سخت افزار ردیاب

ردیاب چیست؟

به طور کلی به هر دستگاه یا ابزاری گفته می‌شود که یک شخص یا وسیله را دنبال نماید گفته می شود. در واقع، ردیاب یا جی پی اس ، مجموعه‌ای از اجزای فیزیکی برای مثال برد الکترونیکی، قطعات الکترونیکی و… است که سخت‌افزار ردیاب را تشکیل می‌دهند.

کار ردیابی چیست؟

ردیابی یک فعل است که از ردیابی کردن گرفته شده است. عملکرد ردیاب را به زبان ساده ردیابی گفته می شود. و نقش آن در پیدا کردن ردپایی است که شخص یا شی به جا گذاشته است. این کار ردیابی معمولا از راه دور و بصورت ریموت صورت می گیرد. و ابزاری که عملکرد سخت افزار ردیاب را دنبال و پایش می کند سامانه ردیابی می باشد.

کاربرد ردیاب در چه حوزه هایی است؟

سخت افزارهای ردیاب و نقش ردیابی در بسیاری از حوزه‌های مختلف استفاده می‌شوند. از جمله در حوزه حمل و نقل، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، پیدا کردن وسایل و اشیا قیمتی و حتی در حوزه تبلیغات از آن استفاده می شود.

 • در حوزه حمل و نقل؛ ردیاب‌ها برای ردیابی خودرو و محموله‌ها و حتی کنترل دمای مواد فاسدشدنی استفاده می‌شود. ردیاب‌هایی که در حوزه حمل و نقل استفاده می‌شود شامل ردیاب‌های خودرویی در انواع و مدل‌های مختلف است.
 • در حوزه اشخاص؛ ردیاب‌ها را می‌توان برای افراد مثلا کودکان، سالمندان و بیماران آلزایمری استفاده کرد.
 • در حوزه حیوانات؛ ردیاب برای رصد لحظه ای انواع حیوانات و جلوگیری از سرقت یا گم شدن آنها استفاده کرد. حیواناتی نظیر، سگ و گربه خانگی از بیشترین حیواناتی هستند که از این نوع ردیاب استفاده می کنند.
 • در حوزه پیدا کردن اشیا؛ ردیاب طلا، ردیاب گاز، ردیاب آب، ردیاب فلزات از جمله سیستم های ردیابی هستند که یک شی رو به تناسب جنس آن پیدا می کنند. ممکن است اشیا قیمتی باشند یا برای بر طرف کردن خرابی بوجود آمده استفاده شوند.
 • در حوزه تبلیغات و بازاریابی؛ ردیاب‌ها برای پیگیری عملکرد تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی استفاده می‌شوند. با استفاده از ردیاب‌ها، می‌توان تعداد کلیک‌ها، بازدیدها، تبدیل شده‌ها و سایر معیارهای کارایی تبلیغات را در سایت یا برنامه‌های تلفن همراه رصد کرد و تحلیل کرد.
 • در حوزه مدیریت پروژه؛ ردیاب‌ها به عنوان ابزاری برای مدیریت زمان و فعالیت‌های پروژه به کار می‌روند. با استفاده از ردیاب‌ها، می‌توان زمان‌بندی‌ها، پیشرفت پروژه، تعداد ساعت کاری و مصرف بودجه را مدیریت کرد و بررسی کرد.

 در کل، ردیاب‌ها به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شوند و در بسیاری از حوزه‌های کاربردی کارایی بالایی دارند.

انواع مختلف فناوری ردیابی

انواع مختلف فناوری ردیابی

>فناوری یا تکنولوژی ردیابی انواع مختلف دارد و چگونگی کارکرد آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. از طرف دیگر، مردم از ردیاب ها برای منظورهای متعددی می توانند استفاده کنند. فناوری‌های ردیابی موقعیت مکانی، بخشی ضروری از محیط کسب‌وکار امروزی هستند. که با انواع مختلف فناوری ردیابی که عملکردهای حیاتی را در فرآیندهای تجاری بسیاری از شرکت‌ها انجام می‌دهند.

