دهید ما هم این کلمه را تعریف کنیم:

«درخواست کمک اضطراری است که در مواقع بحرانی از آن استفاده می‌شود»

حال که تعریفی از درخواست کمک sos به دست آوردیم، برویم سراغ تاریخچه آن:

تاریخچه کوتاه

طبق منابعی که در سطح وب وجود دارد، SOS به save our ship برمی‌گردد که البته برخی نیز بر این باورند که این اسم سه حرفی معنای خاصی ندارد بلکه بخاطر کد مورس و کدگذاری آن است که این اسم را بر روی آن نقش بسته است. بنا بر این گزارش‌ها، آلمانی‌ها اولین افرادی بودند که در سال ۱۹۰۵ از این کد استفاده کردند و در جنگ‌های اول و دوم جهانی فرصت مناسبی برای گسترش کاربرد این دکمه در سراسر دنیا بود. امروزه کلید اس او اس کاربردهای فراوانی در صنعت‌های ردیاب، هواپیماسازی، کشتی‌سازی و… دارد.

به زبان کدنویسی و مهندسی، کلید SOS چیست؟

یک سنسور دیجیتال است که به صورت صفر و یک عمل می‌کند. (صفر=قطع ؛ یک=باز) . حالا که بحثش شد اجازه دهید تعریف کوتاهی هم از سنسور داشته باشیم: «سنسور قطعه سخت‌افزاری است که محیط را پایش می‌کند و بر حسب المان‌هایی که دارد، اطلاعات خود را به یک پردازنده می‌فرستد که این پردازنده می‌تواند در خود سنسور با در جای دیگری باشد.»

از چه کسانی می‌توانیم درخواست کمک کنیم؟

 از کسانی که شماره‌ آن‌ها در سیستم تعریف شده است؛ برای نمونه یکی از اعضای خانواده شما. حال این درخواست کمک چگونه است؟ این درخواست پیامی است که موقعیت جغرافیایی شما را دقیقا برای این فرد می‌فرستد. این پیام از قبل آماده و تعریف شده است که قابل ویرایش نیز هست.  

بجز ارسال هشدار در برخی از دستگاه های ردیاب خودرو این ویژگی گذاشته شده است که با فشردن کلید و ارسال موقعیت مکانی امکان برقراری تماس با شماره مدیر تعریف شده نیز میسر می گردد. از این رو، اعضای خانواده می توانند صدای محیط اطراف را شنود نمایند تا اطلاعات بیشتری را کسب کنند.

کلید SOS چیست

آیا امکان درخواست کمک به پلیس وجود دارد؟

همانطور که توضیح داده شد امکان ارسال درخواست کمک به یک شماره خاص که از قبل در دستگاه به عنوان شماره مدیر شناخته و تعریف شده است وجود دارد. در صورتی که تمایل دارید متن هشدار برای پلیس ارسال گردد می توانید این شماره را شماره پلیس 110 قرار دهید. ولیکن متاسفانه این موضوع برای پلیس ایران خیلی شناخته شده نیست. درحالیکه، در خارج از کشور این سیستم بروی همه خودروها فعال می باشد. و فرد هنگام خطر با فشردن آن کلید می تواند پلیس را سریعاً آگاه نماید. پس بهتر است که شماره مدیر را یکی از شماره تلفن های اعضا خانواده قرار دهید و ایشان را از این موضوع مطلع نمایید.

SOS کجا نصب می‌شود؟

بریم سراغ فیلم‌های سینمایی و اکشن دنیای هالیوود! در بعضی از فیلم‌های دزدی از بانک، حتما دیده‌اید که یک دکمه‌ای معمولا زیر میز تعبیه شده است که کارمند بانک سعی می‌کند آن را فشار دهد اما دزدان زرنگ هیچوقت اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد! این دکمه همان دکمه اعلان خطر یا sos است که در مواقع ضروری به صدا در می‌آید. اما سوال اصلی‌مان گم نشود. بله این ماژول معمولا در دسترس و نزدیکترین حالت ممکن به فرد نصب می‌شود که در شرایط مختلف، فرد بتواند به راحتی خود را به آن برساند و درخواست کمک کند.

