EN
مدیریت ناوگان گاز

مدیریت ناوگان صنعت گاز و پتروشیمی

چرا ناوگان خود را هوشمند کنیم؟

صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی کشور است و اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم که مهمترین‌ صنعت ایران است. این صنعت حتی قبل از انقلاب هم نقش بزرگی در درآمدهای کشور ایفا کرده است. این حوزه، حوزه‌ای است که قدمت و دیرنگی آن کمک شایانی به رشد آن کرده است. از این رو باید بدانیم که مدیریت و روش‌های نوین آن قبل از هر صنعتی ابتدا در صنعت بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی خود را نمایان کرده‌اند. این توجه مثبت به تغییرات اثربخش برای مدیران این شبکهِ درهم تنیده و بزرگ در اولویت بوده است. یکی از این حوزه‌های مدیریتی، مدیریت ناوگان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است.مدیریتی نوظهور که تکنولوژی‌های جدید شکل‌های کاملا جدیدی به آن داده‌اند.

استفاده نکردن از این روش‌های نوین رقابت در بازارهای جهانی را بسیار سخت می‌کند. اقتصاد مدرن بر پایه رقابت است و شرکت‌هایی موفق می‌شوند که هزینه‌های جانبی خود را کاهش و کیفیت محصول خود را افزایش دهند. مقدمه‌چینی بس است. برویم سراغ کارایی هوشمندسازی مدیریت ناوگان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی. نظرتان چیست ابتدا یک مصاحبه ببینیم تا کارایی این سیستم مدیریت ناوگان جدید را از زبان آقای هاشم ایروانی مشخص شود؟ شرکت ایشان از مشتریان باسابقه ما هستند. آقای ایروانی، مدیریت حمل و نقل منطقه چهار عملیات انتقال گاز را بر عهده دارند.

مهمترین ابعاد کاربرد ناوگان خودرو در این صنایع

مدیریت ناوگان حمل و نقل فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی

ناوگان خدمات میدانی نفت و گاز و پتروشیمی به طور معمول وظیفه حمل مواد و تجهیزات خطرناک را در فاصله‌های طولانی بر عهده دارند. ایمنی در همه جنبه‌های شغلی برای نیروی انسانی و ماشین‌آلات مهم است؛ به‌ویژه در حمل و نقل جاده‌ای که علاوه بر منابع انسانی و ماشین‌آلات سازمان، مردم نیز در معرض خطر هستند. در کنار افزایش مداوم ایمنی افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه هم فاکتوری بسیار ارزشمند است.

حوزه تردد و ایاب‌وذهاب نیروی کار

میادین نفت و گاز اغلب در مناطق خشن و منزوی یا محیط‌های صنعتی کشور واقع شده‌اند. نیروی انسانی و کارگران از راه دورتر بایستی برای انجام وظایف خود به این مناطق تردد کنند. بی‌تردید بدون استفاده از روش‌های مدیریت و امکانات روز دنیا حفظ و افزایش ایمنی نیروی انسانی متخصص در کنار افزایش بهره‌وری نیروی انسانی امری محال است.

نگرانی‌ها مدیریت ناوگان صنعت نفت و گاز، پتروشیمی

  • حرکت خودرو‌ها از مبداء به مقصدهای مشخص و در ساعت‌های مشخص.
  • مسیرهای از قبل تعیین شده یا محدوده‌های مجاز یا غیرمجاز
  • سوار کردن افراد یا بار مجاز یا غیر مجاز
  • حضور در ساعت و مکان مشخص بصورت دقیق و منظم
  • کنترل استفاده از سیستم گرمایش زمستانی و سرمایش تابستانی.
  • تعمیر و نگهداری ناوگان در دوره منظم و رفع نقص فنی احتمالی در طول بهره‌برداری.
  • محاسبه کارکرد رانندگان و ناوگان طبق چک لیست‌های کنترل و ارزشیابی ماهانه.
  • در صورت تغییر مسیر و ساعت حرکت ایجاد هماهنگی و اطلاع رسانی
  • هزینه‌های سوخت و تعمیرات و نگهداری در طول زمان که به عهده سازمان است. در برخی موارد نیز به عهده پیمانکاران است.
ناوگان گاز

به چه چیزهایی نیاز دارید؟

راهکارها و محصولات ما برای شما چیست؟

محصولات مدیریت ناوگان

سخت‌افزار ردیاب خودرو:

سخت افزار ردیاب تقریبا اولین مورد پایه‌ای است که شرکت شما برای هوشمندسازی خود به آن احتیاج دارد. قطعه کوچکی که می‌تواند در هر جایی نصب شود. البته باید سامانه تعمیرو نگهداری و تعمیرات را فاکتور بگیریم. اطلاعات ورودی برای سامانه کاریار حتی بدون نیاز به سخت‌افزار هم می‌تواند کارایی خود را حفظ کند.

