EN
about us orang

نرم افزار ردیاب

برای اینکه درک درستی از نرم افزار ردیاب ببریم ابتدا می بایست یک تعریف از ردیاب داشته باشیم.

ردیاب چیست؟

حتماً تا الان شده دوست داشته باشید بدونید همین لحظه بچه شما کجاست! ویا خودروی شما جای امنی است و مشکل خاصی براش پیش نیومده، یا اینکه بدونید همین الان همکار و یا آشنای شما کجاست!؟

نرم افزارهای ردیابی به شما این امکان را میدند که در لحظه بتونید موقعیت مکانی اجسامی را که قصد ردیابی اونها را دارید، مشاهده کنید.

اجزای لازم جهت ردیابی

در حال حاضر برای اینکه شما بتونید اجسام و یا افراد را از راه دور ردیابی کنید، نیاز به چند مورد جهت این کار هست،

1- سخت افزار ردیاب 2- نرم افزار ردیاب 3- اینترنت(جهت مشاهده لحظه به لحظه موقعیت)

سخت افزار ردیاب

با راه اندازی ماهواره های GPS ، قابلیت ردیابی اجسام از راه دور به سادگی فراهم گردید. سخت افزارهای ردیاب با استفاده از سیگنالهای دریافتی از ماهوارهای GPS، GLonass ، Beidou ، Galileo و… می توانند اطلاعات مکانی و زمانی خود را از ماهواره ها دریافت کنند و بدین ترتیب موقعیت خود را برروی کره زمین تشخیص بدند. برای اینکه ردیابی کامل بشه می بایست این اطلاعات به طریقی به دست مدیر سیستم از راه دور برسد.

hardwares

تا قبل از ارائه بستر اینترنت برروی گوشی های تلفن همراه، دستگاههای ردیاب از طریق بستر رادیویی موقعیت خود را به مراکز ارسال می کردند. در حال حاضر تکنولوژی های مختلفی جهت مخابره اطلاعات توسط سخت افزارهای مختلف وجود دارد که از جمله می توان به تکنولوژی ارسال داده توسط Wifi، Wimax، SMS، GPRS، 3G، 4G، 5G و یا خود ماهواره اشاره کرد.

tracker schema2

بهترین روش جهت مخابره اطلاعات از سخت افزار به مراکز ردیابی از طریق ماهواره است، ولیکن انتقال شایان ذکر است که علیرغم اینکه دریافت سیگنال از ماهواره رایگان است ولیکن ارسال اطلاعات به ماهواره نیازمند انعقاد قرارداد و پرداخت وجه اجاره انتقال داده می باشد. در این روش 3 مشکل اساسی وجود دارد، یک هزینه زیاد انتقال داده و دوم هزینه تولید سخت افزارهایی که قابلیت ارسال اطلاعات به ماهواره را داشته باشند و سوم آنکه در حال حاضر به دلیل تحریم هایی که در کشور وجود دارد برای ما این امکان جهت ارسال داده به ماهواره از طریق ماهواره های GPS وجود نخواهد داشت.

روش ارسال داده از طریق بستر هایی مانند Wifi نیز نیازمند نصب دکل های مختلف Wifi در سطح شهر است (در صورتیکه نیاز به ردیابی لحظه به لحظه باشد) لذا این روش نیز مقرون به صرفه نخواهد بود.

در حال حاضر بهترین روش جهت ارسال موقعیت به مراکز و یا مدیرسیستم از طریق روش ردیابی از طریق بستر GSM است، با ظهور تکنولوژی انتقال داده از طریق موبایل هزینه های ردیابی نیز به مراتب کاهش یافت و انتقال داده از این روش هزینه چندانی ندارد.

سخت افزار های ردیاب از 2 ماژول مهم تشکیل شده اند، ماژول دریافت موقعیت ماهواره (GPS ( و ماژول ارسال موقعیت (GSM). برای این حالت دستگاه ردیاب یک سیم کارت مخابراتی (در کشور ما همراه اول، ایرانسل و یا رایتل) نیاز است.

