EN
5 نکته قبل از خرید ردیاب خودر

به ۵ نکته قبل از خرید ردیاب خودرو دقت کنید!

در این نوشته می‌خواهیم به ویژگی‌هایی بپردازیم که یک ردیاب باید داشته باشد. این ویژگی‌ها یک ردیاب را استاندارد می‌کند و هنگام خرید باید به آن توجه داشت. ما در این نوشته به شما کمک خواهیم کرد که دست به انتخابی هوشمندانه بزنید و در پایان بتوانید با آگاهی به سراغ خرید ردیاب خودرو بروید.

کلا هدف‌های خرید یک ردیاب خودرو را می‌توان به دو صورت کلی دسته‌بندی کرد:

در اینجا فارغ از اینکه که برای استفاده شخصی یا برای مدیرت ناوگان قصد خرید ردیاب خودرو را داریم، ویژگی‌هایی وجود دارد که همگی ردیاب‌های یک ردیاب خودرو خوب باید داشته باشد. ما این اسم این ویژگی‌ها را «ویژگی‌های پایه» می‌نامیم:

1. دقت آنتن‌دهی جی پی اس در ردیاب خودرو

میزان قدرت دریافت سیگنال‌های جی پی اس در ردیاب‌های مختلف، متفاوت است. این موضوع نکته اول و مهمی در خرید ردیاب محسوب می شود. در حال حاضر بهترین نوع ماژول جی پی اس مربوط به برند یوبلاکس آمریکاست. به صورت کلی، باید بدانیم که اگر خطای سیگنال جی پس اس زیر ۵ متر باشد، بازه خطا قابل قبول است.

برخی از تولیدکنندگان ماژول های جی پی اس بخاطر شرایط تحریم قصد عدم فعالیت در ایران را دارند. از جمله این تولیدکنندگان می توان شرکت کویکتل (Quectel) را نام برد که یکی از بزرگترین تولید کنندگان ماژول های جی پی اس و جی اس ام در دنیا به حساب می آید. از اینرو، به کاربران توصیه می شود ترجیحاً از ردیاب هایی خریداری کنند که در ایران تحریم نیستند. و یا این موضوع را هنوز پیش نکشیده و مطرح نکرده اند.

2. کارت حافظه ردیاب خودرو

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که قبل از خرید ردیاب خودرو باید به آن توجه کرد، دارا بودن کارت حافظه است. وظیفه کارت حافظه این است که هر موقع دستگاه ردیاب نتواست اطلاعات را بفرستد، اطلاعات را در کارت حافظه ذخیره کند. و به محض ورود به شبکه آنتن‌دهی اطلاعات را بفرستند و بدین صورت هیچ اطلاعاتی از بین نرود. برخی از ردیاب ها قابلیت ارتقا کارت حافظه را نیز دارند. البته با توجه به اینکه حجم اطلاعاتی که مبادله می شود بسیار پایین است ضرورتی برای داشتن کارت حافظه بالا نمی باشد.

3. باطری پشتیبان

از دیگر ویژگی‌هایی که قبل از خرید ردیاب خودرو باید به آن دقت کنیم، باطری پشتیبان است. اما چرا؟ باطری پشتیان باعث می‌شود که زمانی که برق باطری به هر دلیلی قطع می‌شود، دستگاه ردیاب از کار نیفتد و اطلاعات از بین نرود.

نکته: شاید این سوال پیش بیاید که وصل شدن ردیاب خودرو به برق ماشین به آن آسیب نمی‌زند؟ باید گفت که خیر.

4. آنتن‌های جی پی اس و جی اس ام داخلی

این نکته باعث می‌شود که:

برای مشتریان سازمانی و شرکتی که مکان دقیق رانندگان نیز برای آنها اهمیت دارد، وجود آنتن های داخلی باعث جلوگیری کردن از دستکاری توسط رانندگان می شود. عملا در ردیاب هایی که آنتن خارجی دارند مشاهده شده است که سیم آنتن ها را پاره می کنند یا با ایجاد یک ورق آلومینیوم مانع ارتباط بهتر جی پی اس با ماهواره می شوند. که این دستکاری ها در ردیاب هایی با ماژول جی پی اس و جی اس ام داخلی به ندرت مشاهده می شود.

5. داشتن گواهینامه ضد آب و گرد و غبار

حتما استانداردهای دریافتی دستگاه ردیاب خودرو توجه کنید چرا که استانداردهای مطلوب باعث می‌شود که برد دستگاه عمر مفیدی بیشتری داشته باشد و کاربر بتواند به‌راحتی چندین سال بدون خرابی از ردیاب خودرو استفاده کند. یکی از این استانداردها، استاندارد ضد آب و گرد غبار هستند که با کد IP شناخته می شوند. هرچه عدد روبروی این کد بالاتر باشد به معنی استاندرد بهتر دستگاه است. مثلا اگر ردیاب خودرویی دارای استاندارد IP65 است نسبت به دستگاهی که دارای استاندارد IP54 است در برابر آب و گرد غبار مقاوم تر است.

۵ ویژگی قبل از خرید ردیابی که به آن اشاره کردیم، بخشی از ویژگی‌های پایه بود که هر ردیاب خوبی باید داشته باشد و قبل از خرید ردیاب خودرو باید به آن توجه کرد. اما اطلاعات دیگری هم مهم هستند که بسته به نیاز شماست. مثلا آیا به شنود هم نیاز دارید یا خیر. یا مثلا اینکه سطح امنیت ردیاب چطور باشد؟ آیا خاصیت تشخیص جمر یا ضدجمری دارد؟ که پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر مقاله «جمر و جمینگ چیست» را مطالعه نمایید.

شرکت اورنگ

شرکت اورنگ نزدیک به ۱۵ سال است که بطور تخصصی در عرصه ردیاب خودرو فعالیت می‌کند. و می‌تواند به شما در انتخاب بهترین ردیاب خودرو کمک کند. برای کسب راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروش اورنگ تماس بگیرید.


محصولات اورنگ