با انواع بسیاری از نرم افزارهای ردیابی موجود، انتخاب یک نرم افزار متناسب با نیازهای شما چالش برانگیز باشد. کدام نوع فناوری برای شما مناسب است؟ برای اطلاع بیشتر در مورد انواع مختلف فناوری جی پی اس که در حال حاضر وجود دارد، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

1. شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)

RFID که مخفف RADIO FREQUENCY IDENTIFICATION است یک تکنیک ردیابی است که در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای متعددی دارد. سیستم های RFID برای کار به دو جزء اصلی نیاز دارند: یک برچسب RFID و یک اسکنر. این تگ شامل یک آنتن برای ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی و یک تراشه کوچک است که برای ذخیره اطلاعات مربوط به پخش استفاده می شود.

ارتباطات RFID از فرکانس های مختلف رادیویی برای ارسال و دریافت سیگنال ها استفاده می کند. در یک فرکانس خاص، تگ‌های RFID سیگنال را شناسایی کرده و انرژی را جذب می‌کنند و سپس از آن برای پخش یک پاسخ ضعیف استفاده می‌کنند. این به ردیابی اشیاء در شعاع کوچکی از دستگاه اسکن کمک می‌کند، مانند تنظیمات خرده‌فروشی که در آن از برچسب‌های RFID برای ایمن کردن کالاهای گران قیمت استفاده می‌شود. همچنین در کاربردهای صنعتی، مانند مدیریت زنجیره تامین، که در آن برچسب‌های RFID به هر آیتم در فرآیند لجستیک برای ردیابی کارآمدتر هر مورد در جریان کار زنجیره تامین متصل می‌شوند، استفاده شده است.

2. ردیابی رادیویی

  ردیابی رادیویی یا RADIO TRACKING مبتنی بر مفهوم فناوری RFID است که در آن از سیگنال های رادیویی در جمع آوری اطلاعات مبتنی بر مکان استفاده می کند . با این حال، در حالی که برچسب‌های RFID به یک منبع انرژی خارجی متکی هستند، ردیاب‌های رادیویی دارای یک منبع برق هستند که به طور چشمگیری دامنه سیگنال‌هایی را که می‌تواند ارسال کند افزایش می‌دهد. داده‌هایی که می‌تواند ارسال کند، ماهیت جهت‌دار دارند. به این معنی که می‌توانید مکان شی مورد ردیابی را از طریق تخمین قدرت سیگنال یا مثلث‌سازی به صورت تقریبی محاسبه کند. این روش رایجی است که توسط زیست شناسان هنگام نظارت بر رفتار، الگوهای غذا خوردن یا سلامت حیوانات در طبیعت به کار می رود. برخی از ماشین های گشت نیز از قدیم از این سیستم برای ردیابی استفاده می کردند. که البته قابلیت نقطه زنی دقیق را ندارد.

3. ارتباطات میدان نزدیک (NFC)

NFC یا NEAR-FIELD COMMUNICATION نیز نوعی فناوری RFID غیرفعال است. این فناوری در اکثر گوشی‌های هوشمند مدرن نیز موجود است. در سال های اخیر به لطف استفاده از آن در سیستم‌های پرداخت بلیط مدرن و بدون تماس، محبوب شده است. این تکنولوژی انرژی را پایدار نگه می دارد، برای اجرا ارزان و از نظر کارآیی بسیار دقیق است. با این حال، ضعف آشکار آن در نام آن آشکار است. زیرا تنها زمانی کار می‌کند که دستگاه‌ها در فاصله چهار اینچی ترمینال باشند، و کاربردهای آن را حتی در تنظیمات داخلی بسیار محدود می‌کند.