ارسال داده های موقعیت با استفاده از بستر سیسم کارت به دو صورت قابل پیاده سازی و استفاده خواهد بود،

tracker schema1

1- از طریق ارسال پیامک

2- از طریق ارسال داده بر روی بستر GPRS، 3G و…

هنگام خرید سخت افزار به این نکته توجه شود که بهترین قابلیت های ردیابی با استفاده از نرم افزار ردیاب قابل مشاهده خواهد بود.

ردیابی بر اساس پیامک

در صورتیکه ردیاب صرفاً از طریق پیامک موقعیت خود را ارسال کند، معمولا به دو روش صورت می گیرد، ارسال موقعیت به صورت مختصات Latitude , Longitude طول و عرض جغرافیایی را به مالک دستگاه از طریق پیامک ارسال می کند و یا از طریق ارسال لینک مشاهده از طریق گوگل خواهد بود. در حالت ارسال موقعیت از طریق پیامک می بایست به این نکته توجه کرد که تنها آخرین موقعیت ردیاب قابل مشاهده خواهد بود و در این روش می بایست از ابزارهای جانبی جهت مشاهده استفاده کرد. و بسیاری از قابلیت هایی که نرم افزار ردیاب به همراه دارد، در این روش عملا قابل پیاده سازی موثر نخواهد بود.

ردیابی بر بستر اینترنت GPRS

بهترین گزینه در حال حاضر جهت ردیابی با استفاده از بستر ارسال داده GPRS است، در این روش اطلاعات مکانی و زمانی توسط دستگاه ردیاب پس از دریافت از طریق ماهوارههای GPS از طریق بستر داده موبایل به سمت مرکز اطلاعات ارسال می گردد. مرکز با استفاده از سرورهای خود داده ها را ذخیره کرده و مدیر سیستم از طریق نرم افزار موبایل و یا سامانه ردیابی کنترل کاملی را بر روی ردیاب خواهد داشت.

نرم افزار ردیاب

نرم افزار ردیاب

همان طور که گفته شد اطلاعات موقعیت مکانی و زمانی و سایر اطلاعات ردیاب پس از ارسال به مرکز داده می بایست توسط یک نرم افزار به کاربر سیستم نمایش داده شود.

نرم افزارهای ردیابی مختلفی در حال حاضر برای این منظور وجود دارند، که هر یک قابلیتهای مختلفی را از ردیابی ساده تا گزارشات پیچیده برای کاربران فراهم خواهند کرد.

برخی از امکاناتی که نرم افزارهای ردیاب می توانند فراهم کنند به شرح زیر آمده است.

 نرم افزار ردیاب اورنگ  نرم افزار ردیاب اورنگ

همانطور که مشاهده می کنید قدرت اصلی هر سیستم ردیابی در نرم افزار کاربردی و امکاناتی است که نرم افزار ردیاب به همراه خواهد داشت، لذا قبل از هر گونه خرید سیستم ردیابی پیشنهاد می گردد امکانات نرم افزارهای ردیابی مختلف را به همراه سهولت استفاده، امنیت داده ، امنیت نرم افزار، سرعت استفاده از نرم افزار و سایر پارامترهای مهم را در نظر بگیرید.

سامانه ردیابی اورنگ و سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل اورنگ از جمله نرم افزارهای ردیاب موثر در این زمینه می باشند. جهت بررسی می توانید همینک با ما تماس بگیرید.

مزایای استفاده از نرم افزار ردیاب

کاربردهای نرم افزار ردیاب

nigtc4

آموزش کار کردن با نرم‌افزار

از این قسمت می‌توانید صفر تا صد دانلود، نصب و آموزش جزءبه‌جزء این نرم‌افزار را ببینید.

محصولات اورنگ