EN
مدیریت ماشین یخچالی

مدیریت ماشین یخچالی

در اینجا به راهکارهایی پرداخته می‌شود که کمک می‌کند ماشین های یخچالی با تکنولوژی جدید ردیاب های خودرو و سنسورهای وابسته بهتر مدیریت شود. کسب‌وکارهایی که خودروهای یخچالی دارند با دغدغه‌های خاص خود روبه‌رو هستند. فرقی نمی‌کند که صاحب ماشین هستید و راننده روی آن کار می‌کند یا فردی هستید که یخچال یا ماشین یخچالی اجاره می‌دهید. در این نوشته تلاش می‌شود ابتدا این مشکلات درک شود و سپس راهکاری برای آنها معرفی شود. راهکارهایی که با دانستن آنها و یک سرمایه گزاری اندک از ضررهای چند میلیاردی جلوگیری می‌کند. و خیال شما را از این مشکلات راحت خواهد کرد.

خودرو یا ماشین یخچالی چیست؟

ماشین های یخچالی خودروهایی هستند که در پشت خود یک یخچال دارای کمپرسور را حمل می‌کنند. و می‌توانند دمای فارغ از دمای محیط، دمای داخل یخچال را تنظیم کنند. خودروهای یخچالی انواع مختلفی دارد. مانند: نیسان‌های یخچالی و کامیون‌های یخچالی. از این خودروها برای حمل مواد غذایی فاسدشدنی مثل گوشت، میوه و… استفاده می‌شود. در گذشته مرسوم بود که از ترمومتر یا ترموگراف برای کنترل دمای یخچال استفاده می شد. اما با ظهور نسل جدید سنسور دما که به ردیاب خودرو متصل هستند، این اطلاعات به صورت آنلاین در دسترس می باشد. سابقه این خودروهای یخچالی به دهه‌های اول قرن بیستم می‌رسد. که برای اولین بار برای حمل و نقل بستنی از آن در آمریکا استفاده شد.

مشکلات مدیریت ماشین های یخچالی

با بررسی جلسات متعدد با صاحبان خودروهای یخچالی که در سطح بین الملل فعالیت داشتند یا فقط در ایران کار می کردند به موارد زیر برخورد کرده‌ایم. این موارد بصورت عمده در بین این عزیزان مشترک بوده است.

  • سرقت شدن یخچال و ماشین
  • دیر رسیدن محصول به دست مشتری
  • بی‌خبر بودن از یخچال پس از تحویل بار به مشتری
  • سالم نرسیدن بار به دست مشتری
خودرو یخچالی چیست

سرقت شدن یخچال و خودرو

حتما شما بهتر از ما از هزینه‌های یک یخچال خودرویی خبر دارید. این دارایی مهم شرکت‌ها چیزی نیست که به آن بی‌توجهی کرد و ریسک‌های غیرمنطقی در آن را پذیرفت. در این میان گروه‌هایی که از این موضوع به خوبی آگاه هستند در صدد هستند تا با شکار خودروهای یخچالی و اوراق آن، بار خود را ببندند!

دیر رسیدن محصول

موادی که با خودروهای یخچالی انتقال داده می‌شوند عمدتا مواد غذایی هستند و بسیاری از آن‌ها هم مواد اولیه برای شرکت‌ها دیگر هستند. دیر رسیدن محصولات به دست مشتریان می‌تواند علاوه بر احتمال خراب شدن، جریمه دیرکرد داشته باشد. بعضا پیش آمده که جریمه این دیرکرد حتی از کل بار نیز بیشتر شده است.

بی‌خبر بودن از یخچال

بسیاری از مواقع پیش می‌آید که خودروهای یخچالی برای تحویل بار به خارج از کشور به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس فرستاده می‌شوند. در این حالت دسترسی به بار و خودرو خیلی کمتر می‌شود. این بی‌اطلاعی بی‌برنامگی‌هایی را به همراه دارد. بی اطلاعی از یخچالی که نبود آن ممکن است ضررهای میلیاردی را برای صاحب یخچال داشته باشد.

سالم نرسیدن بار به دست مشتری

خیلی وقت‌ها هم پیش می‌آید که بارها به موقع به دست مشتری می‌رسد اما هنگام بررسی بیشتر متوجه خراب شدن محصول و آسیب دیدن آن می‌شوند. هزینه‌هایی که خراب شدن محصول برای صاحبان کسب‌وکار دارد، گزاف است. و بارها و بارها شاهد عدم تحویل آنها توسط مشتری و برگشت آنها بوده ایم.