4. ژئوفنسینگ

ژئوفنسینگ یا Geofencing یکی دیگر از فناوری‌های ردیابی غیرفعال مبتنی بر سیستم‌های جی پی اس یا RFID است. با این حال، بر خلاف سایر فناوری‌های ردیابی، geofencing  داده‌های مکان را به طور مداوم گزارش نمی‌کند. در عوض، از گیرنده‌ای استفاده می‌کند که بر اساس داده‌های موقعیت مکانی ارائه شده توسط انواع مختلف دستگاه‌های جی پی اس یا اسکنرهای رادیویی با استفاده از فناوری RFID، مکان فعلی یک شی را در یک محدوده خاص تشخیص می‌دهد.

هنگامی که جسم خارج از مکان تعیین شده حرکت می کند، یک زنگ هشدار از طریق یک فرستنده تخلف را گزارش می کند. یکی از کاربردهای رایج این فناوری در انبارها برای نظارت بر دستگاه هایی است که از ساختمان خارج می شوند. اما کاربردهای معکوس را نیز می توان اعمال کرد. مانند یک محیط تولیدی که در آن هنگام ورود پرسنل غیرمجاز به یک منطقه ممنوعه، آلارم به صدا در می آید.

5. ردیابی اینترنتی

ردیابی اینترنتی یا INTERNET TRACKING کاربرد بسیار خاصی دارد. بیشتر برای ردیابی و بازیابی لپ تاپ های سرقت شده یا سایر دستگاه های محاسباتی استفاده می شود. این فناوری ردیابی در بایوس دستگاه ادغام شده است. و با دسترسی به این تنظیمات در منوی بایوس BIOS فعال می شود. هنگامی که این ویژگی فعال است، دستگاه می‌تواند داده‌های موقعیت مکانی را در قالب یک آدرس IP یا داده‌های بی‌سیم به سرورهای مرکزی ارسال کند که می‌تواند برای مثلث‌سازی برای کمک به بازیابی دستگاه گم شده یا دزدیده شده استفاده شود.

6. مثلث سازی تلفن همراه

مثلث سازی تلفن همراه یک روش ردیابی است که از بسیاری جهات شبیه ردیابی GPS است. این بر اساس این مفهوم است که مقامات یا ارائه دهندگان خدمات می توانند مکان دستگاه شما را حتی زمانی که جی پی اس یا سایر اشکال ردیابی ندارد، ردیابی کنند. در این مورد، ارائه دهندگان خدمات بر سیگنال تلفن همراه شما تکیه می کنند و قدرت سیگنال برج منبع را تجزیه و تحلیل می کنند. با این فرض که دکلی که قوی ترین سیگنال را منتشر می کند به موقعیت مکانی شما نزدیک است. سپس آنها می توانند موقعیت مکانی شما را با استفاده از این داده ها تخمین بزنند. اگرچه ممکن است به اندازه جی پی اس یا سایر فناوری‌ها مؤثر نباشد. اما زمانی که هیچ اشکال دیگری از ردیابی در دسترس نیست و در مناطقی که برج‌های سلولی از هم دور هستند و سیگنال‌ها نسبتاً ضعیف هستند، می‌تواند مفید باشد.

7. سیستم های موقعیت یاب جهانی (GPS) و ردیابی ماهواره ای

یکی از محبوب ترین انواع فناوری ردیابی به شکل GPS است. این یک شکل انقلابی از فناوری است که از شبکه ای از ماهواره ها و الگوریتم های پیچیده برای تعیین مکان یک شی با دقت بسیار بالا استفاده می کند. در سیستم های GPS، ردیاب ها در انواع مختلف دستگاه های جی پی اس نصب می شوند. این ردیاب‌ها دائماً با ماهواره‌ها ارتباط برقرار می‌کنند تا سیگنال‌ها را با هم مقایسه کنند تا موقعیت جسم را در چند متری موقعیت واقعی آن در زمان واقعی تقریبی کنند. پیشرفت‌های بیشتر در فناوری جی پی اس امکان ارائه اطلاعات دقیق‌تر مکان را فراهم کرده است و درها را به روی کاربردهای اصلی در صنایع مختلف از جمله هوانوردی، حمل‌ونقل انبوه ساخت‌وساز ، لجستیک و معدن و بسیاری دیگر باز کرده است.