دکمه SOS بروی هم بروی برخی از ردیاب های شخصی و قابل حمل و هم بروی ردیاب خودرو می باشد. معمولاً دکمه درخواست کمک بروی ردیاب های شخصی دقیقاً بروی دستگاه می باشد. درحالی که، این دکمه در ردیاب خودرو توسط سیم جداگانه به دستگاه ردیاب متصل می شود.

هشدار SOS به چند صورت دریافت می‌شوند؟

چه ردیاب‌هایی کلید sos دارند؟

معمولا ردیاب‌های خودرو پیشرفته‌تر این ویژگی را دارند. ردیابی که در خروجی دیجیتال داشته باشند. بهتر است تعداد خروجی بیش از یک عدد باشد چون معمولا خروجی اول را برای رله خاموش کن خودرو استفاده می‌کنند. این نکته‌ی مهمی است که در هنگام خرید باید به آن دقت کنید. در برخی از مدل ها این کلید بروی جعبه ردیاب خودرو می باشد ولی در مدل های دیگر این ویژگی بصورت آپشنال می باشد. پس قبل از تهیه ردیاب، حتماً متعلقات درون دستگاه را بررسی نمایید. در زیر ردیاب‌هایی که این ویژگی را دارند، عنوان شده‌اند:

در ردیاب های خودرو و شخصی چه زمانی از درخواست کمک SOS استفاده می شود

برای خودروهای و سواری های شخصی این دکمه می‌تواند در حالت‌هایی مانند زیر استفاده شود:

کاربرد دکمه SOS برای سالمندان و کودکان چیست؟

جوامع پیشرفت کرده اند و ساختار کار در جامعه تغییر کرده است. با این تغییرات جدید بسیاری از خانواده ها هم پدر و مادر بیرون از خانه کار می‌کنند. برای همین مواقعی پیش می‌آید که کودکان و سالمندان در خانه تنها می‌مانند. حفظ امنیت آنها از نگرانی‌های همیشگی پدر و مادرهاست. این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که با سالمند روبه‌رو باشیم که با مشکل فراموشی سر و کار دارد و با شرایط اضطراری بیشتری احتمال دراد رخ بدهد. ردیاب های قابل حمل و کوچک این امکان را در مرحله اول می‌دهند که از موقعیت لحظه‌ای عزیزانمان آگاه شویم و در مرحله به آنها امکان می‌دهد که در شرایط خاص درخواست کمک کنند. الیته قبل از این موضوع نیاز به آموزش دارد. (بی‌شک فشردن تنها یک دکمه خیلی آسانتر است که با تلفن بخواهند تماس بگیرند و شاید اصلا نتوانند با تلفن همراه کار کنند)

راستی در متنی مجزا درباره کاربردهای ردیاب‌ها برای افراد آلزایمری صحبت کردیم که می‌توانید بخوانید.

کاربرد دکمه SOS برای موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌سواران چیست؟

دکمه اس او اس برای این دست از افراد ضروری‌تر است چرا که امکان تصادف و حوادث دیگر بیشتر است. بنابراین می‌توان با اضافه کردن این دکمه راحت درخواست کمک کرد تا به‌سرعت به کمک آن‌ها شتافت.

از ما (به عنوان شرکت اورنگ) چه کاری برای شما بر می‌آید؟

ما در شرکت‌مان بیش از ۱۵ سال است که در حوزه ردیاب و نرم‌افزارهای ردیابی فعالیت می‌کنیم و از سال ۹۵ نیز عضو شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شویم. خواست ما همیشه این بوده است که بتوانیم با استفاده از دانش و تکنولوژی خدمت‌رسانی کنیم و گره‌ای از مشکلات مردم را باز کنیم. نمی‌دانیم تا چقدر در این هدف موفق بوده‌ایم ولی می‌دانیم که در مسیر هستیم و این مسیر جز با اعتماد و همراهی شما مخاطبین ما به دست نمی‌آید.

در این نوشته به سوال «دکمه sos چیست» کوشش کردیم که پاسخ مناسبی دهیم. در پایان اگر سوالی برایتان باقی مانده است،‌ می‌توانید از کارشناسان فروش ما بپرسید. ممنون که تا پایان این متن همراه ما بودید.


برچسب ها: / /

محصولات اورنگ