مدیریت ناوگان حمل و نقل اورنگ (FMS)

سامانه مدیریت ناوگان همان جایی است که اطلاعات و دیتاها از سخت‌افزار برای نمایش حاضر می‌شوند. سامانه جامعی که هر آنچه که بخواهید در آن پیدا می‌کنید. از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد. در عین حال محیط نرم‌افزار با طراحی کاربرپسند، سادگی را در اولویت خود گذاشته است که استفاده‌کنندگان از سامانه نه تنها اطلاعاتی جامع و مفیدی دریافت کنند بلکه بتوانند به راحتی با آن کار کنند.

سامانه مدیریت تعمیرات و نگهداری خودرو (کاریار)

سامانه به دو صورت می‌تواند اطلاعاتی که نیاز دارد را به دست آورد؛ اما آن دو راه کدام است؟ راه اول این است که از سخت‌افزار ردیاب این اطلاعات را دریافت کند که اطلاعات دقیقی هستند اما راه دوم این است که این اطلاعات به صورت دستی وارد شود. این حالت دقت کار را کاهش می‌دهند اما در هزینه‌ها می‌تواند صرفه‌جویی کند.

تعیین عادلانه حقوق با توجه به کارکرد ناوگان (هوشیار)

سامانه هوشیار دو کار را برای شما انجام می‌دهد: اول اینکه شما را از شر کاغذبازی‌ها نجات می‌دهد و وقت‌ها را برای کارهای مهم‌تر شما ذخیره می‌کند. دوم اینکه برای رانندگان‌تان عدالت مطابق با کارشان هدیه‌ می‌دهد. چه چیزی مهم‌تر از اینکه راننده شما این احساس را بگیرد که متناسب با تلاشی که کرده است،‌ حقوق دریافت می‌کند. سامانه هوشیار به رضایت رانندگان از کار کمک می‌کند و این همان چیزی است که خیلی از شرکت‌ها به آن بی‌توجهی می‌کنند. تغییرات زیاد در کارکنان هزینه‌های جانبی برای شرکت‌ها به وجود می‌آورند. این هزینه‌های پنهان می‌تواند حتی یک شرکت بزرگ را زمین بزند. از قدیم هم گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است.

راحت درخواست بده، راحت‌تر تخصیص!

همه‌مان گاهی خیال‌پردازی می‌کنیم. شاید خیال‌پردازی شما این باشد که به سیستمی فکر کنید که بتواند درخواست‌هایتان را مدیریت کند درحالی که شما فنجان چایی‌تان را میل می‌کنید! باید بگویم این دیگر خیال پردازی نیست و سامانه مدیریت خدمات یاور این کار برای شما به راحتی ‌می کند. نسخه دمو را درخواست دهید تا ببینید خیال‌پردازی‌هایتان چقدر به واقعیت نزدیک است!

همچنین بشنوید صدای نماینده پیمانکار منطقه چهار عملیات انتقال گاز ایران:

و در نهایت آنچه بدست می‌‌آورید:

یکپارچه‌سازی ناوگان‌ها

وقتی ناوگان‌ها افزایش پیدا می‌کنند، نیاز به تغییر روش‌ها احساس می‌شود چرا که روش‌های قدیمی‌تر پاسخ‌گو ناوگان بزرگتر نیست. ناوگان بزرگتر توانایی مدیران برای یکپارچه‌سازی ناوگان حوزه‌های مختلف را کاهش می‌دهد. سیستم مدیریت ناوگان معادن با هوشمندی ذاتی خود، ناوگان‌ها را یک‌دست و یکپارچه می‌کند. این موضوع به صورت گسترده برنامه‌ریزی‌های ناوگانِ حوزه‌های مختلف مانند استخراج و انتقال را هماهنگ می‌کند.

,وزنه هزینه‌ها را سبک کنید!

با مدیریت ناوگان می‌توانید هزینه‌های اضافی را شناسایی کنید. این شناسایی می‌تواند شامل هزینه‌های پنهان مثل سوخت هم باشد. در نهایت شما با هزینه کمی که برای راه‌اندازی مدیریت ناوگان مصرف می‌کنید، در بازه ۶ ماه سود تمام هزینه‌ها به حساب شما برمی‌گردد!

شیب بازدهی‌تان را تند کنید!

ناوگانِ معادن، حوزه‌های خاص خود را دارد. کاهش اصطکاک چرخ‌دنده‌های این حوزه‌ها، ابتدا زمان را برای شما ذخیره می‌کند و سپس بازدهی را برای شما افزایش می‌دهد.