انواع ردیاب ماهواره ای

4 نوع کلی ردیاب های ماهواره ای مبتنی بر GPS و کارکرد آنها

1. ردیاب خودرو و ماشین آلات

در حوزه حمل و نقل از ردیاب خودرو برای هم مصارف شخصی و هم سازمانی استفاده می گردد. که این نوع دریاب ها مدل های مختلفی دارند. از جمله؛

 • ساده نصبی که امکان اتصال به برق خودرو را دارد
 • پیشرفته نصبی که امکان اتصال به برق خودرو را دارد و داده های سنسورهای مختلف را پردازش می کند.
 • بدون نیاز به نصب و آهن ربایی که یک نوع ردیاب مخفی محسوب می شود
 • ردیاب دیاگی که به پورت دیاگ ماشین متصل می گردد.

استفاده از ردیاب‌های حمل و نقل در بهبود کارایی و کنترل عملیات حمل و نقل موثر است. با استفاده از این ردیاب‌ها می‌توان به طور دقیق موقعیت و جابجایی خودروها و بارها را پیگیری کرد. از اینرو، عملیات حمل و نقل را بهبود داد. به علاوه، با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط ردیاب‌ها می‌توان به بهبود برنامه‌ریزی، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و بهبود امنیت حمل و نقل کمک کرد.

ردیاب خودرو ماهواره ای
ردیاب اشخاص ماهواره ای

2. ردیاب اشخاص

ردیاب شخصی به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت مبتنی بر موقعیت مکانی، به کار می‌روند. این دستگاه‌ها با استفاده از فناوری GPS (Global Positioning System)، موقعیت فرد را در زمان واقعی پیگیری می‌کنند. ردیاب‌های شخصی می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها استفاده شوند، از جمله:

 1. ردیاب سالمندان: این نوع ردیاب برای افراد سالمند و کسانی که دچار بیماری آلزایمر شده اند مناسب است.
 2. ردیاب‌ کودکان: این نوع از ردیاب‌ها به‌ویژه برای افرادی است که دوست دارند بتوانند موقعیت فرزندان خود را پیگیری کنند.
 3. ردیاب ویزیتور و کارمندان: در بسیاری از شرکت اطلاع دقیق از کارمندانی که بیرون از محیط هستند مهم است. از این رو با این نوع ردیاب می توانند بهره‌وری کار را افزایش دهند.

3.ردیاب اموال

اموال به هر دارایی که برای فرد مهم است گفته می شود. این دارایی می تواند برای یک شخص یا یک سازمان دارای اهمیت باشد. اهمیت دارایی برای جلوگیری از سرقت و ردیابی آنها توسط ردیاب اموال می تواند صورت پذیرد. که معمولاً به صورت کاملاً مخفی در آن دارایی یا Asset گذاشته می شود. از انواع دارایی های قابل ردیابی می توان به صندوق امانات، گاو صندوق هایی که دارایی های با ارزش مثل طلا، سکه و دلار را ذخیره می کنند نام برد.

ردیاب ماهواره ای اموال
ردیاب حیوان

4. ردیاب حیوانات

حیوانات خانگی در حال حاضر یکی از با اهمیت اعضای بسیاری از خانواده ها به حساب می آیند. این حیوانات گاهی به خاطر شیطنت های خود ممکن است از دست صاحب خود فرار کنند و دیگر راه خانه را پیدا نکنند و گاهی ممکن است به خاطر ارزش مادی آنها مورد سرقت قرار بگیرند. به همین دلیل استفاده از ردیاب حیوانات سبب خواهد شد که این فرشته ها گم نشوند و در صورتی هم که این اتفاق بیافتد سریع توسط ردیاب پیدا شوند. ردیاب گربه، ردیاب سگ و ردیاب اسب از جمله پرفروش ترین ردیاب حیوانات به حساب می آیند که معمولا آنها را به قلاده حیوانات متصل می کنند.

با انتخاب هر یک از برندهای ردیاب در بخش زیر می توانید انواع مدل مختلف ردیاب را مشاهده و بررسی نمایید.