راهکارهای اورنگ برای مدیریت بهتر ماشین یخچالی

راه ما نصب ردیاب خودرو به همراه سنسور دما است. بدین صورت که با جی‌پی‌اس می‌توان در هر جای این کره خاکی، آنلاین محموله را ردیابی کرد. حتی لازم هم نیست لپ تاب یا سیستم باز شود چون با تلفن‌همراه، این کار شدنی است. با تلفن همراه در لحظه می‌توان دمای یخچال خودرو را مشاهده کرد و سالم رسیدن محصول را تضمین کرد. همه این اطلاعات در یک سیستم یکپارچه با عنوان سامانه مدیریت ناوگان اورنگ قابل ارائه است.

علاوه بر این، این کار باعث می‌شود بعد از تحویل بار به مشتری، از یخچال سوء استفاده نشود و آن را اوراق نکنند و یخچال به سلامت راه برگشت را طی کند. می‌توان با هزینه کمی، سرمایه هنگفت خود را بیمه کرد. مدیریت خودروهای یخچال دار از این پس مشکل نخواهد بود. می‌شود از هر مکانی، آسوده ردیابی کرد. حفظ سرمایه شما وظیفه ما در شرکت دانش‌بنیان اورنگ پژوهان پارسه است.

چه ردیابی مناسب ماشین یخچالی است؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا لازم است که هدف خودتان را از نصب ردیاب خودرو کاملاً درک نمایید. و به سوالات زیر پاسخ دهید تا اورنگ راهنمای شما باشد.

پس از پاسخ به این سوالات بهتر است که با کارشناسان فروش اورنگ تماس حاصل نمایید تا دقیق تر راهنمایی گردد. اما بطور کلی می توان که ردیاب های خودرو مناسب برای ماشین یخچالی را به دو دسته کلی زیر تقسیم نمود.

ردیاب های خودرو ساده ماشین یخچالی

ردیاب های خودرو ساده برای ماشین یخچالی مواردی هستند که قابلیت اتصال به سنسورهای اضافی مانند سنسور یخچال یا سنسور درب را ندارند. ولیکن اطلاعات را از هر کجای دنیا ارسال می کنند. البته نحوه اتصال ردیاب های خودرو به اپراتورهای بین المللی و استفاده از سرویس رومینگ همراه اول یا ایرانسل ممکن است با هم متفاوت باشد. این ردیاب های ساده مسلماً هزینه کمتری نسبت به موارد پیشرفته دارند. ولی برای کسی که فقط رصد آنلاین و ردیابی را دارند کاملا پیشنهاد می گردد.

از نمونه های مطرح این دسته می توان به مواردی نظیر ردیاب خودرو GEO9 اتریکس یا ردیاب خودرو GEO8 اتریکس اشاره نمود.

ردیاب های خودرو پیشرفته ماشین یخچالی

ردیاب های خودرو پیشرفته علاوه بر داشتن امکانات ردیابی که در ردیاب های خودرو ساده است، قابلیت اتصال به سنسورهای مختلف از جمله یخچال ماشین و یا درب یخچال را دارند. از نظر اتصال به اپراتورهای بین المللی نیز فرق چندانی با مدل های ساده ندارند.

ردیاب‌هایی برای خودروهای یخچال‌دار مناسب هستند که قابلیت اتصال به سنسور دما را داشته باشند. مثل:

این دو ردیاب از برند خوشنام تلتونیکا هستند که با امکانات نرم‌افزاری بسیاری که در خود دارند، به‌راحتی به روی سامانه ردیابی اورنگ متصل می‌شوند و از آن پس، کنترل خودروها لحظه‌ای و آنلاین خواهد بود. البته به جز نصب سنسور دما، سنسورهای دیگر هم می توانید استفاده کنید که کلیه موارد را می توان در بخش سنسورها و سخت افزارهای جانبی مطالعه نمود. مورادی مانند قابلیت اتصال به درب یخچال، تا زمانی که یخچال باز شد برای شما هشدار ارسال گردد. یا قابلیت اتصال به موتور کمپرسور یخچال، تا زمانی که این موتور روشن یا خاموش شد برای شما هشدار ارسال شود.