یک ابزار تمام‌عیار برای افزایش کنترل

انسان در ابتدای تاریخ حتی زمانی که از خودش شناخت کمی داشت، نیاز به ابزار را به خوبی در خودش احساس می‌کرد. سامانه مدیریت ناوگان ابزاری قدرتمند برای کنترل ناوگان‌های معادن است. به‌ویژه که شرکت‌های معادن، نقلیه‌های خود را در چندین حوزه مختلف می‌بینند و یکپارچه‌سازی آن‌ها را امری حیاتی می‌دانند.

مدیر خوب کیست؟

مدیری توانمند است که توان برنامه‌ریزی برای اهداف آینده را داشته باشد. یکی از این آینده‌نگری‌ها شامل کارهایی هست که منجر به افزایش عمر ماشین‌آلات و تجهیزات شود. با سامانه کاریار و سرویس‌های دوره‌ای، مدیر خوب بودن، در دسترس است. از دستش ندهید!

با یکی از رانندگان منطقه چهار عملیات انتقال گاز ایران صحبت کردیم. صحبت‌های ایشان را بشنوید.

سوال‌های پُرتکرار شرکت‌های نفت و گاز

امکان سفارش‌سازی وجود دارد؟

امکانات بیشتری می‌خواهید؟ آيا هنوز فکر می‌کنید که ویژگی‌های بیشتری از نرم‌افزار مدیریت ناوگان معادن ما می‌خواهید؟ تیم تحقیق و توسعه ما آماده است تا پیشنهادات شما را برای سفارش‌سازی سامانه بشنود و درصورت تحقق شرایط، سفارش‌سازی رو شروع کند.

چگونه امنیت اطلاعات رو تضمین می‌کنید؟

دیتاهای شما در سرورهای اختصاصی خود ما ذخیره می‌شوند که امنیت‌شان را با خودمان است اما اگر شما بخواهید دیتاها در سرور خود سازمان ذخیره شود، این امکان فراهم است.

خدمات پس از فروش و پشتیبانی دارید؟

بله قطعا؛ شرکت اورنگ برای محصولات سخت‌افزار ردیاب خودش ۱ سال و برای سامانه‌های نرم‌افزاری‌اش به صورت نامحدود گارانتی دارد. خدمات پس از فروش شامل نصب ردیاب، هماهنگی با نصاب، پشتیبانی و… است. پشتیبانی هم نوعی خدمات پس از فروش است که در آن بعد از اینکه مشتری خدمت را کاملا دریافت کرد، شروع می‌شود. مثلا فرض کنید قطعه‌ای از ردیاب خراب می‌شود، ما تا ۵ سال تعهد میدیم که این قطعه معیوب تعمیر یا تعویض کنیم که شامل مقداری هزینه است.

پشتیبانی و توانمندسازی

پشتیبانی فقط به این معنی نیست که محصول دارای ایراد را تعمیر کنیم. پشتیبانی همچنین در مورد توانمندسازی مشتریان خود است تا بیشترین ارزش را از محصول دریافت کنند. اجازه دهید مثالی بزنم؛ به عنوان مثال شما یک حسابدار هستید که یک لبتاب نو خریداری کرده‌اید. شما با آن فقط فیلم می‌بینید. اینکه کسی بیاید و به شما یاد دهد که با لبتاب‌تان می‌توانید کارهای حسابداری را ساده‌تر انجام دهید، می‌شود توانمندسازی شما.

قابلیت لینک شدن سامانه‌های شما با سامانه‌های مرتبط وجود دارد؟

نرم‌افزارهای ما از سیستم API استفاده می‌کند که می‌تواند به سامانه‌های دیگر بدون مشکل به نرم‌افزارهای ما متصل شوند.

این همه امکانات استفاده از سیستم مدیریت ناوگان را سخت نمی‌کند؟

خیر، سال‌ها در تیم توسعه و تحقیق ما تلاش شده است که محیط کاربری ساده‌ای را برای کاربران فراهم شود و سال‌ها نیز با بازخوردها از استفاده‌کنندگان سادگی محیط نرم‌افزار را ارتقا داده‌ایم.

شما کارتان فقط سامانه‌های مدیریت ناوگان است؟

خیر؛ ما سخت‌افزارهای ردیابی که مکمل کار ماست را هم فراهم می‌کنیم. ما از برند اتریکس و از برند محبوب و اروپایی تلتونیکا استفاده می‌کنیم. ردیاب‌های اتریکس که برند خودمان است، بسیار مقاوم هستند و طی سال‌ها کار با آن، کمتر از ۱ درصد آن‌ها مرجوع شده است.

برخی از حسن انجام کارها

حسن انجام کار انتقال گاز منطقه یک خوزستان98
گاز منطقه 5 فارس 99 نشت یابی 99
استان فارس 90
Screenshot 2022 12 28 at 16.32.23
گاز منطقه 3 تهران98
گاز منطقه 4 مشهد 98
حسن انجام کارانتقال گاز منطقه 6 بندرعباس 98